Correll_Dohlmann

Adolph Vilhelm Axel Nørregaard1870

Name
Adolph Vilhelm Axel Nørregaard
Birth October 4, 1870 57 27
Alias
Adolf Vilhelm Axel Nørregaard

Occupation
Smedelærling i 1889

Hjemmedøbt March 13, 1871 (Age 5 months)
Christening April 10, 1871 (Age 6 months)
Birth of a brotherHans Theodor Janus Nørregaard
January 17, 1872 (Age 15 months)
Birth of a sisterSophie Elisabeth Nørregaard
January 17, 1872 (Age 15 months)
Death of a motherJuliane Sophie Lovise Muxoll
February 3, 1872 (Age 15 months)
Death of a fatherAdolph Vilhelm Nørregaard
February 6, 1872 (Age 16 months)
Christening of a brotherHans Theodor Janus Nørregaard
February 12, 1872 (Age 16 months)
Christening of a sisterSophie Elisabeth Nørregaard
February 12, 1872 (Age 16 months)
Death of a sisterSophie Elisabeth Nørregaard
June 1, 1872 (Age 19 months)
Burial of a sisterSophie Elisabeth Nørregaard
June 5, 1872 (Age 20 months)
Death of a maternal grandfatherAnias Axel Muxoll
April 27, 1886 (Age 15 years)
Death of a half-brotherLudvig Ditlev Nørregaard
February 18, 1911 (Age 40 years)
Burial of a half-brotherLudvig Ditlev Nørregaard
February 24, 1911 (Age 40 years)
Death of a half-brotherRudolph Herman Nørregaard
February 6, 1916 (Age 45 years)
Burial of a half-brotherRudolph Herman Nørregaard
February 11, 1916 (Age 45 years)
Death of a brotherHans Theodor Janus Nørregaard
December 25, 1952 (Age 82 years)
Burial of a brotherHans Theodor Janus Nørregaard
December 30, 1952 (Age 82 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: August 19, 1870brudens hjem i Riddertofte, Kappel sogn
2 months
himself
15 months
younger brother
younger sister
Sophie Elisabeth Nørregaard
Birth: January 17, 1872 58 28Binnitze hovedgård, Hillested sogn
Death: June 1, 1872Hillested, Fuglse h, Maribo a
Father’s family with Maren Nielsen - View this family
father
step-mother
Marriage: January 1840
-14 months
half-brother
19 months
half-brother
3 years
half-brother
3 years
half-brother

Shared note
Adolph Vilhelm Axel Nørregaard alias Adolf Vilhelm Axel Nørregaard Født: 04-10-1870 på Binnitze hovedgård, Hillested sogn og hjemmedøbt 13-03-1871 i Hillested. Fremstillet i Hillested kirke d. 10-04-1871 - søn af fhv. forpagter Adolph Vilhelm Nørregaard i Hillested og hustru Sophie Louise Nørregaard f. Muxoll, 27 år gl. Kilde: KB-opslag 35, nr. 15, side 34. Hillested s, Fuglse h, Maribo a. År 1852-1888. KB_592_2_005_K02-11-A. Konfirmeret 11-10-1885: Adolf Vilhelm Axel Nørregaard (f. 04-10-1870, hjemmedøbt 13-03-1871, og fremstillet 10-04-1871 i Hillested kirke) bliver konfirmeret 11-10-1885 i Vor Frelsers kirke, Kbh. - Han bor da på Sofiegade 14, Kbh. hos sin plejefar, politibetjent Jens Hansen (gift med mosteren Camilla Elisabeth Hansen f. Muxoll). Note: Han er søn af afdøde forpagter Adolph Vilhelm Nørregaard i Hillested og ligeledes afdøde hustru Sophie Louise Nørregaard f. Muxoll. Kilde: 113, nr. 21, side 221. Vor Frelsers sogn. År 1873-1888. KB_047_2_029_K04-23-A. Erhverv: Smedelærling i 1889 Den 14-04-1889 står smedelærling Adolf Nørregaard, Sømandshjem, fadder ved Osvald Gothold Muxoll's dåb i Vor Frelsers kirke, Kbh. Osvald er søn af styrmand Harald Anton Frederik Muxoll og hustru Peterline Hansen, 37 år, Sømandshjem 67 H, 2. sal. Folketælling: FT-1885: København (Staden), Christianhavns Kvarter, Sofiegade 14, Matr. 338 Forhus 2.sal, 3, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, C0494 Jens Hansen, 36, Gift, Husfader, Politibetjent, Amager Camilla Hansen, 31, Gift, Husmoder, Nakskov (alias Camilla Elisabeth Hansen f. Muxoll) >> Adolf Nørgaard, 14, Ugift, -, Maribo (alias Adolph Vilhelm Axel Nørregaard, søn af afdøde forpagter Adolph Vilhelm Nørregaard i Hillested og ligeledes afdøde hustru Sophie Louise Nørregaard f. Muxoll) Hulda Hansen, 8, Ugift, Datter, København Helga Hansen, 5, Ugift, Datter, København Alma Hansen, 3, Ugift, Datter, København