Correll_Dohlmann

Metha Christine Henriette FredriksenAge: 49 years18561906

Name
Metha Christine Henriette Fredriksen
Birth April 22, 1856
Alias
Metha Christine Henriette Hansen f. Fredriksen

Christening August 11, 1856 (Age 3 months)
MarriageHans Peter HansenView this family
April 22, 1889 (Age 33 years)
Birth of a son
#1
Aage Hansen
June 6, 1897 (Age 41 years)
Christening of a sonAage Hansen
October 17, 1897 (Age 41 years)
Death before 1906 (Age 49 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage:
herself
Family with Hans Peter Hansen - View this family
husband
herself
Marriage: April 22, 1889Skt. Stefan kirke, Kbh.
8 years
son
Hans Peter Hansen + Ane Marie Nicoline Petersen - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: January 3, 1875Frederiksberg kirke
14 months
step-daughter
4 years
step-son
3 years
step-son
3 years
step-son

Shared note
Metha Christine Henriette Fredriksen alias Metha Christine Henriette Hansen f. Fredriksen Født: 22-04-1856 i Faaborg og døbt 11-08-1856 i Fåborg kirke - datter af glarmester Henrik Fredriksen og hustru Hansine Hansen på 20 år. Kilde: KB-opslag 99, nr. 10. side 98. Fåborg, Fyn. År 1846-1857. KB _O332_A_011_K04-10-A. Gift 2.g. 22-04-1889: Enkemand, kunstdrejer Hans Peter Hansen på 42 år, boende St. Peterstræde 84, Kbh. og fraskilt Meta Kristine Henriette Hansen f. Fredriksen, 33 år gl., boende Kapelvej 9, 1., Kbh. gifter sig 22-04-1889 i Skt. Stefan kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 261, nr. 64. Side 259. Skt. Stefan. År 1882-1890. KB_033_2_012_K09-21-A. Se også sønnen Aage Hansens fødsel og dåb. Død: Metha Christine Henriette Hansen dør før 1906. Kilde: FT-1906. Hendes ægtefælle. ---------- Folketællinger: FT-1890: Pilestræde 84, forhuset, Kbh. Trinitatis kirkes rode, Rosenborg kvarter: Hans Peter Hansen, 42 år, kunstdrejermester i Kjøbenhavn, gift, husfader, f. i Fensmark sogn, Præstø amt >> Meta Kristine Henriette f. Frideriksen, 33 år, gift, hans kone, husmoder, f. i Fåborg Ellen Margrethe Amalie Hansen, 13 år, ugift, barn, f. i Kjøbenhavn Hans Axel Hansen, 10 år, ugift, barn, f. på Frederiksberg Holger Hansen, 7 år, ugift, barn, f. i Kjøbenhavn Carl Max Hansen, 5 år, ugift, f. i Kjøbenhavn Kilde: FT-1890, FT-opslag 173, Pilestræde 84, forhuset, Kbh. FT1890_00017_01440. FT-1901: Pilestræde 82, stuen, Kbh. Trinitatis kirkes rode. Hans Peter Hansen, Gift, Husfader, Kunstdreier, f. 26-12-1847 i Fensmark, Præstø Amt, gift 1889, 1 levende barn og 1 dødt barn i ægteskabet. Taget fast bopæl i Kbh. fra Næstved i 1870 >> Meta Christine ? Hansen, gift, husmoder, hans kone, - alias Metha Christine Henriette Hansen f. Fredriksen, f. 22-04-1856 i Faaborg, gift 1889, 1 levende barn og 1 dødt barn i ægteskabet. Taget fast bopæl i Kbh. fra Fåborg i 1880. Holger Hansen, f. 26-05-1882 i Kbh., ugift, barn, handelslærling Aage Hansen, f. 06-06-1897 i Kbh., ugift, barn Kilde: FT-1901, FT-opslag 216. Pilestræde 82, Kbh. FT1901_0023_01538.