Correll_Dohlmann

Sophie Cathrine SørensenAge: 34 years18091843

Name
Sophie Cathrine Sørensen
Birth October 3, 1809 33 31
Alias
Kathrine Sophie Sørensen, Sophie Kathrine Sørensen og Sophie CathrineViale f. Sørensen

Christening October 23, 1809 (Age 20 days)
MarriageAntonio Christiano Charles VialeView this family
April 30, 1830 (Age 20 years)
Birth of a son
#1
Francois Antoine Christian Viale
January 12, 1831 (Age 21 years)
Christening of a sonFrancois Antoine Christian Viale
May 15, 1831 (Age 21 years)
Birth of a daughter
#2
Frantzine Marie Sophie Viale
November 22, 1832 (Age 23 years)
Christening of a daughterFrantzine Marie Sophie Viale
January 25, 1833 (Age 23 years)
Birth of a son
#3
Frederich Carl Christian Viale
March 28, 1835 (Age 25 years)
Christening of a sonFrederich Carl Christian Viale
June 8, 1835 (Age 25 years)
Death of a motherSophie Margrethe Withfeldt
April 30, 1837 (Age 27 years)
Birth of a son
#4
Hans Peter Antoine Leopold Viale
September 14, 1837 (Age 27 years)
Christening of a sonHans Peter Antoine Leopold Viale
October 31, 1837 (Age 28 years)
Birth of a daughter
#5
Caroline Amalie Francisca Viale
June 8, 1839 (Age 29 years)
Christening of a daughterCaroline Amalie Francisca Viale
July 5, 1839 (Age 29 years)
Death of a fatherHans Peter Sørensen
after 1840 (Age 30 years)

Birth of a son
#6
Carl Marianus Charles Viale
June 10, 1841 (Age 31 years)
Christening of a sonCarl Marianus Charles Viale
July 28, 1841 (Age 31 years)
Birth of a daughter
#7
Agathe Jeanette Viale
December 29, 1842 (Age 33 years)
Christening of a daughterAgathe Jeanette Viale
May 27, 1843 (Age 33 years)
Death October 25, 1843 (Age 34 years)
Burial November 1, 1843 (7 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1803
7 years
herself
Family with Antonio Christiano Charles Viale - View this family
husband
herself
Marriage: April 30, 1830Trinitatis kirke, Kbh.
8 months
son
22 months
daughter
2 years
son
3 years
son
21 months
daughter
2 years
son
19 months
daughter

Shared note
Sophie Cathrine Sørensen Ved dåben indskrevet som: Kathrine Sophie Sørensen alias Sophie Kathrine Sørensen, Sophie Cathrine Viale f. Sørensen og Sophie Cathrine Vial f. Sørensen Født: 03-10-1809 i Trinitatis sogn, Kbh. og døbt 23-10-1809 i Trinitatis kirke, Kbh. - datter af skipper Hans Peder Sørensen og hustru Sophie Margrethe Wesfeld (?). Kilde: KB-opslag 46, nr. 374. Trinitatis. År 1808-1813. KB_012_1_011_K02-17-A. Konfirmeret 03-10-1824: Sophie Cathrine Sørensen bliver konfirmeret Michelsdag den 03-10-1824 i Trinitatis kirke. Datter af skipper Hans Peter Sørensen og hustru Sophie Margrethe Vestfeldt. Bopæl: Adelgade 239, Kbh. Kilde: KB-opslag 154, nr. 51. side 151. Trinitatis. År 1814-1839. KB_012_2_016_K05-02-A. Gift 30-04-1830: Charles Antoine Vial (Viale) på 27 år, ungkarl og mundkok i kong Frederik 6.'s tjeneste, boende på hjørnet af Bredgade og Garnisonspladsen, gifter sig 30-04-1830 i Trinitatis kirke med jomfru Sophie Kathrine Sørensen på 21 år, boende Løngangsstræde 166, Kbh. Note: Garnisonspladsen var i 1800-tallet en almindelig (men uofficiel) betegnelse for Sankt Annæ Plads på grund af Garnisons Kirkes eksistens langs pladsen. Forlovere: Skræddermester N. Petersen, Østergade 29 og skibsfører H.P. Sørensen, Løngangsstræde 166, Kbh. Anmærkninger: Da brudgommen er af den romersk-katolske trosbekjendelse, (resten af teksten ikke tydet endnu). Kilde: KB-opslag 397, nr. 54, side 392. Trinitatis. År 1813-1841. KB_012_2_019_K11-05-A. Død 25-10-1843: Sofie Cathrine Vial f. Sørensen dør 25-10-1843 i Kbh., 33 år gl., og bliver begravet 01-11-1843 på Assistens kirkegård, Kbh. Kgl. mundkok Vials hustru. Bopæl: Pilestræde 97, Kbh. Kilde: KB-opslag 137, nr. 13. Hof og Slot. År 1828-1861. KB_084_2_005_K04-26-A. Dødsannonce indrykket af ægtefællen Antoine Viale: Viale, Sophie Cathrine, f. Sørensen, g.m. A. V., 25.10.43, 32 Aar. B 294 Kilde: rosekamp.dk Begravelsesbrev p. 309. Assistents Kirkegaard. FAMILIEGRAVSTEDET Afdeling Litr. G. No. 616 stort 5 Alen Bredt 5 Alen langt = 9.5 m2. Benyttelsen af dette Gravsted er overladt til Mundkok Antoine Viales Arvgr. paa 100 Aar fra 28. Oktbr. 1843 og udløber 31te December 1943. og er herfor betalt .//. Kroner " Øre. "Hver Gang Lig ønskes nedgravet, skal Henvendelse ske til Kirkegaardens Kontor, Kapelvej Nr. 2." Brevet er underskrevet: "Bestyrelsen for Begravelsesvæsenet i Kjøbenhavn, den 16. November 1906. Paa Bestyrelsens Vegne: A. Berg." Assistens Kirkegaard i København. FAMILIEGRAVSTEDET: Afdeling G. Række ~ Nr. 616, stort 9,5 m2 Heri begravet Aar: 1843 Dato: 1. Novb. Mundkok Viales Hustru - 1870 - 12. Marts Magda Dohlmann - 1875 - 12. Juli Kammerassessor A. C. C. Viale - alias Antonio Christiano Charles Viale - 1906 - 16. Novb. Frk. Magda Antonia Dohlmann, 35 Aar. - 1921 - 16. April Fru Caroline A. F. Dohlmann, 81 Aar. - 1922 - 9. Februar Kaptajn Sophus C. F. Dohlmann, 82 Aar. Kilde: JJF: foto 21, 22 og 23 - Dohlmann på Rigsarkivet affotograferet 15-06-2009