Correll_Dohlmann

Thora Alvilde Sihm1840

Name
Thora Alvilde Sihm
Birth August 6, 1840 36 29
Alias
Thora Alvilda Sihm

Christening August 11, 1840 (Age 5 days)
Birth of a brotherHarald Sophus Nicolai Sihm
December 7, 1841 (Age 16 months)
Christening of a brotherHarald Sophus Nicolai Sihm
April 14, 1842 (Age 20 months)
Marriage of parentsHans Nicolai SihmBenthe HansdatterView this family
October 29, 1843 (Age 3 years)
Birth of a sisterAndrea Frederikke Marie Emilie Sihm
October 15, 1844 (Age 4 years)
Christening of a sisterAndrea Frederikke Marie Emilie Sihm
April 13, 1845 (Age 4 years)
MarriageCarl Joseph Ludvig v. ScheeleView this family
October 1, 1869 (Age 29 years)
Death of a fatherHans Nicolai Sihm
August 24, 1880 (Age 40 years)

Death of a motherBenthe Hansdatter
August 10, 1895 (Age 55 years)
Death of a brotherCarl Hans Sihm
before 1906 (Age 65 years)

Death of a sisterAndrea Frederikke Marie Emilie Sihm
June 15, 1923 (Age 82 years)
Burial of a sisterAndrea Frederikke Marie Emilie Sihm
June 20, 1923 (Age 82 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 29, 1843Hvidovre kirke
1 year
younger sister
-7 years
elder brother
3 years
herself
16 months
younger brother
Family with Carl Joseph Ludvig v. Scheele - View this family
husband
herself
Marriage: October 1, 1869Hof- og slotskirken, Kbh.

Shared note
Thora Alvilde Sihm alias Thora Alvilda von Scheele f. Sihm Født: 06-08-1840 på Fødselsstiftelsen, Kbh. og døbt 11-08-1840 samme sted - datter af Hans Nicolai Sihm, fuldmægtig i det Kgl. Zahlkammer og hustru Benthe Hansen. Forældrene viet den 29-10-1843 i Hvidovre kirke. Kilde: KB-opslag 60, barn nr. 546, mor nr. 545. Den Kgl. Fødselsstiftelse. År 1839-1843. KB_075_4_014_K03-15-A. Gift 01-10-1869: Ungkarl, landmand Carl Joseph Ludvig von Scheele på 27 år, f. 06-11-1841, boende Ved Stranden 14, Kbh. gifter sig 01-10-1869 i Hof- og slotskirken, Kbh. med jomfru Thora Alvilde Sihm på 29 år, f. 06-08-1840, boende Vingaardsstræde 21, 1. hos justitsrådskasserer Frederik Magnus And. Sihm på ca. 48 år (og hustru Anna Aug. Susanna Sihm på ca. 42 år - ifølge FT-1870, Vingaardsstræde 21) Kilde: KB-opslag 12, nr. 12, side 10. Hof og Slot. År 1866-1891. KB_084_2_009_K01-11-A. Den 15-10-1872 står Thora Alvilda von Scheele f. Sihm fadder til: Axel Anton Nicolai Viale Født: 21-09-1872 i Nørre Sundby og døbt 15-10-1872 i Nørre Sundby kirke - søn af jernbaneassistent Francois Charles Antoine Viale og hustru Andrea Frederikke Marie Emilie Sihm på 27 år. Boende i Nørresundby. Faddere: Jernbaneassistent Carl Joseph Ludvig v. Scheele; kjøkkenmester Carlo Antonio Viale af Kjøbenhavn; particulier Hans Nicolai Sihm af Kjøbenhavn; agent Leopold Hans Peter Viale af Nykjøbing paa Falster; barnets moder samt jernbaneassistent Scheeles hustru: Thyra v. Scheele - alias Thora Alvilda von Scheele f. Sihm. Kilde: KB-opslag 53, nr. 34. Side 51. Nørre Sundby, Kær, Ålborg. År 1868-1875. KB_C142_A_008_K02-24-A. Folketællinger: FT-1845: København (Staden), Vester Kvarter, Vandkunsten 176, Stuen, fam.nr. 1. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C4240: Hans Frederik Lauritz Larsen, 28 , Ugift, , Kongelig Postskriver, Kjøbenhavn Marie Elisabeth Larsen, 59 , Enke, hans Stifmoder, Pension, Ringsted Elisabeth Hammer, 27, Ugift, Tjenestepige, Vesterlarskjær Sogn, Bornholms Amt Hans Nicolaj Sihm, 40 , Gift, Fuldmægtig i det Kgl. Zahlkammer, f. ca. 1805 i Kjøbenhavn Bertha Sophia Sihm født Hansen, 32 , Gift, hans Kone - alias Benthe Sophie Sihm f. Hansdatter, f. 17-04-1811 i Kjøge Hans Carl Sihm, 7 år, Ugift, deres Børn, f. ca. 1838 i Kjøbenhavn >> Thora Alvilda Sihm, 5 år, Ugift, deres Børn, f. 06-08-1840 i Kjøbenhavn - alias Thora Alvilde Sihm Harald Sophus Nicolaj Sihm, 4 år, Ugift, deres Børn, f. 07-12-1841 i Kbh. i Kjøbenhavn - alias Harald Sophus Nicolai Sihm Udøbt Pigebarn, 1 år, Ugift, deres Børn - alias Andrea Frederikke Marie Emilie Sihm, f. 15-10-1844 i Kjøbenhavn Ane Dorthea Jensen, 27, Ugift, Tjenestepige, f. i Sandberg i Frederiksborg Amt. FT-1850: København (Staden), Vester Kvarter II, Vandkunsten no 176, stuen til wenstre, fam.nr. 1262. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C1886: Hans Nicolai Sihm, 44, Gift, fuldmægtig i Finanshowedkassen, f. i Kjöbenhavn Bentha Sophia Hansen, 36, Gift, hans kone, alias Benthe Sophie Sihm f. Hansdatter, f. 17-04-1811 i Kjöge Hans Carl Sihm, 10, Ugift, deres børn, f. ca. 1838 i Kjøbenhavn >> Thora Alvilda Sihm, 9 år, Ugift, deres børn, f. i Kjøbenhavn Harald Sophus Nicolai Sihm, 8 år, Ugift, deres børn, f. 07-12-1842 i Kjøbenhavn Andrea Freder. Maria Sihm, 6 år, Ugift, deres børn, f. 14-10-1844 i Kjøbenhavn Iver Kristian Iversen, 28, Ugift, studios. theologia, Hadersleben