Correll_Dohlmann

Rassine Nicoline FrederiksenAge: 68 years18351904

Name
Rassine Nicoline Frederiksen
Birth October 9, 1835
Alias
Rassine Nicoline Seitzberg f. Frederiksen og Signe Nikoline Seitzberg

Christening January 2, 1836 (Age 2 months)
MarriageWilhelm Jensenius SeitzbergView this family
December 7, 1867 (Age 32 years)
Birth of a son
#1
Christian Frederik Theodor Seitzberg
September 11, 1869 (Age 33 years)
Christening of a sonChristian Frederik Theodor Seitzberg
July 24, 1870 (Age 34 years)
Birth of a son
#2
August Johan Seitzberg
February 10, 1872 (Age 36 years)
Birth of a son
#3
Axel Seitzberg
February 10, 1872 (Age 36 years)
Death of a sonAugust Johan Seitzberg
February 11, 1872 (Age 36 years)
Death of a sonAxel Seitzberg
February 11, 1872 (Age 36 years)
Burial of a sonAugust Johan Seitzberg
February 15, 1872 (Age 36 years)
Burial of a sonAxel Seitzberg
February 15, 1872 (Age 36 years)
Birth of a daughter
#4
Johanne Dorthea Seitzberg
June 1, 1874 (Age 38 years)
Christening of a daughterJohanne Dorthea Seitzberg
July 12, 1874 (Age 38 years)
Death of a husbandWilhelm Jensenius Seitzberg
October 15, 1896 (Age 61 years)
Burial of a husbandWilhelm Jensenius Seitzberg
October 21, 1896 (Age 61 years)
Death February 26, 1904 (Age 68 years)
Burial March 4, 1904 (7 days after death)
Family with Wilhelm Jensenius Seitzberg - View this family
husband
herself
Marriage: December 7, 1867Frederiksberg kirke
21 months
son
2 years
son
August Johan Seitzberg
Birth: February 10, 1872 55 36Nørrebrogade 68, Kbh.
Death: February 11, 1872Nørrebrogade 68, Kbh.
son
Axel Seitzberg
Birth: February 10, 1872 55 36Nørrebrogade 68, Kbh.
Death: February 11, 1872Nørrebrogade 68, Kbh.
2 years
daughter
Wilhelm Jensenius Seitzberg + Ferdinande Petrine Sørensen - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: June 14, 1844Helligåndskirken, Kbh.
15 months
step-son
22 months
step-son
20 months
step-daughter
22 months
step-son
15 months
step-son
Jean Emil Seitzberg
Birth: April 1, 1852 35 35Larsbjørnstræde 172, Kbh.
Death: August 11, 1853København
Wilhelm Jensenius Seitzberg + Bendte Kirstine Nielsdatter - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: May 30, 1857Frederiksberg kirke
Wilhelm Jensenius Seitzberg + Vilhelmine Caroline Frederiksen - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: November 3, 1860Frederiksberg kirke
6 years
step-son
Dreng Seitzberg
Birth: June 8, 1866 49 28Nørrebrogade 68, Kbh.
Death: June 8, 1866Nørrebrogade 68, Kbh.

Shared note
Rassine Nicoline Frederiksen alias Rassine Nicoline Seitzberg f. Frederiksen og Signe Nikoline Seitzberg Født 09-10-1835: Rassine Nicoline Frederiksen f. 09-10-1835 i Stubbekøbing og døbt 02-01-1836 i Stubbekøbing kirke- datter af rebslager Christian Frederiksen og hustru Johanna Rasmussen. Kilde: KB-opslag 27, nr. 15. Stubbekøbing sogn. År 1835-1851. KB_638_2_002_K02-07-A. Gift 07-12-1867: Enkemand efter 3. ægteskab, Wilhelm Jensenius Seitzberg, stolemagermester på 50 år, boende Nørrebrogade 68, Kbh. (Matr. Nr. 17i., lbr. 68. Udenbys Klædebo), f. 04-02-1817, gifter sig 07-12-1867 i Frederiksberg kirke med Jomfru Rassine Nicoline Frederiksen på 32 år, boende Victoriagade 18, Kbh. Forlovere: Skræddermester Jørgen Nielsen af Victoriagade 18 og stolemagermester Emil Seitzberg af Nørrebrogade 52. Indskrevet 16-10-1867 i KB. Kilde: KB-opslag 190, nr. 235, side 186. Frederiksberg. År 1864-1870. KB_064_2_035_K07-10-A. Død 26-02-1904: Enke efter stolemager Wilhelm Jensenius Seitzberg, Rasine Nicoline Seitzberg dør 26-02-1904 på Sundby hospital, Kbh., 68 år gl. og bliver begravet 04-03-1904 fra Nazaret kirke, Kbh. Sidste bopæl: Bjegdamsvej 74, 3. Kbh. Kilde: KB-opslag 84, nr. 20. Nazaret sogn, Kbh. År 1900-1922. KB_1892_007_3_008_0083a-DK. Børn: Wilhelm Jensenius Seitzberg og Rassine Nicoline Seitzberg f. Frederiksen får 4 børn (hvoraf 1 par tvillingedrenge dør som nyfødte): Folketællinger: FT-1870: Nørrebrogade 68, Kbh.: Wilhelm Jensenius Seitzberg, 52 år, gift, husfader, stolemagermester >>Jensine Nicoline Seitzberg, 33 år, gift, hans kone, husmoder - alias Rassine Nicoline Seitzberg f. Frederiksen Adine Jensine Seitzberg, 20 år, ugift, hans datter Wilhelm Jensenius Seitzberg, 22 år, ugift, hans søn, stolemagersvend Robert Constantin Seitzberg, 18 år, ugift, hans søn, i lære Christian Salling, 18 år, ugift, læredreng Johannes Johansen, 16 år, ugift, læredreng Kilde: FT-opslag 224. FT1870_0008_01040. FT-1880: København (Staden), Nørrebrogade 68, sal, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C9463: Wilhelm Jensenius Seitzberg, 63, Gift, Husfader, stolemagermester, f. 04-02-1817 i Kbh. >> Signe Nikoline Seitzberg, 44, gift, Husmoder - alias Rassine Nicoline Seitzberg f. Frederiksen, f. 09-10-1835 i Stubbekøbing Johanne Dorthea Seitzberg, 5 år, Ugift, Datter, f. i Kjøbenhavn FT-1890: Vestervoldgade 113, st., København: Vilhelm Seitzberg, 73 år, gift, husfader, f. i Kbh. , stolemager >> Nicoline Seitzberg, 55 år, gift, hans kone, husmoder, f. i Stubbekøbing Kilde: FT-opslag 105. FT1890_00025_01499.