Correll_Dohlmann

Peter Martin Emil SeitzbergAge: 67 years18601927

Name
Peter Martin Emil Seitzberg
Birth March 18, 1860 33 38
Alias
Martin Peter Emil Seitzberg

Death of a motherWilhelmine Caroline Erlandsen
March 22, 1860 (Age 4 days)
Christening May 6, 1860 (Age 49 days)
Death of a paternal grandfatherChristian Friderich August v. Seitzberg
March 16, 1861 (Age 11 months)
Marriage of a parentEmil August SeitzbergEmilie Adelaide ColmetzView this family
December 27, 1862 (Age 2 years)
Birth of a half-brotherVilhelm Andreas Edmund Seitzberg
February 4, 1866 (Age 5 years)
Occupation
Handelsagent. Skomagermester. Opsynsmand. Kustode

Christening of a half-brotherVilhelm Andreas Edmund Seitzberg
May 6, 1866 (Age 6 years)
MarriageLaura Cecilie Tengnagel JørgensenView this family
August 8, 1891 (Age 31 years)
Death of a fatherEmil August Seitzberg
July 2, 1913 (Age 53 years)
Death May 21, 1927 (Age 67 years)
Burial May 27, 1927 (6 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: May 6, 1859Vor Frue kirke, Kbh.
10 months
himself
Father’s family with Emilie Adelaide Colmetz - View this family
father
step-mother
Marriage: December 27, 1862Frederiksberg kirke
3 years
half-brother
Family with Laura Cecilie Tengnagel Jørgensen - View this family
himself
wife
Marriage: August 8, 1891Trinitatis kirke, Kbh.

Shared note
Peter Martin Emil Seitzberg alias Martin Peter Emil Seitzberg Født: 18-03-1860 Knabrostræde 28, Kbh. og døbt 06-05-1860 i Helligåndskirken, Kbh. - søn af Emil August Seitzberg, stolemagermester og afdøde hustru Vilhelmine Caroline Erlandsen (død 22-03-1860). Kilde: KB-opslag 152, side 148. Helligånd. År 1854-1861. KB_006_2_007_K06-08-A. Erhverv: Handelsagent. Skomagermester. Opsynsmand. Kustode. Gift 08-08-1891: Ungkarl Peter Martin Emil Seitzberg, agent på 31 år, Pilestræde 43, 3. sal, Kbh., gifter sig 08-08-1891 i Trinitatis kirke, Kbh. med enken Laura Cecilie Tengnagel Jørgensen på 31 år, Dannebrogsgade 25, st. Kilde: KB-opslag 133. Trinitatis. År 1882-1891. KB_012_2_033_K05-19-A. Se også viede: KB-opslag 34, nr. 249. Skt. Matthæus sogn. År 1891-1892. KB_058_2_015_K02-04-A. Død 21-05-1927: Peter Martin Emil Seitzberg i Kbh. dør 21-05-1927 på Bispebjerg hospital, Kbh., 67 år gl. og bliver begravet 27-05-1927 fra Blågårds kirke, Kbh. og ført til krematoriet. Gift, Kustode, fhv. skomagermester. Adresse ved død: Nørrebrogade 17, Alderstrøst, Bygn. IV. Født 18-03-1860 i Helligånds sogn, Kbh. Kilde: KB-opslag 143, nr. 27. Blaagaards. År 1917-1928. KB_1892_002_3_011_0140a-DM. Folketællinger og bosteder: Bopæl medt i København: 01-05-1893: St. Kongensgade 43, 2. 01-05-1897: Østergade 39, 3. 01-05-1898: Bredgade 12, 4. 01-11-1899: Gothersgade 34, 1. 01-05-1902: Dr. Tværgade 10, 2. 01-05-1903: Bredgade 10, mez. 01-05-1909: Sølvgade 28, 1. Kilde: Registerblad 2208, rulle 0034, udfærdiget 01-05-1893. Politietsregisterblade.dk. FT-1901: Gothersgade 34, 1. sal, forhuset, København: >> Peter Martin Emil Seitzberg, f. 18-03-1860, gift, husfader, handelsagent, ingen børn i ægteskabet, tilflyttet fra Bredgade 22. Laura Cecilie Seitzberg, f. 26-01-1860 i Holbæk, gift, hans kone, husmoder, ingen børn i ægteskabet, taget fast bolig i Kbh. i 1864, erhverv: Syning, tilflyttet fra Bredgade 22. Anna Dorthea Bartoline Seitzberg, f. 01-10-1824 i Kbh., ugift, slægtning, lever af alderdomsunderstøttelse, tilflyttet fra Bredgade 22. Kilde: FT-1901, FT-opslag 342, Gothersgade 34, 1. sal, Kbh., FT1901_0010_00585 FT-1906: Bredgade 10, mezzanien, København: >> Martin Peter Emil Seitzberg, f. 18-03-1860, gift, husfader, handelsagent, arbejdsløs, ingen børn i ægteskabet, tilflyttet fra Gothersgade 34, 1 Laura Cecilie Seitzberg, f. 26-01-1860 i Holbæk, gift, hans kone, husmoder, ingen børn i ægteskabet, taget fast bolig i Kbh. i 1864, dameskrædderinde, tilflyttet fra Gothersgade 34, 1 Anna Dorthea Bartoline Seitzberg, f. 01-10-1824 i Kbh., ugift, slægtning, lever af alderdomsunderstøttelse, tilflyttet fra Gothersgade 34, 1., Kbh. Kilde: FT-1906, FT-opslag 18, Bredgade 10, mezz., Kbh., FT1906_0006_00171. FT-1911: Læderstræde 22, 3. sal, København: >> Martin Seitzberg, f. 18-03-1860, gift, husfader, handelsagent, ingen børn i ægteskabet, tilflyttet fra Bredgade 10, mezz., Kbh. Laura Seitzberg, f. 26-01-1860 i Holbæk, gift, hans kone, husmoder, ingen børn i ægteskabet, taget fast bolig i Kbh. i 1864, dameskrædderinde, tilflyttet fra Bredgade 10, mezz., Kbh. Bartoline Seitzberg, f. 01-10-1824 i Kbh., ugift, slægtning, lever af alderdomsunderstøttelse, tilflyttet fra Bredgade 10, mezz., Kbh.