Correll_Dohlmann

Magda Elise Behn1906

Name
Magda Elise Behn
Birth April 18, 1906 35 31
Alias
Magda Elise Heding f. Behn

Christening July 15, 1906 (Age 2 months)
Birth of a son
#1
Henrik Heding
April 18, 1935 (Age 29 years)
Christening of a sonHenrik Heding
August 4, 1935 (Age 29 years)
Death of a husbandEmil Poul Geisler Heding
October 5, 1971 (Age 65 years)

Death of a sonHenrik Heding
1974 (Age 67 years)

Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: July 2, 1897Frederiksberg kirke
9 years
herself
Family with Emil Poul Geisler Heding - View this family
husband
herself
son
daughter
Inger Heding

Shared note
Magda Elise Behn alias Magda Elise Heding f. Behn Født: 18-04-1906 på Svanholmsvej 16, 1. sal, Frbg. i Skt. Markus sogn, Frbg. og døbt 15-07-1906 i Skt. Markus kirke, Frbg. - datter af handelsrejsende Peter Rudolph Behn og hustru Elna Louise Behn f. Poulsen på 31 år, Svanholmsvej 16, 1. sal, Frbg. Forældrene viet 02-07-1897 i Frederiksberg kirke. Kilde: KB-opslag 116, nr. 41. side 114. Skt. Markus. År 1902-1911. KB_1892_069_3_005_0114a-FK. Gift 08-12-1929: Ungkarl, beregner, Emil Poul Geisler Heding (f. 03-09-1903 i Egede, Strøby sogn, Stevns herred, søn af lærer Erik Vilhelm Marius Heding og hustru Marie Caroline Agathe f. Dohlmann) gifter sig 08-12-1929 i Køge kirke med ung pige, Magda Elise Behn (f. 18-04-1906 i Skt. Markus sogn, Frbg., datter af handelsrejsende Peter Rudolph Behn og hustru Elna Louise f. Poulsen). Forlovere: Brudgommens far og brudens mor. Kilde: KB-opslag 75, nr. 25, side 72. Køge Skt. Nikolaj sogn. Ramsø h. Roskilde a. År 1922-1937. KB_1892_287_3_030_0072a-V Børn: Emil Poul Geisler Heding og Magda Elise Heding f. Behn får sammen to børn: ID 12-4g2a: Henrik Heding ID 12-4g2b: Inger Heding