Correll_Dohlmann

Emilie Andrea SørensenAge: 77 years18411919

Name
Emilie Andrea Sørensen
Birth December 11, 1841
Alias
Emilie Andrea Sihm f. Sørensen og Andrea Emilie Sihm f. Sørensen

Christening February 20, 1842 (Age 2 months)

MarriageCarl Hans SihmView this family
August 20, 1869 (Age 27 years)
Birth of a son
#1
Ove Nicolai Sophus Emil Sihm
June 6, 1870 (Age 28 years)

Death of a husbandCarl Hans Sihm
before 1906 (Age 64 years)

Death June 2, 1919 (Age 77 years)
Burial June 10, 1919 (8 days after death)
Family with Carl Hans Sihm - View this family
husband
herself
Marriage: August 20, 1869Hørsholm kirke
10 months
son

Shared note
Emilie Andrea Sørensen alias Emilie Andrea Sihm f. Sørensen og Andrea Emilie Sihm f. Sørensen Født: 11-12-1841 på Adelgade 223, Kbh. og døbt 20-02-1842 i Trinitatis kirke, Kbh. - datter af sømand Peter Sørensen og hustru Emilie Urban, boende Adelgade 223, Kbh. Kilde: KB-opslag 401, nr. 348, side 793-794. Trinitatis. År 1836-1844. KB_012_2_004_K14-17-A. Gift 20-08-1869: Ungkarl, styrmand, reserveløjtnant Carl Hans Sihm, født på Fødselsstiftelsen d. 11-02-1838, 31 år gl. gifter sig 20-08-1869 i Hørsholm kirke med jomfru Emilie Andrea Sørensen, født 11-12-1841 i Kbh., 28 år gl., Tom ?? Hegn, Usserød, Birkerød Herred. Forlovere: assessor Hans Nicolai Sihm og Svend Petersen, grosserer i Kbh. Kilde: KB-opslag 129, nr. 5. Side 323. Hørsholm. År 1847-1875. KB_190_2_007_K05-15-A. Død 02-06-1919: Andrea Emilie Sihm f. Sørensen, enke, født 11-12-1841 i Kbh., dør 02-06-1919 på Nordre Frihavnsvej 91, 1., Kbh. i Rosenvængets sogn, Kbh., 77 år gl. og bliver begravet 10-06-1919 på Assistents kirkegaard, Kbh. Kilde: KB-opslag 267, nr. 38. Side 265. Rosenvænget. År 1912-1921. KB_1892_022_3_008_0265a-DK. Børn: Carl Hans Sihm og hustru Andrea Emilie Sihm f. Sørensen får 3 børn. Folketællinger: FT-1840: København (Staden), Sankt Annæ Vester Kvarter, Adelgade, Gaarden nr. 233, 2. Sal, matr. nr. 229 F4 ddd.dda.dk, FT-1840, C5130: * Peter Sørensen, 31, Gift, Styrmand * Emilie Urban, 36, Gift, hans Kone Carl Sørensen, 2, Ugift, deres Søn Margretha Urban, 65, Enke, er hos sin Datter Frederik Urban, 28, Ugift, hendes Søn, Snedkersvend FT-1850: København (Staden), Øster kvarter II, Dybensgade 177, 1ste sal, fam. nr. 1031, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C1887 Peter Søren Sørensen, 40, Gift, skibskok, huusfaderen fraværende i koffardifart, f. på Taasinge, Svendborg Emilie Urban, 45, Gift, hans kone, Helsingør Carl Edmil Sørensen, 11, Ugift, deres børn, f. i Kjøbenhavn * Andrea Emilie Sørensen, 9, Ugift, deres børn, f. 11-12-1841 i Kjøbenhavn Magretha Urban, 74, Enke, konens moder, f. i Norge Jens Jørgensen, 36, Ugift, skibsforvalter og cand i den phsbf., logerende, Kjøbenhavn