Correll_Dohlmann

Dagny Gyride SchmithAge: 75 years18831958

Name
Dagny Gyride Schmith
Birth June 4, 1883 43 32
Alias
Dagny Gyride Smith, Dagny Gyride Viale f. Schmith og Dagny GyritheViale

Christening August 13, 1883 (Age 2 months)
MarriageSofus Emil VialeView this family
June 25, 1901 (Age 18 years)
DivorceSofus Emil VialeView this family
before November 1904 (Age 21 years)
Death of a husbandSofus Emil Viale
November 8, 1904 (Age 21 years)
Burial of a husbandSofus Emil Viale
November 13, 1904 (Age 21 years)
Death after June 26, 1958 (Age 75 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage:
herself
Family with Sofus Emil Viale - View this family
ex-husband
Sofus Emil Viale
Birth: September 4, 1873 42 28Nørre Sundby
Death: November 8, 1904Skt. Josefs hospital, Kbh. i Helligkors sogn
herself
Marriage: June 25, 1901Skt. Andreas kirke, Kbh.
Divorce: before November 1904separeret

Shared note
Dagny Gyride Schmith alias Dagny Gyride Smith, Dagny Gyride Viale f. Schmith og Dagny Gyrithe Viale Født: 04-06-1883 på Gl. Kongevej 47, Kbh. og døbt 13-08-1883 i Skt. Matthæus kirke, Kbh. - datter af Jens Lassen Thomsen Smith og hustru Alma Eleonora Smith f. Schmidt på 32 år, boende Gl. Kongevej 47, Kbh. Faddere: Auditør Steffensen og hustru, Citadelsvei 9, Kbh.; Overretsprokurator Rostrup, Valkendorfsgade 36; grosserer Schmidt, Gl. Kongevei 43, Frbg.; frk. Neergaard, Gl. Kongevej 9, Frbg.; oberstinde Munch, Aarhus. Anmærkning: Jdm. Appelgreen. Udtrådt af folkekirken den 26-06-1958 meddelt af sognepræsten ved Frederiksberg kirke. Videresendt til Landsarkivet. Kilde: KB-opslag 241, nr. 335, side 239. Skt. Matthæus. År 1881-1883. KB_058_2_005_K09-01-A. Gift 25-06-1901: Ungkarl, bankbogholder Sophus Emil Viale på 27 år, boende Blegdamsvej 66, Kbh. - f. 04-09-1873 i Nørresundby, søn af jenbaneassistent Francois Charles Antoine Viale og hustru Andrea Frederikke Marie Emilie Viale f. Sihm, boende ibid. = samme sted - gifter sig 25-06-1901 i Skt. Andreas kirke, Kbh. med pigen Dagny Gyride Smith på 18 år, boende St. Kongensgade 39, Kbh. - f. 04-06-1883 i Skt. Matthæus sogn, Kbh., datter af dampskibsfører Jens Lassen Tommesen Smith, bopæl ubekjendt og hustru Alma Eleonora f. Schmidt, boende St. Kongensgade 39, Kbh. Lys for dem i Skt. Pauls kirke, Kbh. Forlovere: C.W. Schmidt, grosserer, Fælledvej 25, Kbh. og Francois Viale, pensioneret stationsforstander; cancelliråd, boende Blegdamsvej 66, Kbh. Kilde: KB-opslag 208, Side 205. Skt. Andreas. År 1896-1902. KB_1892_009_3_008_0205a-V. Separeret: Sofus Emil Viale er ved sin død den 08-11-1904 separeret fra Dagny Gyride Viale f. Schmith, f. 04-06-1883 i Kbh. I 1904: Dagny Gyrithe Viale (læs: Dagny Gyride Viale f. Schmith) er i 1904 registreret som enke efter bogholder Viale. Bopæl i 1904: Nørresøgade 13, 4. sal. Kilde: Politiets registerblad 1190, rulle 0038. politietsregisterblade.dk Død: Dagny Gyride Viale dør efter 26-06-1958 (Udtrådt af folkekirken den 26-06-1958). Folketællinger: Forældrene i 1880: FT-1880: København (Staden), Udenbys Vester Kvarter, Gammel Kongevejs Rode, 263, 6, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D3040: Jens ? ? Smith, 40, Gift, Husfader, Dampskibsfører, f. 06-03-1840 i Randers - alias Jens Lassen Thomsen Schmith ? Eleonora Smith, f. Schmidt, 29, Gift, Hans kone, København Gudrun Margrethe Smith, 5, Ugift, Datter, Amager, Københavns Amt A. Smith, 4, Ugift, Datter, København Emma Alvilda Andersen, 24, Ugift, Tjenestepige, København FT-1885: København (Staden), Udenbys Klædebo Kvarter, Fælledvej 23, matr. 1400 3.Sal, fam. nr. 5, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, D3950: Alma Elinora Schmidt, 33, Gift, Husmoder, Dampskibsfører, f. Kjøbenhavn Gudrum Magrette, 11, Ugift, Barn, Dragør - alias Gudrun Margrethe Schmith Axel, 9, Ugift, Barn, Kjøbenhavn >> Dagny Gyrithe, 1, Ugift, Barn, Kjøbenhavn - alias Dagny Gyride Schmith Ana Christine Jensen, 24, Ugift, Tjenestetyende, Sønderbylille ved Slagelse Anna Christine Jørgensen, 16, Ugift, Tjenestetyende, Kjøbenhavn