Correll_Dohlmann

Sofus Emil VialeAge: 31 years18731904

Name
Sofus Emil Viale
Birth September 4, 1873 42 28
Alias
Sophus Emil Viale

Christening October 15, 1873 (Age 41 days)
Death of a paternal grandfatherAntonio Christiano Charles Viale
July 6, 1875 (Age 22 months)
Death of a maternal grandfatherHans Nicolai Sihm
August 24, 1880 (Age 6 years)

Death of a maternal grandmotherBenthe Hansdatter
August 10, 1895 (Age 21 years)
MarriageDagny Gyride SchmithView this family
June 25, 1901 (Age 27 years)
Death of a brotherAxel Anton Nicolai Viale
August 23, 1904 (Age 30 years)
Burial of a brotherAxel Anton Nicolai Viale
August 28, 1904 (Age 30 years)
DivorceDagny Gyride SchmithView this family
before November 1904 (Age 31 years)
Occupation
Bankbogholder, løjtnant

Death November 8, 1904 (Age 31 years)
Burial November 13, 1904 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: September 15, 1871Hørsholm kirke
1 year
elder brother
Axel Anton Nicolai Viale
Birth: September 21, 1872 41 27Nørre Sundby
Death: August 23, 1904Hotel de Angleterre, Kongens Nytorv
11 months
himself
Sofus Emil Viale
Birth: September 4, 1873 42 28Nørre Sundby
Death: November 8, 1904Skt. Josefs hospital, Kbh. i Helligkors sogn
Family with Dagny Gyride Schmith - View this family
himself
Sofus Emil Viale
Birth: September 4, 1873 42 28Nørre Sundby
Death: November 8, 1904Skt. Josefs hospital, Kbh. i Helligkors sogn
ex-wife
Marriage: June 25, 1901Skt. Andreas kirke, Kbh.
Divorce: before November 1904separeret

Shared note
Sofus Emil Viale Født: 04-09-1873 i Nørre Sundby og døbt 15-10-1873 i Nørre Sundby kirke - søn af jernbaneassistent Francois Charles Antoine Viale og hustru Andrea Frederikke Marie Emilie Sihm på 28 år. Boende i Nørresundby. Faddere: Auditeur Steffensens hustru: Elisa Marie Schmidt; barnets moder; Exam.juris, lieutenant Sofus Dohlmann - alias (ID 12-4) Sophus Frederik Andreas Dohlmann; rorsbetjent Hans Carl Sihm; begge af Kjøbenhavn og premierlieutenant i Rytteriet Carl Viale af Nestved - alias Carl Marianus Charles Viale. Kilde: KB-opslag 64, nr. 23. Side 61. Nørre Sundby sogn. Kær herred. Ålborg amt. År 1868-1875. KB_C142_A_008_K03-05-A. Erhverv: Bankbogholder, løjtnant Gift 25-06-1901: Ungkarl, bankbogholder Sophus Emil Viale på 27 år, boende Blegdamsvej 66, Kbh. - f. 04-09-1873 i Nørresundby, søn af jenbaneassistent Francois Charles Antoine Viale og hustru Andrea Frederikke Marie Emilie Viale f. Sihm, boende ibid. = samme sted - gifter sig 25-06-1901 i Skt. Andreas kirke, Kbh. med pigen Dagny Gyride Smith på 18 år, boende St. Kongensgade 39, Kbh. - f. 04-06-1883 i Skt. Matthæus sogn, Kbh., datter af dampskibsfører Jens Lassen Tommesen Smith, bopæl ubekjendt og hustru Alma Eleonora f. Schmidt, boende St. Kongensgade 39, Kbh. Lys for dem i Skt. Pauls kirke, Kbh. Forlovere: C.W. Schmidt, grosserer, Fælledvej 25, Kbh. og Francois Viale, pensioneret stationsforstander; cancelliråd, boende Blegdamsvej 66, Kbh. Kilde: KB-opslag 208, Side 205. Skt. Andreas. År 1896-1902. KB_1892_009_3_008_0205a-V. Separeret: Sofus Emil Viale er ved sin død den 08-11-1904 separeret fra Dagny Gyride Viale f. Schmith, f. 04-06-1883 i Kbh. Død 08-11-1904: Sofus Emil Viale, bankbogholder, separeret, dør 08-11-1904 på Skt. Josefs hospital, Kbh., 31 år gl., og bliver begravet 13-11-1904 fra Skt. Andreas kirke, Kbh. Adresse ved død: Nørre Søgade 13, 4. sal, Kbh. Separeret fra Dagny Gyride Viale f. Schmith, f. 04-06-1883 i Kbh. Kilde: KB-opslag 128, nr. 104, side 127. Skt. Andreas. År 1896-1910. KB_1892_009_3_014_0127a-DM. Folketælling: FT-1901: Lille Blegdamsvej 66, matr. 2131. Francois Antoine Christian Viale, f. 12-01-1831 i Kbh., gift 1871, husfar Andrea Frederikke Marie Emilie Viale f. Sihm, f. 15-10-1844 i Kbh., gift 1871 >> Sofus Emil Viale, f. 04-09-1873 i Nørre Sundby, ugift, søn samt 1 tjenestepige Kilde: Husliste No. 45. Blegdamsvej 66 https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CS21-YH8F-X?i=86&cc=2800929