Correll_Dohlmann

Carla Anna Sophie Kohl1874

Name
Carla Anna Sophie Kohl
Birth October 5, 1874 39 33
Alias
Carla Anna Sophie Mogensen f. Kohl

Christening October 25, 1874 (Age 20 days)
Birth of a sisterPige Kohl
December 23, 1875 (Age 14 months)
Birth of a sisterValborg Kohl
December 23, 1875 (Age 14 months)
Death of a sisterPige Kohl
December 23, 1875 (Age 14 months)
Occupation
Cand. phil, ansat hos fabrikant i Hellerup

Christening of a sisterValborg Kohl
March 28, 1876 (Age 17 months)
Death of a paternal grandfatherCarl Frederik Christian Kohl
December 16, 1877 (Age 3 years)
MarriageHermann Emil MogensenView this family
March 6, 1897 (Age 22 years)

Death of a fatherGeorg Emil Theodor Kohl
June 8, 1903 (Age 28 years)
Death of a motherAnna Pauline Amalie Dohlmann
November 29, 1906 (Age 32 years)
Death of a sisterValborg Kohl
November 1, 1964 (Age 90 years)
Burial of a sisterValborg Kohl
November 5, 1964 (Age 90 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 29, 1872Frederiksberg kirke
10 months
elder brother
Carl Frederik Emil Kohl
Birth: October 8, 1873 38 32St. Kannikestræde 15, Kbh.
Death: December 30, 1873St. Kannikestræde 10, Kbh.
1 year
herself
15 months
younger sister
Pige Kohl
Birth: December 23, 1875 40 34St. Kannikestræde 15, Kbh.
Death: December 23, 1875St. Kannikestræde 15, Kbh.
younger sister
Father’s family with Pige (?) Hansen - View this family
father
step-mother
Marriage:
half-sister
Family with Hermann Emil Mogensen - View this family
husband
herself
Marriage: March 6, 1897

Shared note
ID 12-5b: Carla Anna Sophie Kohl Født: 05-10-1874 på Store Kannikestræde 15, Kbh. og døbt 25-10-1874 i Holmens kirke, Kbh. - datter af (ID 12-5) Anna Pauline Amalie Kohl f. Dohlmann og fabrikant, pr. lieutenant Georg Emil Theodor Kohl. Anm. Ifølge _ 4/4-1855. Kilde: KB-opslag 179, side 178. Holmens sogn, Kbh. År 1869-1880. Se også: Fødte kvindekøn: Kilde: KB-opslag 336, nr. 228 side 347. Vor Frue sogn, Kbh. År 1869-1875. Erhverv: Cand. phil. - ansat hos fabrikant i Hellerup. Gift 06-03-1896: Carla Anna Sophie Kohl gifter sig 06-03-1897 med fabrikant Hermann Emil Mogensen, Odense.