Correll_Dohlmann

Sophie Margrethe WithfeldtAge: 58 years17781837

Name
Sophie Margrethe Withfeldt
Birth after May 1, 1778

Alias
Sophie Margrethe Sørensen

MarriageHans Peter SørensenView this family
about 1803 (Age 24 years)

Birth of a daughter
#1
Sophie Cathrine Sørensen
October 3, 1809 (Age 31 years)
Christening of a daughterSophie Cathrine Sørensen
October 23, 1809 (Age 31 years)
Marriage of a childAntonio Christiano Charles VialeSophie Cathrine SørensenView this family
April 30, 1830 (Age 51 years)
Death April 30, 1837 (Age 58 years)
Burial May 6, 1837 (6 days after death)
Shared note
Sophie Margrethe Withfeldt (Wethfeldt/Vestfeldt/Wesfeld) alias Sophie Margrethe Sørensen Født: ca. 1778 Gift ca. 1803: Skipper Hans Peter Sørensen gifter sig med Sophie Margrethe Withfeldt (Wethfeldt/Vestfeldt). Død 30-04-1837: Skipperkone, Sophie Margrethe Sørensen f. Wethfeldt (Withfeldt) dør 30-04-1837 på Borgergade 166, Kbh., 58 år gl. og bliver begravet 06-05-1837 fra Trinitatis kirke, Kbh. Bopæl: Borgergade 166, Kbh. Kilde: KB-opslag 380, nr. 88, side 381. Trinitatis. År 1833-1845. KB_012_2_024_K10-28-A. Folketælling: FT-1834: København (Staden), Sankt Annæ Vester Kvarter, Borgergade 166, Forhuset Stuen, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C5734: Hans Peter Sørensen, 59, Gift, Skipper og Vertshuusholder >> Sophie Margrethe Sørensen, 55, Gift, hans Kone, f. ca. 1778 Margrethe Sophie Sørensen, 16, Ugift, deres Datter, f. ca. 1817 Hans Peter Sørensen, 29, Ugift, deres Søn, farer ellers som Styrmand, f. ca. 1804 i København