Correll_Dohlmann

Paula Christine KokAge: 44 years19081953

Name
Paula Christine Kok
Birth August 11, 1908 37 29
Alias
Paula Christine Capito f. Kok

MarriageViggo CapitoView this family
January 14, 1933 (Age 24 years)
Death of a motherChristine Dorthea Andrea Nielsen
1950 (Age 41 years)

Death 1953 (Age 44 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1905
4 years
herself
Family with Viggo Capito - View this family
husband
herself
Marriage: January 14, 1933Århus Sankt Pauls kirke
Viggo Capito + Gunvor Thunvik - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: January 20, 1956

Shared note
Paula Christine Kok alias Paula Christine Capito f. Kok Født: 11-08-1908 på Søndergade 1, Århus domsogn og døbt 13-09-1908 i Århus domkirke - datter af købmand Jens Peter Pedersen Kok (død 1962) og hustru Christine Dorthea Andrea Nielsen på 29 år (død 1950). Faddere: Tømrer A. Petersen og hustru Ottine, Aarhus. Søren Kok og hustru, Randers. Samt faderen. Kilde: KB-opslag 317, nr. 146. Århus domsogn, Hasle h. Aarhus a. År 1906-1912. KB_1892_C358_G_024_0308a-fk Gift 14-01-1933: Ugift premierløjtnant Viggo Capito, Nakskovvej, København (f. 18-09-1903 i Sct. Jørgensbjerg, Kalundborg, søn af læge Johan Aage Peter Capito og hustru Ingeborg Marie Dohlmann) gifter sig 14-01-1933 i Århus Sankt Pauls kirke med ugift Paula Christine Kok, N. V. Gadesvej 11, Aarhus (f. 11-08-1908 i Århus Domsogn, datter af købmand (sidenhen konsul) Jens Peter Pedersen Kok og hustru Christine Dorthea Andrea Nielsen. Forlovere: Brudens forældre. Kilde: KB-opslag 33, nr. 2. Århus Sankt Pauls s. Hasle h. Aarhus a. År 1931-1942. KB_1892_C362A_G_022A_0030a-V Død 1953: Paula Christine Capito f. Kock dør i 1953. Kilder: rosekamp.dk - kbb-74 og JJF: foto 11 - Dohlmann på Rigsarkivet affotograferet 15-06-2009 af JJ.doc