Correll_Dohlmann

August Johan SeitzbergAge: 1 day18721872

Name
August Johan Seitzberg
Birth February 10, 1872 55 36
Alias
tvilling til Axel Seitzberg

Birth of a brotherAxel Seitzberg
February 10, 1872
Death of a brotherAxel Seitzberg
February 11, 1872 (on the date of death)
Death February 11, 1872 (Age 1 day)
Burial February 15, 1872 (4 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 7, 1867Frederiksberg kirke
21 months
elder brother
2 years
himself
August Johan Seitzberg
Birth: February 10, 1872 55 36Nørrebrogade 68, Kbh.
Death: February 11, 1872Nørrebrogade 68, Kbh.
twin brother
Axel Seitzberg
Birth: February 10, 1872 55 36Nørrebrogade 68, Kbh.
Death: February 11, 1872Nørrebrogade 68, Kbh.
2 years
younger sister
Father’s family with Ferdinande Petrine Sørensen - View this family
father
step-mother
Marriage: June 14, 1844Helligåndskirken, Kbh.
15 months
half-brother
22 months
half-brother
20 months
half-sister
22 months
half-brother
15 months
half-brother
Jean Emil Seitzberg
Birth: April 1, 1852 35 35Larsbjørnstræde 172, Kbh.
Death: August 11, 1853København
Father’s family with Bendte Kirstine Nielsdatter - View this family
father
step-mother
Marriage: May 30, 1857Frederiksberg kirke
Father’s family with Vilhelmine Caroline Frederiksen - View this family
father
step-mother
Marriage: November 3, 1860Frederiksberg kirke
6 years
half-brother
Dreng Seitzberg
Birth: June 8, 1866 49 28Nørrebrogade 68, Kbh.
Death: June 8, 1866Nørrebrogade 68, Kbh.

Shared note
August Johan Seitzberg - tvilling til Axel Seitzberg Født: 10-02-1872 på Nørrebrogade 68, Kbh. (Matr. Nr. 17i., lbr. 68. Udenbys Klædebo) - søn af Vilhelm Jensenius Seitzberg, stolemagermester og hustru Rasine Nikoline Seitzberg f. Frederiksen, på 35 år. NB! Barnets navn er ikke anført. Kilde: KB-opslag 132, nr. 57. Skt. Johannes sogn, Kbh. År 1869-1874. KB_010_2_003_K05-18-A. Død: 11-02-1872 på Nørrebrogade 68, Kbh., 28 timer gl. og begravet 15-02-1872 fra Skt. Johannes kirke, Kbh. - søn af stolemager Seitzberg, Nørrebrogade 68, Kbh. Kilde: KB-opslag 120, nr. 33. Skt. Johannes sogn, Kbh. År 1861-1884. KB_010_2_020_K05-06-A.