Correll_Dohlmann

Harriet Heiberg Ipsen1876

Name
Harriet Heiberg Ipsen
Birth January 18, 1876 43 33
Alias
Harriet Hejberg Ipsen, Harriet Heiberg Viale og Harriet Viale f.Heiberg Ipsen

Christening May 12, 1876 (Age 3 months)
MarriageMaximilian VialeView this family
September 22, 1902 (Age 26 years)
Death

Shared note
Harriet Heiberg Ipsen alias Harriet Hejberg Ipsen, Harriet Heiberg Viale og Harriet Viale f. Heiberg Ipsen Født: 18-01-1876 i Garnisons sogn, Kbh. og døbt 12-05-1876 i Garnisonskirken, Kbh. - datter af Lauritz Abel Ipsen, Kaptajn i Art. og hustru Betty Sophie (Helene) Ipsen, f. Christensen på 33 år. Kilde: KB-opslag 190, nr. 41. Garnisons sogn, Kbh. År 1874-1881. KB_019_2_021_K07-17-A. Gift 22-09-1902: Ungkarl, Maximilian Viale på 28 år, assistent i Finansministeriet (f. 27-09-1873 i Næstved, søn af oberst Charles Marianus Viale, kommandant på Bornholm, og hustru Constance Henriette f. Rée, gifter sig 22-09-1902 i Rønne kirke, Bornholm med pigen Harriet Hejberg Ipsen (alias Harriet Heiberg Ipsen) på 26 år, f. 18-01-1876 i København, datter af oberstløjtnant Lauritz Abel Ipsen og hustru Betty Sofie f. Christensen. Forlovere: Brudgommens far: Oberst Viale. Læge Axel Fabricius, Randers. Kilde: KB-opslag 15, nr. 33. Rønne sogn. Bornholms Vester herred. Bornholms amt. År 1901-1910. KB_1892_099_3_036_0014a-V. Folketællinger: Faderen i 1850: FT-1850: København (Staden), Klædebo Kvarter II, Krystalgade 242 A., første sal, 1306, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C1730: Lars Ipsen, 46, Gift, kammerassessor og toldinspekteur, huusfader, Rønne paa , , Bornholm Abel Angel født Heiberg, 44, Gift, hans kone, Ipsker sogn, ibiden Andreas Michael Heiberg Ipsen, 20, Ugift, student, deres sønner, Rønne, ibid Ole Carl Ipsen, 18, Ugift, student, deres sønner, Rønne, ibid >> Lauritz Abel Ipsen, 16, Ugift, skolediscipel, deres sønner, Rønne, ibid Ane Johanne Andersdatter, 44, Ugift, tjenestepiger, Folby sogn, Aarhuus amt Ane Kirstine Poulsen, 21, Ugift, tjenestepiger, Aarhuus FT-1885: København (Staden), Frederiksberg Slot, B. Elevskolen, mezzaninen, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, C0456: Lauritz Abel Ipsen, 51, Gift, husfader, artillerikapitain- læs artillerikaptajn Sophie Helene Ipsen, 40, Gift, husmoder Johanne Abel Ipsen, 17, Ugift, barn Bertha Olarda Ipsen, 15, Ugift, barn Ella Margrethe Ipsen, 12, Ugift, barn Kitty Dorothea Ipsen, 10, Ugift, barn >> Harriet Heiberg Ipsen, 9, Ugift, barn Kirsten Roe Fenger Ipsen, 3, Ugift, barn Christine Beger, 38, Ugift, barnejomfru Laura Hansen, 38, Ugift, kokkepige Maren Hansen, 28, Ugift, stuepige Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-11-1909 Hovedperson: Maximilian Viale, f. 27-09-1873 i Næstved - Stillinger: Fuldmægtig >> Ægtefælle: Harriet Heiberg Viale, f. 18-01-1876 i København Adresser: 01-11-1909: Fra Frederiksberg til Amager Torv 21, 3. 01-05-1916: Amager Torv 21, 3. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 1 (Indre by). Filmrulle 0038. Registerblad 1189 (unikt id: 1471465) FT-1911: Amager Torv 21, 3. sal, Kbh.: Maximilian Viale, f. 27-09-1873 i Næstved, gift, husfar, fuldmægtig i Krigsministeriet, tilflyttet fra Næstved i 1895 >> Harriet Hejberg Viale, f. 18-01-1876 i Kbh., gift, hans hustru, husmor Kilde: FT-opslag 33. FT1911_0003_00303. FT-1916: Amager Torv 21, 3. sal, Kbh. Kvarter: Strand & Frimands, Helligånds sogn: Maximilian Viale, f. 27-09-1873 i Næstved, gift, husfar, fuldmægtig i Krigsministeriet >> Harriet Viale, f. 18-01-1877 i Kbh., (læs: f. 18-01-1876) gift, hans hustru, husmor Kilde: FT-opslag 48. FT1916_08003_01894