Correll_Dohlmann

Peter Frederich Christian KoefoedAge: 83 years18341917

Name
Peter Frederich Christian Koefoed
Birth April 13, 1834 48 33
Alias
Peter Frederik Christian Koefoed

MarriageMarie Sophie Christiane RamlauView this family
May 3, 1861 (Age 27 years)
Birth of a daughter
#1
Anna Margrethe Koefoed
October 10, 1868 (Age 34 years)
Occupation
Overauditør. Etatsråd

Christening of a daughterAnna Margrethe Koefoed
November 22, 1868 (Age 34 years)
Death of a fatherHans Jacob Koefoed
March 2, 1870 (Age 35 years)
Birth of a daughter
#2
Inge Christine Koefoed
October 22, 1871 (Age 37 years)
Christening of a daughterInge Christine Koefoed
December 3, 1871 (Age 37 years)
Birth of a son
#3
Poul Ramlau Koefoed
July 27, 1874 (Age 40 years)
Christening of a sonPoul Ramlau Koefoed
September 6, 1874 (Age 40 years)
Death of a motherJohanne Louise Rottbøll
July 4, 1877 (Age 43 years)
Marriage of a childCarl Christian Lorents v. KohlInge Christine KoefoedView this family
October 29, 1897 (Age 63 years)
Marriage of a childPoul Ramlau KoefoedValborg KohlView this family
December 16, 1898 (Age 64 years)
Death of a wifeMarie Sophie Christiane Ramlau
June 23, 1900 (Age 66 years)
Burial of a wifeMarie Sophie Christiane Ramlau
July 3, 1900 (Age 66 years)
Death December 11, 1917 (Age 83 years)
Burial December 19, 1917 (8 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage:
himself
Family with Marie Sophie Christiane Ramlau - View this family
himself
wife
Marriage: May 3, 1861Kronborg Slotskirke, Helsingør
7 years
daughter
3 years
daughter
3 years
son

Shared note
Peter Frederik Christian Koefoed alias Peter Frederich Christian Koefoed Født: 13-04-1834 i København - søn af Hans Jacob Koefoed, Gehejmekonferensraad, Højesteretsassessor (f. 05-11-1785, Kbh.; død 02-03-1870, Kbh.) og Johanne Louise Rottbøll (f. 18-05-1800, Kbh.; død 04-07-1877, Kbh.). Erhverv: Cand.jur., Auditør i Overretten. Overauditør. Etatsråd. Ridder af Dannebrog og Dannebrogsmand. Student (priv. dimit.) 1851; cand. jur. 1857; Auditør 1859; Overauditør 1867-1887. Medlem af Bestyrelsen for Foreningen til Understøttelse af Dannebrogsridderes Efterladte. Gift 03-05-1861: Peter Frederik Christian Kofoed, auditeur, 27 år, og frøken Marie Sophie Christiane Ramlau, 26 år, viet 03-051861 i Kronborg Slotskirke, Helsingør Skt Mariæ sogn, Lynge-Kronborg herred. Forlovere: Hans Jacob Koefoed, Gehejmekonferensraad og Højesteretsassessor og Frederik Ferdinand von Ramlau, oberstlieutenant af ingenieurcorpset Kilde: KB-opslag 78, nr. 5. Helsingør Skt Mariæ. År 1836-1891. KB_181_2_009_K03-24-A. Død 11-12-1917: Enkemand Peter Frederik Christian Koefoed, overauditør, etatsråd, dør 11-12-1917 på Martensens Alle 8, Frbg., 83 år gl. og bliver begravet 19-12-1917 på Garnisons kirkegård, Kbh. Bopæl: Dødsstedet. Født 13-04-1834 i Kbh. Kilde: KB-opslag 43, nr. 83. Frederiksberg. År 1917-1925. KB_1892_064_3_112_0042a-DM. Folketællinger: FT-1880: Bopæl: København (Staden), Gammel Kongevej (lige numre), Vestervold Kvarter, 50 a-i, 3, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D3041: * Peter Frederik Christian Koefoed, 45, Gift, Husfader, Overauditør, f. i København Maria Sofie Christiane Koefoed, f. Ramlau, 45, Gift, Hustru, f. i København Anna Margrethe Koefoed, 11, Ugift, Datter, f. på Frederiksberg Inge Christine Koefoed, 8 år, Ugift, Datter, f. 22-10-1871 i Kbh. Poul Ramlau Koefoed, 5 år, Ugift, Søn, f. på Frederiksberg - alias Paul Ramlau Koefoed Julie Elisabeth Timm, 26, Ugift, Slægtning, f. i Sæby, Hjørring Amt Ida Nielsine Marie Sørensen, 29, Ugift, Tjenestepige, f. på Frederiksberg Hansine Thrane, 21, Ugift, Tjenestepige, f. i Frederikshavn FT-1885: Bopæl: København (Staden), Frederiksberg, Gammel Kongevej 150, Forhuus 2.Sal, 3, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, C8245: * Peter Frederik Christian Koefoed, 50, Gift, Husfader, Overauditeur, f. i Kjøbenhavn Maria Sofie Christiane Koefoed født Ramlau, 50, Gift, hans Hustru, f. i Kjøbenhavn Anna Margrethe Koefoed, 16, Ugift, Datter, Frøken, f. på Frederiksberg Inge Christine Koefoed, 13, Ugift, Datter, Frøken, f. 22-10-1871 i Kbh. Poul Ramlau Koefoed 10 Ugift Søn Skoledreng Frederiksberg - alias Paul Ramlau Koefoed Marie Petersen, 24, Ugift, Tjenestetyende, f. i Augustenborg Anne Marie Sofie Frederikke Kromann, 25, Ugift, Tjenestetyende, f. i Marstal FT-1906: Martensens Alle 8, 2. sal, tv. Frbg.: * Peter Frederik Christian Koefoed, f. 13-04-1834 i Kbh., enkemand, pensionist, fhv. overauditør, etatsråd Kilde: FT-opslag 46. FT1906_0027_00499 FT-1911: Martensens Alle 8, 2. sal, tv. Frbg.: * Peter Frederik Christian Koefoed, f. 13-04-1834 i Kbh., enkemand, pensionist, fhv. overauditør, etatsråd Kilde: FT-opslag 45. FT1911_0032_00995. FT-1916: Martensens Alle 8, 2. sal, tv. Frbg.: * Peter Frederik Christian Koefoed, f. 13-04-1834 i Kbh., enkemand, pensionist, fhv. overauditør, etatsråd Kilde: FT-opslag 81. FT1916_08048_01634