Correll_Dohlmann

Jens Peter Pedersen KokAge: 91 years18711962

Name
Jens Peter Pedersen Kok
Birth about 1871
Alias
Peter Kock

MarriageChristine Dorthea Andrea NielsenView this family
about 1905 (Age 34 years)

Birth of a daughter
#1
Paula Christine Kok
August 11, 1908 (Age 37 years)
Marriage of a childViggo CapitoPaula Christine KokView this family
January 14, 1933 (Age 62 years)
Death of a wifeChristine Dorthea Andrea Nielsen
1950 (Age 79 years)

Death of a daughterPaula Christine Kok
1953 (Age 82 years)

Occupation
Købmand i Århus. Sidenhen konsul

Death 1962 (Age 91 years)

Shared note
Jens Peter Pedersen Kok alias Peter Kock Kilde: rosekamp.dk BLAA Bog - 1949 Født: ca. 1871 i Feldballe sogn - søn af Peder Jensen Kok og Christiane Cecillie Sørensen. Gift ca. 1905: Købmand i Århus, Jens Peter Pedersen Kok gifter sig med Christine Dorthea Andrea Nielsen. Erhverv: Købmand og manufakturhand­ler i Aarhus. Grundlagde i 1897 Aarhus Kontante Manufakturforretning, beliggende Søndergade 2, Århus. Sidenhen konsul Peter Kock. Formand for Købmands- og Haandværkerbanken A/S's bestyrelse samt formand for repræsen­tantskabet. Købmands- og Haandværkerbanken A/S: Stif­tet d. 5. okt. 1905 med formålet at drive bank­virksomhed med særligt henblik på detail­handler- og håndværkerstanden. Selskabets første bestyrelse bestod af købmand V. V. Aa­gaard, der var formand, købmand H. H. Brandt, købmand Jørgen Rasmussen, skoma­germester Lauritz Friis, bogtrykker Marius Geertsen, mejeriejer J. P. Jensen, tømrer­mester R. A. Koch, direktør N. Svenningsen, købmand J. P. Thomsen, købmand Carl Laur­sen, murermester J. Mortensen og malermester J. C. Pedersen. Bankens første direktør var sagfører, senere generaldirektør for D.S.B., Th. Andersen-Alstrup (f. 1868, d. 1947), der var admin. direktør fra 1905 til 1915. Fra 1915 til J 920 var J. P. Thomsen (f. 1855, d. 1944) ad­min. direktør og St. Bille Fog (f. 1879, d. 1942) underdirektør. Fra 1920 til 1923 var St. Bille Fog bankens direktør med K. N. Sanders (f. J 887, d. 1934) som meddirektør. Direktion: F. Jordahn (f. 1878) (tiltrådt 1923) og Cai Clausen (f. 1906) (tiltrådt 1950). Bestyrelsen består nu af manufakturhand­ler, konsul Peter Kock (f. 1871), der er for­mand for såvel bestyrelsen som repræsen­tantskabet, købmand Knud Aagaard (f. 1891) og direktør, konsul P. J. Østergaard (f. 1887). Aktiekapitalen er på 1 ½ mill. kr. Reserverne andrager 1.055.000 kr. Banken har følgende filialer: i Århus: Søn­dre Afdeling og Kvægtorvs-Afdelingen; des­uden filialer i Hornslet, Løgten, Søby og Mejlby. Adresse: Store Torv 12, Århus. Kilde: Kraks: Danmarks ældste forretninger. (1950) Død: 1962 Kilde: rosekamp.dk - kbb-74 Folketælling: FT-1880: Randers, Djurs Sønder, Feldballe, Møllerup, St. Kjærhuset, Hus, 6, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D3618: Peder Jensen Kok, 50, Gift, Husfader, forkarl ved avlsbruget, Rønde Sogn, Randers Amt Christiane Ceciliie Jensen, f. Sørensen, 42, Gift, Husmoder, Feldballe Sogn, Randers Amt Mariane Sophie Pedersen Kok, 14, Ugift, Deres barn, Feldballe Sogn, Randers Amt Søren Pedersen Kok, 11, Ugift, Deres barn, Feldballe Sogn, Randers Amt Jens Peter Pedersen Kok, 8, Ugift, Deres barn, Feldballe Sogn, Randers Amt Otine Alvine Pedersen Kok, 6, Ugift, Deres barn, Feldballe Sogn, Randers Amt Ludvig Pedersen Kok, 4, Ugift, Deres barn, Feldballe Sogn, Randers Amt