Correll_Dohlmann

Frederich Carl Christian VialeAge: 34 years18351870

Name
Frederich Carl Christian Viale
Birth March 28, 1835 32 25
Alias
Frity Viale

Christening June 8, 1835 (Age 2 months)
Death of a maternal grandmotherSophie Margrethe Withfeldt
April 30, 1837 (Age 2 years)
Birth of a brotherHans Peter Antoine Leopold Viale
September 14, 1837 (Age 2 years)
Occupation
Dragonofficer, premierløjtnant

Christening of a brotherHans Peter Antoine Leopold Viale
October 31, 1837 (Age 2 years)
Birth of a sisterCaroline Amalie Francisca Viale
June 8, 1839 (Age 4 years)
Christening of a sisterCaroline Amalie Francisca Viale
July 5, 1839 (Age 4 years)
Death of a maternal grandfatherHans Peter Sørensen
after 1840 (Age 4 years)

Birth of a brotherCarl Marianus Charles Viale
June 10, 1841 (Age 6 years)
Christening of a brotherCarl Marianus Charles Viale
July 28, 1841 (Age 6 years)
Birth of a sisterAgathe Jeanette Viale
December 29, 1842 (Age 7 years)
Christening of a sisterAgathe Jeanette Viale
May 27, 1843 (Age 8 years)
Death of a motherSophie Cathrine Sørensen
October 25, 1843 (Age 8 years)
MarriageMarie Caroline RéeView this family
December 16, 1863 (Age 28 years)
Death January 27, 1870 (Age 34 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: April 30, 1830Trinitatis kirke, Kbh.
8 months
elder brother
22 months
elder sister
2 years
himself
3 years
younger brother
21 months
younger sister
2 years
younger brother
19 months
younger sister
Family with Marie Caroline Rée - View this family
himself
wife
Marriage: December 16, 1863Brønshøj kirke
Gottlieb Carl Joseph Hecksher + Marie Caroline Rée - View this family
wife’s husband
wife
Marriage: November 23, 1877Garnisonskirken, Kbh.

Shared note
Frederich Carl Christian Viale alias Frederik Carl Christian Viale og Frity Viale Født: 28-03-1835 i Fredericia Michaelis sogn og døbt 08-06-1835 i Fredericia Michaelis kirke - søn af Francois Charles Antoine Viale, mundkok hos hans kgl. majestæt Frederik d. VII på Christiansborg Slot og hustru Sophie Cathrine Viale født Sørensen. Kilde: KB-opslag 14, nr. 100. side 14. Fredericia Michaelis. År 1831-1850. KB_C461_A_007_01c05c06. Faderen: Antonio Viale forlod Italien med Kong Frederik d. VII og blev ansat som kongens køkkenchef. Efter Kong Frederik d. VII's død forblev han i Kong Christian d. IX's tjeneste til sin død i 1875. Kilde: JJF: foto 10 - Dohlmann på Rigsarkivet affotograferet 15-06-2009. Erhverv: Dragonofficer, secondløjtnant, premierløjtnant Gift 16-12-1863: Ungkarl, secondløjtnant Frederik Carl Christian Viale på 28 år gifter sig 16-12-1863 i Brønshøj kirke med frøken Marie Caroline Rée på 19 år, af Vandløse. Forlovere: Proprietær Benny Nicolaus Carl Rée af Vandløse; køkkenmester Francois Charles Antoine Viale i Kbh. Kilde: KB-opslag 314, nr. 64, side 339. Brønshøj. År 1859-1880. KB_117_2_013_K11-20-A. Død 27-01-1870: Frederich Carl Christian Viale dør 27-01-1870 i Hyères, Frankrig. Viale, Fr. Carl Chr., Premierløjtnant, 27.1.70 i Hyères (Fader, Antoine V.). B 26 Kilde: Dødsannonce indrykket af hans far - rosekamp.dk