Correll_Dohlmann

Sigfriede baronesse Reedtz-ThottAge: 70 years19111982

Name
Sigfriede baronesse Reedtz-Thott
Birth April 25, 1911 29 38
Alias
baronesse Sigfriede Reedtz-Thott

Christening May 28, 1911 (Age 33 days)
Birth of a brotherOtto Thor Tage baron Reedtz-Thott
July 15, 1914 (Age 3 years)
Christening of a brotherOtto Thor Tage baron Reedtz-Thott
September 17, 1914 (Age 3 years)
Death of a maternal grandmotherCaroline Amalie Francisca Viale
April 12, 1921 (Age 9 years)
Death of a maternal grandfatherSophus Frederik Andreas Dohlmann
February 5, 1922 (Age 10 years)
Death of a motherAnna Sophie Henriette Dohlmann
November 3, 1959 (Age 48 years)
Death of a fatherAxel Reedtz-Thott
March 24, 1974 (Age 62 years)
Death before 1982 (Age 70 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: June 3, 1908Holmens kirke, Kbh.
Divorce: Separeret - ikke skilt
3 years
herself
3 years
younger brother
Otto Thor Tage baron Reedtz-Thott
Birth: July 15, 1914 32 42Løngangsstræde 21, Kbh. i Helligånd sogn
Death: November 1, 1988Appenæs Hoved, Næstved

Shared note
ID 12-4d1: Sigfriede baronesse Reedtz-Thott Note: I Danmark kan adelstitler, der stammer fra før 15-09-1922, videreføres som del af døbenavnet alias baronesse Sigfriede Reedtz-Thott Født: 25-04-1911 på Løngangstræde 21, Kbh. i Helligånds sogn og døbt 28-05-1911 i Holmens kirke, Kbh. - datter af forstassistent, baron Axel Reedtz-Thott og hustru (ID 12-4d) Anna Sophia Henriette f. Dohlmann på 38 år. Bopæl: Maarslet pr. Aarhus. Faddere: (ID 12-4e) Frk. Caja Dohlmann, Gl. Kongevej 140 (alias Caja Johanne Dohlmann, barnets moster) og (ID 12-4f) billedhugger P. Dohlmann, Gl. Kongevej 31 (alias Poul Carl Sophus Dohlmann, barnets morbror), samt skovrider H. Schrøder, Frederiksdal. Fødslen noteret i Maarslet sogn den 2/6-1911. Forældrene viet 03-06-1908 i Holmens kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 177, nr. 36, side 176, Helligånds sogn, Kbh. K.M. År 1910-1914. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=151113#151113,25086023 Se også fødte i 1911 - Mårslet sogn: Her er barnets navn udeladt: Kilde: KB-opslag 225, side 224, Mårslet, Ning, Aarhus. K.M. År 1892-1917. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=166789#166789,28007628 og - Holmens sogn, Kbh. i 1911: Kilde: KB-opslag 240, side 238. Holmens sogn, Kbh. K.M. År 1901-1913. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=151669#151669,25218752 Død før 1982: Sigfriede baronesse Reedtz-Thott dør før 1982. Kilde: Jens Kristian Kjær Krogsgaard's hjemmeside: krogsgaard.name/ Folketælling: FT-1916: Christiansberg Alle 27, 1. sal, Kbh. i Utterslev rode, Kbh., matr. 107 Axel Reedtz-Thott, f. 22-08-1881 i Tikøb sogn, gift, baron ID 12-4d: Anna Sophie Reedtz-Thott, f. 11-07-1972 i Frederiksborg amt, gift >> ID 12-4d1: Siegfride Reedtz-Thott, f. 25-04-1912 (læs: 1911) i Kbh. ID 12-4d2: Tage Otto Reedtz-Thott, f. 15-07-1914 i Kbh. samt 1 tjenestetyende Kilde: FT-opslag 84-86. FT1916_08012_00874