Correll_Dohlmann

Petra Emilie Birgithe CapitoAge: 89 years18401929

Name
Petra Emilie Birgithe Capito
Birth August 9, 1840
Alias
Petra Emilie Birgithe Jørgensen f. Capito

Christening September 13, 1840 (Age 35 days)
MarriageJørgen Georg JørgensenView this family
June 15, 1866 (Age 25 years)
Birth of a son
#1
Johan Peter Aage Capito
September 16, 1871 (Age 31 years)
Christening of a sonJohan Peter Aage Capito
November 4, 1871 (Age 31 years)
Death of a husbandJørgen Georg Jørgensen
June 1, 1905 (Age 64 years)
Burial of a husbandJørgen Georg Jørgensen
June 7, 1905 (Age 64 years)
Death August 11, 1929 (Age 89 years)
Burial August 16, 1929 (5 days after death)
Family with Jørgen Georg Jørgensen - View this family
husband
herself
Marriage: June 15, 1866Garnisonskirken, Kbh.
5 years
son

Shared note
Petra Emilie Birgitte Capito alias Petra Emilie Birgithe Jørgensen f. Capito Født: 09-08-1840 i Helligånds sogn og døbt 13-09-1840 i Helligåndskirken, Kbh. - datter af nålemagermester Johan Peter Capito (1808-1855) og Birgitte Christine Sabine Gudmann (1812-1885). Kilde: KB_opslag 343, nr. 94. Helligånds sogn. År 1836-1842. KB_006_2_004_K09-31-A Faderens død: Nålemagermester Johan Peter Capito dør 25-06-1855 i Vor Frue sogn, Kbh., 47 år gl. Han bliver begravet 01-07-1855 fra Vor Frue kirke, Kbh. Dødsårsag: Brysttæring. Kilde: KB-opslag 31, nr. 118. Vor Frue sogn, Kbh. K.M. År 1853-1860. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=158967#158967,26718720 Gift 15-06-1866: Ungkarl, herr Jørgen Georg Jørgensen på 27 år, cand. phil, lærer ved Det Kgl. Døvstummeinstitut i Kbh., gifter sig 15-06-1866 i Garnisonskirken, Kbh. med jomfru Petra Emilie Birgithe Capito på 25 år, Østervold 10, Kbh. Kilde: KB-opslag 177. Garnisons sogn. År 1857-1867. KB_019_2_014_K07-03-A. Død 11-08-1929: Petra Emilie Birgithe Jørgensen f. Capito (f. 09-08-1840 i Helligånds sogn, Kbh., datter af nålemagermester Johan Peter Capito og hustru Christine Sophie Sabbine f. Gidmann) dør 11-08-1929 på Amicisvej 2, st., Frederiksberg, 89 år gl. og bliver begravet 16-08-1929 på Assistents kirkegård, Fredericia. Enke efter forstander ved Det Kgl. Døvstummeinstitut i Fredericia, Jørgen Georg Jørgensen. Sidste bopæl: Dødsstedet. Anm.: Capito, Vesterbrogade 83. Kilde: KB-opslag 17, nr. 63. Frederiksberg. Sokkelund h. År 1929-1934. KB_1892_064_3_123_0014a-DK Folketællinger: FT-1840: København (Staden), Pilestræde, 105, stuen, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, D2288: >> Johan Peter Capito, 31, Gift, nålemagermester >> Birgitte Christiane Sabien, 28, Gift, hans kone Julius Moritz Capito, 8, Ugift, søn Emma Helene Alexandrine Capito, 3, Ugift, datter Jens Christian Gudman Elgstrøm, 20, Ugift, murerlærling Ane Marie Pilsen Elgstrøm, 16, Ugift, datteraf smedemester Elgstrøm Christian Georg Petersen, 28, Ugift, tjenestekarl Lauritz Gotfred Mortensen, 18, Ugift, tjenestekarl Andrea Dorthea Færgesen, 20, Ugift, tjenestepige FT-1845: København (Staden), Købmager Kvarter, Pilestræde 107, Stuen, 501, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C3428: Johan Peter Capito, 37, Gift, Naalemagermester, Kjøbenhavn Birgitte Christine Sabine Capito, 33, Gift, Kone, Kjøbenhavn Julius Moritz Capito, 13, Ugift, Søn, Kjøbenhavn Emma Helene Alexandrine Capito, 8, Ugift, Datter, Kjøbenhavn >> Petra Emilie Birgitte Capito, 5, Ugift, Datter, Kjøbenhavn Ane Kirstine Petrine Elgstrøm, 21, Ugift, Svigerinde, Kjøbenhavn Ane Kirstine Mariane Jessen, 20, Ugift, Tjenestepige, Aalborg Peter Marius Juhl Hjorth, 37, Ugift, Naalemagermester, Nykjøbing paa Falster Jacob Johan Wilhelm Møller, 27, Ugift, Naalemagermester, Wisby paa Gotland FT-1850: København (Staden), Købmager Kvarter, Pilestræde 107, stuen, 520, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B6922: Johan Peter Capito, 42, Gift, Naalemagermester, huusfader, Kjøbenhavn Birgitte Christine Sabine Capito, 38, Gift, hans kone, Dito Emma Helene Alexandrine Capito, 13, Ugift, deres datter, Dito >> Petra Emilie Birgitte Capito, 10, Ugift, deres datter, Dito Ane Marie Petrine Elgstrøm, 26, Ugift, konens søster, Dito Peter Marius Juhl Hjorth, 42, Enkemand, Naalemagersvend, Nykiøbing paa Falster Peter Haunstrup, 15, Ugift, Naalemagerdreng, Kjøbenhavn Sophia Wilhelmine Lanaz, 18, Ugift, tjenestepige, Dito FT-1880: København (Staden), Rosendalsvej, Rosendalsvej 3, 790, 7, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D4612: Jørgen Georg Jørgensen, 41, Gift, Cand.phil., Lærer ved det kgl. danske institut, København >> Petrea Emilie Birgitte Jørgensen, 39, Gift, Hustru, København Emma Birgitte Capito Jørgensen, 12, Ugift, Datter, København Johan Peter Aage Capito Jørgensen, 8, Ugift, Søn, Vemmetofte Sogn, Præstø Amt Frantz Georg Capito Jørgensen, 6, Ugift, Søn, København Petrea Emilie Marie Capito Jørgensen, 5, Ugift, Datter, København Julie Charlotte Capito Jørgensen, 3, Ugift, Datter, København Christine Birgitte Sabine Capito, 67, Enke, Svigermoder, pensionær, København Albertine Emmerence Schmidt, 60, Ugift, Pensionær, København Hansine Frederikke Nielsen, 23, Ugift, Tjenestepige, Svendstrup, Holbæk Amt