Correll_Dohlmann

Frederich Ferdinand v. RamlauAge: 64 years17971861

Name
Frederich Ferdinand v. Ramlau
Birth about 1797

Alias
Frederich Ferdinand von Ramlau og Frederik Ferdinand von Ramlau

MarriageLucia Elisabeth HeideView this family
about 1833 (Age 36 years)

Birth of a daughter
#1
Marie Sophie Christiane Ramlau
June 24, 1834 (Age 37 years)
Birth of a son
#2
Christian Ferdinand Ramlau
1835 (Age 38 years)

Birth of a daughter
#3
Lucia Sophie Ramlau
1835 (Age 38 years)

Marriage of a childPeter Frederich Christian KoefoedMarie Sophie Christiane RamlauView this family
May 3, 1861 (Age 64 years)
Occupation
oberstløjtnant af ingenørkorpset

Death after May 1861 (Age 64 years)

Shared note
Frederich Ferdinand von Ramlau alias Frederik Ferdinand von Ramlau Født: ca. 1797 i Vordingborg Erhverv: Kaptain, chef for ingeniørtropperne, major, oberstløjtnant af ingeniørkorpset i 1861 Gift ca. 1833: Frederik Ferdinand von Ramlau, kaptain af Ingeniørkorpset og Lucia Elisabeth Heide gifter sig ca. 1833. Død: efter maj 1861. Folketællinger: FT-1840: Bopæl: København (Staden), Øster Kvarter, Kongens Nytorv, No. 268, 2den Etage i Sidehuset, 1529, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C9482: Frederik Ferdinand von Ramlau, 42, Gift Capitain á la suite i Ingeniurcorpset, 1. Skoleofficer ved den Kongl. Milit. Høiskole, f. ca. 1797 Lucia Elisabeth Heide, 37, Gift hans Kone, f. ca. 1802 Sophie Regine Heide født Keller, 77, Enke, Huusfaderens Svigermoder Marie Sophie Christiane Ramlau, 6 år, Ugift, Huusfaderens og Kones Børn Lucie Sophie Ramlau, 4 år, Ugift, Huusfaderens og Kones Børn Christian Ferd. Ramlau, 4 år, Ugift, Huusfaderens og Kones Børn Johanne Marie Knudsen, 32, Ugift, Tjenestepige FT-1845: København (Staden), Landetaten, Citadellet Frederikshavn, Artilleristokk forud No. 6 Under-, Mellem- og Overbarak, 351, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C2732: Frederik Ferdinand Ramlau, 47, Gift, Ingenieurcapitain og Chef for 1ste ?? Ingenieurtropper, f. i Vordingborg Lucia Elisabeth Heyee, 35, Gift, hans Kone, f. i Vordingborg - alias Lucia Elisabeth Heide Marie Sophie Christine Ramlau, 11, Ugift, deres Barn, f. i Kjøbenhavn Sophia Lucia Ramlau, 10, Ugift, deres Barn, f. i Kjøbenhavn Christian Ferdinand Ramlau, 10, Ugift, deres Barn, f. i Kjøbenhavn Christian Selchau, 19, Ugift, Forst-Studerende, f. i Sæbye Sogn, Holbek Amt Wilhelmine Caroline Zander, 22, Ugift, Tjenestepige, f. i Kjøbenhavn FT-1850: Bopæl: København (Staden), Citadellet, Citadellet , Artilleristokken, Citadellet, ( Frederikshavn.), mellembarak 6, 42, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C1882: Frederik Ferdinand V Ramlau, 52, Gift, major i det konglelige ingeniørcorps, huusfader, f. i Vordingborg Lucia Elisabeth Heyder, 36, Gift, hans kone, f. i Vordingborg - alias Lucia Elisabeth Heide Marie Sophie Christiame Ramlau, 16, Ugift, deres børn, f. i Kjøbenhavn Lucia Sophie Ramlau, 15, Ugift, deres børn, f. i Kjøbenhavn Christian Ferdinand Ramlau, 15, Ugift, deres børn, f. i Kjøbenhavn Napoleon V Schröder, 35, Ugift, captain i det kongelige ingeniørcorps - for tiden udcommanderet ved ++ i Assens, f. på Sjælland Christian Friis Ratbøll, 28, Ugift, cand. theol og bibliotekar ved det Classenske bibliotek, f. i Kjøbenhavn