Correll_Dohlmann

Ane Marie Kirstine RasmussenAge: 56 years18491905

Name
Ane Marie Kirstine Rasmussen
Birth February 4, 1849
Alias
Ane Marie Kirstine Jensen f. Rasmussen

Christening May 6, 1849 (Age 3 months)
MarriageHans Peter JensenView this family
about 1877 (Age 27 years)
Birth of a son
#1
Jens Andreas Jensen
June 13, 1878 (Age 29 years)
Christening of a sonJens Andreas Jensen
September 1, 1878 (Age 29 years)
Death of a husbandHans Peter Jensen
November 29, 1903 (Age 54 years)
Burial of a husbandHans Peter Jensen
December 4, 1903 (Age 54 years)
Death August 5, 1905 (Age 56 years)
Burial August 11, 1905 (6 days after death)
Family with Hans Peter Jensen - View this family
husband
herself
Marriage: about 1877Århus
17 months
son

Shared note
Ane Marie Kirstine Rasmussen alias Ane Marie Kirstine Jensen f. Rasmussen Født: 04-02-1849 i Tulstrup og døbt 06-05-1849 i Tulstrup kirke - datter af husmand og smed Rasmus Rasmussen og hustru Johanne Rasmusdatter, i Tulstrup. Kilde: KB-opslag 38, nr. 2, side 60. Tulstrup sogn, Ning h, Aarhus amt. År 1849-1868. KB_C373_B_008_K02-07-A. Gift ca. 1877 i Aarhus: med murermester Hans Peter Jensen. Død 05-08-1905: Ane Marie Kirstine Jensen f. Rasmussen dør 05-08-1905 på Sølystgade 33, Århus, 56 år gl. og bliver begravet 11-08-1905 på Nordre kirkegård, Århus Domsogn. Enke efter murermester Hans Peter Jensen, død 29-11-1903 - og hun er f. 04-02-1849 i Thulstrup, af smed Rasmussen og hustru. Kilde: KB-opslag 352, nr. 87, side 364. Århus Domsogn. År 1902-1907. KB_1892_C358_G_029_0364a-dk. Andre kilder: JENSEN Andreas Arkitekt; f. 13. Juni 1878 i Aarhus; Søn af Murermester H P Jensen (død 1903) og Hustru f. Rasmussen (død 1905); gift (8. Maj 1914) m. Margrethe J., f. 23. April 1875 i Svendborg, død 1947, Datter af Professor, Overlæge Herluf Mølmark (død 1911, se Kraks Blaa Bog 1911) og Hustru Ida f. Dohlmann (død 1909). Kilde: http://www.rosekamp.dk/BLAA_Bog_1949/A/j.htm Folketælling: FT 1880: Hasle, Aarhus Købstad, Århus Købstad 16, 1154g/teglgaardstræde, 66, Kilde: ddd.dda.dk, FT 1880, A4181: Hans Peder Jensen, 33, Gift, Husfader, Murersvend, Malling Sogn, Aarhus Amt >> Ane Marie Jensen Født Rasmussen, 30, Gift, Husmoder, Tulstrup Sogn, Aarhus Amt Jens Andreas Jensen, 1, Ugift, Deres Søn, Aarhus