Correll_Dohlmann

Carl Hans SihmAge: 67 years18381906

Name
Carl Hans Sihm
Birth February 11, 1838 34 26
Alias
Hans Carl Sihm

Christening February 13, 1838 (Age 2 days)
Birth of a sisterThora Alvilde Sihm
August 6, 1840 (Age 2 years)
Occupation
Rorsbetjent, reserveløjtnant, styrmand og toldassistent

Christening of a sisterThora Alvilde Sihm
August 11, 1840 (Age 2 years)
Birth of a brotherHarald Sophus Nicolai Sihm
December 7, 1841 (Age 3 years)
Christening of a brotherHarald Sophus Nicolai Sihm
April 14, 1842 (Age 4 years)
Marriage of parentsHans Nicolai SihmBenthe HansdatterView this family
October 29, 1843 (Age 5 years)
Birth of a sisterAndrea Frederikke Marie Emilie Sihm
October 15, 1844 (Age 6 years)
Christening of a sisterAndrea Frederikke Marie Emilie Sihm
April 13, 1845 (Age 7 years)
MarriageEmilie Andrea SørensenView this family
August 20, 1869 (Age 31 years)
Birth of a son
#1
Ove Nicolai Sophus Emil Sihm
June 6, 1870 (Age 32 years)

Death of a fatherHans Nicolai Sihm
August 24, 1880 (Age 42 years)

Death of a motherBenthe Hansdatter
August 10, 1895 (Age 57 years)
Death before 1906 (Age 67 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 29, 1843Hvidovre kirke
1 year
younger sister
-7 years
himself
3 years
younger sister
16 months
younger brother
Family with Emilie Andrea Sørensen - View this family
himself
wife
Marriage: August 20, 1869Hørsholm kirke
10 months
son

Shared note
Carl Hans Sihm alias Hans Carl Sihm Født 11-02-1838: Carl Hans Sihm bliver født 11-02-1838 på Fødselsstiftelsen i Kbh.og døbt - søn af Hans Nicolai Sihm, fuldmægtig i det Kgl. Zahlkammer i København og hustru Benthe Hansen. Forældrene viet 29-10-1843 i Hvidovre kirke. Kilde: KB-opslag 374, barn nr. 131, mor nr. 128, side 373. Den Kgl. Fødselsstiftelse. År 1832-1839. KB_075_4_013_K16-04-A. Erhverv: Rorsbetjent - han skulle ro ud til indgående skibe for toldefter­syn. Reserveløjtnant. Styrmand. Toldassistent. Gift 20-08-1869: Ungkarl, styrmand, reserveløjtnant Carl Hans Sihm, født på Fødselsstiftelsen d. 11-02-1838, 31 år gl. gifter sig 20-08-1869 i Hørsholm kirke med jomfru Emilie Andrea Sørensen, 28 år gl. Tom ?? Hegn, Usserød, Birkerød Herred. Forlovere: _. Sihm og Svend Petersen, grosserer i Kbh. Kilde: KB-opslag 129, nr. 5. Side 323. Hørsholm. År 1847-1875. KB_190_2_007_K05-15-A. Børn: Carl Hans Sihm og hustru Andrea Emilie Sihm f. Sørensen får 3 børn. Den 15-10-1873 står rorsbetjent Hans Carl Sihm fadder til: Sofus Emil Viale Født: 04-09-1873 i Nørre Sundby og døbt 15-10-1873 i Nørre Sundby kirke - søn af jernbaneassistent Francois Charles Antoine Viale og hustru Andrea Frederikke Marie Emilie Sihm på 28 år. Boende i Nørresundby. Faddere: Auditeur Steffensens hustru: Elisa Marie Schmidt; barnets moder; Exam.juris, lieutenant Sofus Dohlmann - alias (ID 12-4) Sophus Frederik Andreas Dohlmann; rorsbetjent Hans Carl Sihm; begge af Kjøbenhavn og premierlieutenant i Rytteriet Carl Viale af Nestved. Kilde: KB-opslag 64, nr. 23. Side 61. Nørre Sundby, Kær, Ålborg. År 1868-1875. KB_C142_A_008_K03-05-A. Folketællinger: FT-1845: København (Staden), Vester Kvarter, Vandkunsten 176, Stuen, fam.nr. 1. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C4240: Hans Frederik Lauritz Larsen, 28 , Ugift, , Kongelig Postskriver, Kjøbenhavn Marie Elisabeth Larsen, 59 , Enke, , hans Stifmoder, Pension, Ringsted Elisabeth Hammer, 27, Ugift, Tjenestepige, Vesterlarskjær Sogn, Bornholms Amt Hans Nicolaj Sihm, 40 , Gift, Fuldmægtig i det Kgl. Zahlkammer, f. ca. 1805 i Kjøbenhavn Bertha Sophia Sihm født Hansen, 32 , Gift, hans Kone - alias Benthe Sophie Sihm f. Hansdatter, f. 17-04-1811 i Kjøge >> Hans Carl Sihm, 7 år, Ugift, deres Børn, f. ca. 1838 i Kjøbenhavn Thora Alvilda Sihm, 5 år, Ugift, deres Børn, f. 06-08-1840 i Kjøbenhavn - alias Thora Alvilde Sihm Harald Sophus Nicolaj Sihm, 4 år, Ugift, deres Børn, f. 07-12-1841 i Kbh. i Kjøbenhavn - alias Harald Sophus Nicolai Sihm Udøbt Pigebarn, 1 år, Ugift, deres Børn - alias Andrea Frederikke Marie Emilie Sihm, f. 15-10-1844 i Kjøbenhavn Ane Dorthea Jensen, 27, Ugift, Tjenestepige, f. i Sandberg i Frederiksborg Amt. FT-1850: København (Staden), Vester Kvarter II, Vandkunsten no 176, stuen til wenstre, fam.nr. 1262. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C1886: Hans Nicolai Sihm, 44, Gift, fuldmægtig i Finanshowedkassen, f. i Kjöbenhavn Bentha Sophia Hansen, 36, Gift, hans kone, alias Benthe Sophie Sihm f. Hansdatter, f. 17-04-1811 i Kjöge >> Hans Carl Sihm, 10, Ugift, deres børn, f. ca. 1838 i Kjøbenhavn Thora Alvilda Sihm, 9 år, Ugift, deres børn, f. i Kjøbenhavn Harald Sophus Nicolai Sihm, 8 år, Ugift, deres børn, f. 07-12-1842 i Kjøbenhavn Andrea Freder. Maria Sihm, 6 år, Ugift, deres børn, f. 14-10-1844 i Kjøbenhavn Iver Kristian Iversen, 28, Ugift, studios. theologia, Hadersleben