Correll_Dohlmann

Thora Julie Iversen gift Christensen f. 30-07-1862

Thora Julie Iversen1862

Name
Thora Julie Iversen
Birth July 30, 1862 45 25
Alias
Thora Julie Christensen f. Iversen

Hjemmedøbt August 13, 1862 (Age 14 days)
Christening November 9, 1862 (Age 3 months)
MarriageAxel Marinus Nicolai ChristensenView this family
about 1886 (Age 23 years)

Birth of a daughter
#1
Eva Carla Christensen
December 27, 1887 (Age 25 years)
Christening of a daughterEva Carla Christensen
July 29, 1892 (Age 29 years)
Birth of a daughter
#2
Hedevig Adelheide Christensen
April 19, 1894 (Age 31 years)
Birth of a son
#3
Thorald Halvor Christensen
December 13, 1895 (Age 33 years)
Birth of a son
#4
Axel Iver Vilhelm Christensen
May 28, 1897 (Age 34 years)
Marriage of a childVilhelm v. SchwanenflügelEva Carla ChristensenView this family
June 1, 1909 (Age 46 years)
Marriage of a childJoseph Antonius JacobsenHedevig Adelheide ChristensenView this family
October 24, 1920 (Age 58 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1861
19 months
herself
Family with Axel Marinus Nicolai Christensen - View this family
husband
herself
Marriage: about 1886
2 years
daughter
6 years
daughter
20 months
son
17 months
son

Shared note
Thora Julie Iversen alias Thora Julie Christensen f. Iversen Født: 30-07-1862 i Horsens Vor Frelser sogn og hjemmedøbt 13-08-1862. Dåben publiceret i Horsens Vor Frelser kirke 09-11-1862. Datter af daglejer Iver Hendriksen, f. 26-10-1816 i Horsens og hustru Karen f. Lauritzen, på 27 år, f. 12-12-1836 i Horsens Vor Frelser sogn. Kilde: KB-opslag 144, nr. 99. Horsens Vor Frelser s. Nim h. Skanderborg a. År 1857-1864. KB_C414A_B_011_K05-23-A. Gift ca. 1886: Axel Marinus Nicolai Christensen gifter sig med Thora Julie Iversen. Bopæl: Den 01-06-1909 ved datteren Eva Carla Christensen's bryllup bor handelsrejsende Axel Marinus Nicolai Christensen og hustru Thora Julie Christensen f. Iversen på Baldersgade 76, 1., Kbh. Den 20-03-1910 ved sønnen Thorald Halvor Christensen's konfirmation bor fabrikant Axel Marinus Nicolai Christensen og hustru Thora Julie Christensen f. Iversen på Baldersgade 76, 1., Kbh. --------------------------------------------------------------------- Thora Julie Iversen er John Eddy Anderssons oldemor ---------------------------------------------------------------------
Media objectThora Julie Iversen gift Christensen f. 30-07-1862Thora Julie Iversen gift Christensen f. 30-07-1862
Format: image/jpeg
Image dimensions: 527 × 752 pixels
File size: 128 KB
Type: Photo