Correll_Dohlmann

Bendte Kirstine NielsdatterAge: 39 years18201859

Name
Bendte Kirstine Nielsdatter
Birth March 25, 1820
Alias
Bendte Christine Seitzberg f. Nielsdatter

Christening July 23, 1820 (Age 3 months)
MarriageWilhelm Jensenius SeitzbergView this family
May 30, 1857 (Age 37 years)
Death October 10, 1859 (Age 39 years)
Burial October 14, 1859 (4 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage:
herself
Family with Wilhelm Jensenius Seitzberg - View this family
husband
herself
Marriage: May 30, 1857Frederiksberg kirke
Wilhelm Jensenius Seitzberg + Ferdinande Petrine Sørensen - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: June 14, 1844Helligåndskirken, Kbh.
15 months
step-son
22 months
step-son
20 months
step-daughter
22 months
step-son
15 months
step-son
Jean Emil Seitzberg
Birth: April 1, 1852 35 35Larsbjørnstræde 172, Kbh.
Death: August 11, 1853København
Wilhelm Jensenius Seitzberg + Vilhelmine Caroline Frederiksen - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: November 3, 1860Frederiksberg kirke
6 years
step-son
Dreng Seitzberg
Birth: June 8, 1866 49 28Nørrebrogade 68, Kbh.
Death: June 8, 1866Nørrebrogade 68, Kbh.
Wilhelm Jensenius Seitzberg + Rassine Nicoline Frederiksen - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: December 7, 1867Frederiksberg kirke
21 months
step-son
2 years
step-son
August Johan Seitzberg
Birth: February 10, 1872 55 36Nørrebrogade 68, Kbh.
Death: February 11, 1872Nørrebrogade 68, Kbh.
step-son
Axel Seitzberg
Birth: February 10, 1872 55 36Nørrebrogade 68, Kbh.
Death: February 11, 1872Nørrebrogade 68, Kbh.
2 years
step-daughter

Shared note
Bendte Christine Nielsdatter alias Bendte Christine Seitzberg f. Nielsdatter Født: 25-03-1820 i Ørby, Vejby sogn og døbt 23-07-1820 i Vejby kirke - datter af husmand Niels Pedersen og Karen Mortensdatter i Ørby. Kilde: KB-opslag 78, nr. 3. side 71. Vejby sogn. Holbo h. Frederiksborg a. År 1814-1842. KB_243_2_001_K03-24-A. Gift 30-05-1857: Enkemand efter 1. ægteskab, Wilhelm Jensenius Seitzberg, stolemagermester af Kbh., 40 år gl. gifter sig 30-05-1857 i Frederiksberg kirke medpigen Bendte Christine Nielsdatter på 36 år af Vesterbro No. 36. Forlovere: Stolemager C. Seitzberg - alias Christian Frederik August Seitzberg; og stolemagermester E. Seitzberg - alias Emil August Seitzberg, begge af St. Grønnegade No. 288, Kbh. Kilde: KB-opslag 274, nr. 12. side 272. Frederiksberg. År 1850-1857. KB_064_2_011_K10-03-A. Død 10-10-1859: Bendte Christine Seitzberg f. Nielsdatter på Guldbergsgade 50, D., Kbh., 37 år gl. og begravet 14-10-1859 fra Trinitatis kirke, Kbh. Stolemagermester Seitzbergs hustru. Kilde: KB-opslag 278, nr. 192. Trinitatis sogn, Kbh. År 1853-1884. KB_012_2_026_K10-14-A.