Correll_Dohlmann

Otto Thor Tage baron Reedtz-ThottAge: 74 years19141988

Name
Otto Thor Tage baron Reedtz-Thott
Birth July 15, 1914 32 42
Alias
baron Otto Thor Tage Reedtz-Thott

Christening September 17, 1914 (Age 2 months)
Death of a maternal grandmotherCaroline Amalie Francisca Viale
April 12, 1921 (Age 6 years)
Death of a maternal grandfatherSophus Frederik Andreas Dohlmann
February 5, 1922 (Age 7 years)
Death of a motherAnna Sophie Henriette Dohlmann
November 3, 1959 (Age 45 years)
Death of a fatherAxel Reedtz-Thott
March 24, 1974 (Age 59 years)
Death of a sisterSigfriede baronesse Reedtz-Thott
before 1982 (Age 67 years)

Occupation
Direktør

Death November 1, 1988 (Age 74 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: June 3, 1908Holmens kirke, Kbh.
Divorce: Separeret - ikke skilt
3 years
elder sister
3 years
himself
Otto Thor Tage baron Reedtz-Thott
Birth: July 15, 1914 32 42Løngangsstræde 21, Kbh. i Helligånd sogn
Death: November 1, 1988Appenæs Hoved, Næstved
Family with Private - View this family
himself
Otto Thor Tage baron Reedtz-Thott
Birth: July 15, 1914 32 42Løngangsstræde 21, Kbh. i Helligånd sogn
Death: November 1, 1988Appenæs Hoved, Næstved
wife
Private
son
Private
Family with Private - View this family
himself
Otto Thor Tage baron Reedtz-Thott
Birth: July 15, 1914 32 42Løngangsstræde 21, Kbh. i Helligånd sogn
Death: November 1, 1988Appenæs Hoved, Næstved
wife
Private
Private + Private - View this family
wife’s husband
Private
wife
Private

Shared note
ID 12-4d2: Otto Thor Tage baron Reedtz-Thott Note: I Danmark kan adelstitler, der stammer fra før 15-09-1922, videreføres som del af døbenavnet alias baron Otto Thor Tage Reedtz-Thott Født: 15-07-1914 på Løngangsstræde 21, Kbh. i Helligånds sogn og døbt 17-09-1914 i Holmens kirke, Kbh. - søn af Axel baron Reedtz-Thott og hustru (ID 12-4d) Anna Sophie Henriette f. Dohlmann på 41 år. Bopæl: Christiansberg Alle 29, Ullerslev. Faddere: Faderen; Otto Baron Reedtz-Thott, Fedgaard, Fakse; fru V. Sacht, Nyvej 20; frk. Ingeborg Ring, St. Knudsvej 2; lensbaron Otto Reedtz-Thott, Gavnø. Sognebånd til Fenger. Meldt dåben til Helligånds kirke. Forældrene viet 03-06-1908 i Holmens kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 287, nr. 101, side 286. Helligånds sogn, Kbh. År 1910-1914. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=151113#151113,25086133 Se også fødte i Holmens sogn 1914: KB-opslag 49, side 48. Holmens sogn, Kbh. K.M. År 1912-1925. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=151667#151667,25217955 Erhverv: Direktør Gift 1.g. 03-09-1938: Ugift (baron) Otto Thor Tage baron Reedtz-Thott, Tulstruplund, Asminderød sogn (f. 15-07-1914 i Helligånds sogn, Kbh., søn af forstassistent Axel baron Reedtz-Thott og hustru Anna Sophie Henriette f. Dohlmann) gifter sig 03-09-1938 i Fredensborg Slotskirke, Asminderød sogn med ugift kontorassistent Camilla Jeppesen, "Bøgelund", Hillerødvejen, Asminderød sogn (f. 20-05-1919 på Jomfruøerne, St. Thomas, USA, datter af parcellist Lauritz Christian Jeppesen og hustru Julie Ottilie f. Jørgensen). Kilde: KB-opslag 73, nr. 8. Asminderød sogn. År 1929-1954. KB_1892_184_3_028A_0070a-V. Skilt 05-03-1948: Otto Thor Tage baron Reedtz-Thott er iflg. dom af 05-03-1948 ved Københavns Byrets 11. afdeling skilt fra baronesse Camilla Reedtz-Thott f. Jeppesen. Kilde: Mandens 2. vielse. Gift 2.g. 30-04-1948: Fraskilt baron Otto Thor Tage Reedtz-Thott, direktør, Østergade 3, Nykøbing Falster (brudgommen f. 15-07-1914 i Helligånds sogn, Kbh., søn af forstassistent Baron Axel Reedtz-Thott og hustru Anna Sophie Henriette Dohlmann) gifter sig 30-04-1948 i Horbelev kirke med fraskilt Elsa Ziegler Pedersen, gymnastiklærerinde i København, Aaboulevarden 34A (bruden f. 04-02-1917 i Helligånds sogn, Kbh., datter af ugift Helga Emilie Pedersen). Forlovere: Greve Fr. Danneskjold-Samsøe og hustru Lykke f. Wilhjelm, Gabrielsminde pr. Gloslunde. Brudgommen er iflg. dom af 05-03-1948 ved Københavns Byrets 11. afdeling skilt fra baronesse Camilla Reedtz-Thott f. Jeppesen. Bruden er ved bevilling af 25-11-1947 fra Københavns Overpræsidium skilt fra prokurist Jørgen Bent Lysberg af København. Kilde: KB-opslag 175, nr. 9. Horbelev sogn, Falster Sønder h. Maribo a. År 1942-1951. KB_1892_645_3_013_0223a-V. Død 01-11-1988: Otto Thor Tage baron Reedtz-Thott dør 01-11-1988, Appenæs Hoved, Næstved. Kilde: Familien Dohlmann's slægtsoptegnelser. Folketælling: FT-1916: Christiansberg Alle 27, 1. sal, Kbh. i Utterslev rode, Kbh., matr. 107 Axel Reedtz-Thott, f. 22-08-1881 i Tikøb sogn, gift, baron ID 12-4d: Anna Sophie Reedtz-Thott, f. 11-07-1972 i Frederiksborg amt, gift ID 12-4d1: Siegfride Reedtz-Thott, f. 25-04-1912 (læs: 1911) i Kbh. >> ID 12-4d2: Tage Otto Reedtz-Thott, f. 15-07-1914 i Kbh. samt 1 tjenestetyende Kilde: FT-opslag 84-86. FT1916_08012_00874