Correll_Dohlmann

Sophie Elisabeth NørregaardAge: 4 months18721872

Name
Sophie Elisabeth Nørregaard
Birth January 17, 1872 58 28
Alias
tvilling til Hans Theodor Janus Nørregaard

Birth of a brotherHans Theodor Janus Nørregaard
January 17, 1872
Death of a motherJuliane Sophie Lovise Muxoll
February 3, 1872 (Age 17 days)
Death of a fatherAdolph Vilhelm Nørregaard
February 6, 1872 (Age 20 days)
Christening February 12, 1872 (Age 26 days)
Christening of a brotherHans Theodor Janus Nørregaard
February 12, 1872 (Age 26 days)
Death June 1, 1872 (Age 4 months)
Burial June 5, 1872 (4 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: August 19, 1870brudens hjem i Riddertofte, Kappel sogn
2 months
elder brother
15 months
twin brother
herself
Sophie Elisabeth Nørregaard
Birth: January 17, 1872 58 28Binnitze hovedgård, Hillested sogn
Death: June 1, 1872Hillested, Fuglse h, Maribo a
Father’s family with Maren Nielsen - View this family
father
step-mother
Marriage: January 1840
-14 months
half-brother
19 months
half-brother
3 years
half-brother
3 years
half-brother

Shared note
Sophie Elisabeth Nørregaard - tvillingsøster til Hans Theodor Janus Nørregaard Født: 17-01-1872 på hovedgården Binnitze, Hillested og døbt 12-02-1872 i Hillested kirke - søn af forhenværende forpagter Adolph Vilhelm Nørregaard i Hillested og og hustru Sophie Louise Nørregaard f. Muxoll, 29 år gl. Note: Begge forældre dør og bliver begravet 12-02-1872, samme dag som deres tvillingebørn bliver døbt i Hillested kirke! Kilde: KB-opslag 114, nr. 2, side 117. Hillested s, Fuglse h, Maribo a. År 1852-1888. KB_592_2_005_K04-30-A. Død: 01-06-1872 i Hillested, 4 mdr. gl. og begravet 05-06-1872 fra Hillested kirke. Datter af afdøde forpagter Adolph Vilhelm Nørregaard og afdøde hustru Sophie Louise Nørregaard f. Muxoll. Kilde: KB-opslag 245, nr. 7. side 266. Hillested s, Fuglse h, Maribo a. År 1852-1888. KB_592_2_005_K09-14-A.