Correll_Dohlmann

Mathilde Kirstine Linnemann1819

Name
Mathilde Kirstine Linnemann
Birth about 1819

Alias
Mathilde Kirstine Malling f. Linnemann

MarriageNiels MallingView this family
July 10, 1847 (Age 28 years)
Birth of a son
#1
Niels Malling
August 1, 1849 (Age 30 years)
Christening of a sonNiels Malling
September 19, 1849 (Age 30 years)
Marriage of a childNiels MallingBarbara Mathilde Augusta SchmidthView this family
before 1892 (Age 73 years)

Death of a sonNiels Malling
before April 1913 (Age 94 years)

Death

Shared note
Mathilde Kirstine Linnemann alias Mathilde Kirstine Malling f. Linnemann Født: ca. 1819 - datter af gårdmand Johan Hendrich Linnemann og hustru Madsine Johanne Buch. Kilde: FT-1834 Gift 10-07-1847: Enkemand, købmand og borger__ Niels Malling i Århus, 38 år gl., indgår sit 3. ægteskab den 10-07-1847 i huset i Århus Domsogn med jomfru Mathilde Kirstine Linnemann på 28 år, datter af gårdejer Johannes Linnemann i Gudum sogn pr. Ålborg. Parret viet ifølge kgl. bevilling af 9. juli 1847. Kilde: KB-opslag 335, nr. 29. Århus Domsogn. K.M. År 1844-1851 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=173234#173234,29112987 Folketællinger: FT-1834: Vejle, Jerlev, Ødsted, Rugsted Bye, En Gaard, 14, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C4644: Johan Hendrich Linnemann, 44, Gift, Gaardmand Madsine Johanne Buch, 40, Gift, Hans Kone Christiane Ernestine Sørine Henriette Linnemann, 19, Ugift, Deres Børn >> Matilde Kirstine Linnemann, 15, Ugift, Deres Børn Laura Wilhelmine Linnemann, 13, Ugift, Deres Børn Andrea Marie Linnemann, 11, Ugift, Deres Børn Ernst Deichmann Linnemann, 9, Ugift, Deres Børn Caroline Elisabeth Linnemann, 7, Ugift, Deres Børn Pederikke Johanne Linnemann, 7, Ugift, Deres Børn Mads Johan Buch Linnemann, 4, Ugift, Deres Børn Arndine Sophie Hedevig Steenstrup Linnemann, 3, Ugift, Deres Børn Jensine Cathrine Hansen, 23, Ugift, Lærerinde Sidsel Christophersdatter, 24, Ugift, Tjenestefolk Ane Poulsdatter, 27, Ugift, Tjenestefolk Maren Jocumsdatter, 18, Ugift, Tjenestefolk Anne Christensdatter, 19, Ugift, Tjenestefolk Johanne Nielsdatter, 23, Ugift, Tjenestefolk Jens Pallesen, 32, Gift, Tjenestefolk Christen Thomsen, 21, Ugift, Tjenestefolk Hans Sørensen, 17, Ugift, Tjenestefolk Jens Dahl, 36, Ugift, Tjenestefolk Thomas Pedersen, 44, Gift, Tjenestefolk Rasmus Thomsen, 50, Gift, Tjenestefolk FT-1850: Aarhus, Hasle, Aarhus Købstad, Dyndkarken, 366, 661, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, D3314: Niels Malling, 41, Gift, Husfader, Kjøbmand, Aarhus >> Mathilde Malling, 30, Gift, hans Kone, Jelling, Veile Amt Rasmus Malling, 14, Ugift, deres Barn, Aarhus (døbt 18-05-1836 i Århus domkirke - søn af Niels Malling og Jacobine Schmidt) Chatrine Malling, 12, Ugift, deres Barn, Aarhus Marie Christine, 11, Ugift, deres Barn, Aarhus Christian Lauritz, 10, Ugift, deres Barn, Aarhus Niels Svenning, 1, Ugift, deres Barn, Aarhus Andrea ??, 27, Ugift, Husjomfru, ??, Veile Amt Mette Kierstine Sørensdatter, 24, Ugift, Tjenestepige, Frederiks Sogn, Viborg Amt Ane Marie Hansen, 25, Ugift, Tjenestepige, Gjelding, Aarhus Amt Ane Marie Rasmussen, 24, Ugift, Tjenestepige, Viby, Aahus Amt Birte Jensen, 23, Ugift, Tjenestepige, Viby, Aahus Amt Peter Laurentin Kold, 36, Ugift, Tjenestekarl, Aarhus Niels Julius August Clausen, 26, Ugift, Tjenestekarl, Kiøbenhavn Laus Jensen, 21, Ugift, Tjenestekarl, Meinet, Randers Amt Niels Andersen, 25, Ugift, Tjenestekarl, ?? Peder Jensen, 27, Ugift, Tjenestekarl, Bjødstrup, Randers Amt Søren Petersen, 19, Ugift, Tjenestekarl, Bjering, Aarhus Amt Hans Andreas Gregersen, 29, Ugift, Tjenestekarl, Mariager