Correll_Dohlmann

Barbara Mathilde Augusta SchmidthAge: 63 years18581921

Name
Barbara Mathilde Augusta Schmidth
Birth January 11, 1858 37 32
Alias
Barbara Mathilde Augusta Malling f. Schmidth

Christening February 21, 1858 (Age 41 days)
MarriageNiels MallingView this family
before 1892 (Age 33 years)

Birth of a daughter
#1
Ellen Vilhelmine Malling
May 23, 1892 (Age 34 years)
Christening of a daughterEllen Vilhelmine Malling
July 7, 1892 (Age 34 years)
Death of a husbandNiels Malling
before April 1913 (Age 55 years)

Marriage of a childFritz Carl Peter DohlmannEllen Vilhelmine MallingView this family
April 12, 1913 (Age 55 years)
Death after November 1921 (Age 63 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1848
10 years
herself
Family with Niels Malling - View this family
husband
herself
Marriage: before 1892
5 months
daughter

Shared note
Barbara Mathilde Augusta Schmidth alias Barbara Mathilde Augusta Malling f. Schmidth Født: 11-01-1858 i Roskilde og døbt 21-02-1858 i Roskilde Domkirke - datter af Carl Sophus Wilhelm Schmidth, uhrmager og hustru Julie Mathilde født Løndahl - i Roskilde. Kilde: KB-opslag 262, nr. 2. Roskilde Domkirke. År 1844-1858. KB_270_2_004_K10-05-A. Gift før 1892: Niels Malling gifter sig med Barbara Mathilde Augusta Schmidth. Død: Efter nov. 1921. ----- Folketællinger: FT-1860: Roskilde, Sømme, Roskilde Købstad, Støden 308 (Matr 58), Stuen, 752, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D5110: Carl Sophus Schmith, 37, Gift, Husfader. Uhrmager, Aalborg Julie Mathilde f. Løndahl, 32, Gift, hans Kone, Roskilde Jacob Wilhelm, 11, Ugift, deres Barn, Roskilde Søren Albert Idus, 7, Ugift, deres Barn, Roskilde (f. 17-06-1853 i Roskilde) >> Barbara Mathilda Augusta, 2, Ugift, deres Barn, Roskilde FT-1911: Bopæl: Forhåbningsholms Alle 23, 1. sal. Frbg. C. Niels Malling, f. 01-08-1849 i Aarhus, assistent ved Statsbanerne og hustru Barbara Mathilde Augusta Malling f. Schmidt, født 11-01-1858 i Roskilde Kilde: FT-1911, FT-opslag 57. Forhåbningsholms Alle 23, 1. Frbg. FT1911_0013_01098. Broderen Søren Albert Idus Schmith i 1911: FT-1911: Roskilde, Ramsø, Køge Købstad, , 176 FGHI, 272, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1911, D6247 Søren Svarre, 18510926E, ??, Bladudgiver, Redaktør og Bogtrykker, Slagelse Margrethe Bark, 18680416U, Husbestyrerinde, Nord Slesvig Louise Mariane Jensen, 18881018U, Tjenestepige, Vallø >> Søren Albert Idus Schmith, 18530617G, Husfader, Fhv. Manufakturhandler & Sparekassedirektør, Roskilde Cecilie Birgithe Schmith født Sperling18550626G, Husmoder, Randers Gerda Mathilde Schmith, 18841004U, Barn, Journalistelev, Køge Julie Johanne Schmith, 18821111U, Barn, Bogbinderelev, Køge Sofie Petersen, 18870416U, Tjenestepige, Sonnerup, Sædder I FT-1916: Forhåbningsholms Alle 21, 2.tv. Frbg: >> Barbara Mathilde Augusta Malling f. Schmidt, enke, f. 11-01-1858 i Roskilde. Kilde: FT-1916. FT-opslag 124. FT1916_08020_00987. FT-1921: Frits Carl Peter Dohlmann og familie bor på Skjoldhøj Alle 1, Gentofte, Matr. 4 en eller eu, Skovshoved sogn, Sokkelund, Kbhs. Amt: ID 12-3a: Fritz Dohlmann, f. 16-10-1868, gift, husfar, grosserer, tilflyttet kommunen fra Frederiksberg i 1915 hustru Ellen Dohlmann, f. 25-05-1892 i Aarhus (læs: 23-05-1892), husmor, tilflyttet kommunen fra Frederiksberg i 1915 12-3a1: Mogens Dohlmann, f. 14-12-1914 på Frbg., barn, tilflyttet kommunen fra Frederiksberg i 1915 12-3a2: Jørgen Dohlmann, f. 06-09-1917 i Skovshoved, barn, født i kommunen i 1917 Marie Schmidt, f. 26-01-1887 i Tyskland, ugift, tjenestepige, tilflyttet kommunen i 1920 Marie Schubert, f. 06-02-1897 i Tyskland, ugift, tjenestepige, tilflyttet kommunen i 1920 >> Mathilde Malling, enke, f. 11-01-1858 i Roskilde, gæst (læs: svigermor til Fritz Dohlmann) Estrid Lund, f. 01-07-1901 i Horsens, ugift, gæst Kilde: FT-1921, FT-opslag 3, Skjoldhøj Alle 1, Gentofte kommune. FT1921_00047_00272.