Correll_Dohlmann

Erasmine Nicoline FogAge: 32 years18201853

Name
Erasmine Nicoline Fog
Birth May 18, 1820 30 26
Alias
Erasmine Nicoline Mølmark f. Fog

Christening June 30, 1820 (Age 43 days)
Birth of a brotherLauritz Bendz David Fog
about 1830 (Age 9 years)
MarriageAdam MølmarkView this family
April 28, 1843 (Age 22 years)
Birth of a daughter
#1
Marie Caroline Wictorine Mølmark
March 8, 1844 (Age 23 years)
Christening of a daughterMarie Caroline Wictorine Mølmark
May 18, 1844 (Age 24 years)
Birth of a daughter
#2
Anna Cathrine Henningia Mølmark
August 14, 1845 (Age 25 years)
Christening of a daughterAnna Cathrine Henningia Mølmark
September 4, 1845 (Age 25 years)
Birth of a daughter
#3
Johanna Marguerita Mølmark
December 15, 1846 (Age 26 years)
Christening of a daughterJohanna Marguerita Mølmark
May 10, 1847 (Age 26 years)
Birth of a son
#4
Stig Tønsberg Waldemar Mølmark
September 22, 1848 (Age 28 years)
Christening of a sonStig Tønsberg Waldemar Mølmark
December 4, 1848 (Age 28 years)
Birth of a daughter
#5
Christiane Petrine Mølmark
March 7, 1850 (Age 29 years)
Death of a daughterChristiane Petrine Mølmark
March 28, 1851 (Age 30 years)
Burial of a daughterChristiane Petrine Mølmark
April 3, 1851 (Age 30 years)
Birth of a son
#6
Georg Hugo Mølmark
May 10, 1853 (Age 32 years)
Death May 17, 1853 (Age 32 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 11, 1812Vor Frue kirke, Kbh.
7 years
herself
-5 years
elder sister
3 years
elder sister
15 years
younger brother
Family with Adam Mølmark - View this family
husband
herself
Marriage: April 28, 1843Vor Frue kirke, Kbh.
10 months
daughter
17 months
daughter
16 months
daughter
21 months
son
17 months
daughter
3 years
son
Georg Hugo Mølmark
Birth: May 10, 1853 35 32Frederiksstad, Slesvig
Death: September 22, 1853Frederiksstad, Slesvig

Shared note
Erasmine Nicoline Fog alias Erasmine Nicoline Mølmark f. Fog Født: 18-05-1820 på Nytorv 211, Kbh. og døbt 30-06-1820 i Vor Frue kirke, Kbh. - datter af Stie Tønsberg Fog, hørkræmmer, Nytorv 211, og Marie Frantzen. Kilde: KB-opslag 381, nr. 76, side 378. Vor Frue. År 1813-1825. KB_013_2_001_K10-31-A. Gift 28-04-1843: Ungkarl, apoteker Adam Mølmark på 26 år (Note: fejlagtigt indskrevet som født i Nysted) gifter sig 28-04-1843 i Vor Frue kirke, Kbh. med jfr. Erasmine Nikoline Fog på 23 år, Vestergade No. 50, Kbh. Kilde: KB-opslag 83, side 164. Vor Frue. År 1837-1856. KB_013_2_017_K03-29-A. Død: 17-05-1853 i Frederiksstad, Slesvig. Andre kilder: Adam (Abraham) Mølmark, f. 4. Aug. 1817 i Svendborg (St. Nic.) - søn af Kommissionær Abraham Georg Mølmark og hustru Anna Cathrine Henningia Volkersen. Erhverv: 1839 cand. pharm., fik 16. Marts 1843 Bevilling til at drive Nysted Apotek, som han solgte 1847, 1848 Feltapoteker ved Lazarettet paa Valdemars Slot og 1849 ved Lazarettet i Bogense, boede 1850-51 i Svendborg og 1853 i Frederiksstad i Slesvig, derefter Telegrafist i Horsens, 1. Aug. 1868 til 1. Okt. 1869 Bestyrer af Thyholm Apotek i Søndbjerg, i Slutningen af 1870'erne Medhjælper paa Varde Apotek, død 3. Juni 1889 paa Frederiksberg Hospital; g. 28. April 1843 i København (V. Frue) m. Erasmine Nicoline Fog, f. 18. Maj 1820 smst. (V. Frue), død 17. Maj 1853 i Frederiksstad, Slesvig (D. af Hørkræmmer Stie Tønsberg Fog, f. 12. Marts 1790 i Stenstrup, dbkf. 26. s. M., død 8. Okt. 1855 i København (V. Frue); g. 11. Dec. 1812 smst. (V. Frue) m. Marie Frandsen, f. 15. Jan. 1794 smst. (V. Frue), død 21. Sept. 1855 smst. (V. Frue)). Kilde: SLÆGTEN MØLMARK af Knud Bierfreund og E. Juel Hansen, Personalhistorisk Tidsskrift. 1964. Sjette Slægtled I, Nr. 49. e. Folketællinger: FT-1840: København (Staden), Vester Kvarter, Vestergade, Gaarden nr. 50, 1. Sal, 51 F2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C9481: Stie Fønsberg Fog, 50 , Gift, , Hørkræmmer, alias Stie Tønsberg Fog, f. 12-03-1790 i Stenstrup, Sunds h, Svendborg amt Marie Fog, 47, Gift, hans Kone, f. ca. 1792 i København - alias Marie Fog f. Frantzen Elise Laurette Fog, 26, Ugift, deres Datter, Caroline Vichtorine Fog, 23, Ugift, deres Datter, >> Erasmine Nicoline Fog, 20, Ugift, deres Datter, f. 18-05-1820 i Kbh. Lauritz Bente David Fog, 10, Ugift, Hørkræmmer Fogs Søn, - alias Lauritz Bendz Fog Frederik Ove Mathias Hasselbach Steensberg, 22 Ugift, , Studiosus theologiæ, Johannes Georg Fog Steenberg, 18 , Ugift, Studiosus philologiæ, Andreas Frederik Jørgen Falkenberg, 26 , Ugift, Hørkræmmersvend, Søren Guding, 21 , Ugift, Hørkræmmerlærling, Hans Jensen Salling, 33 , Ugift, Gaardskarl, Ellen Paulsdatter, 33 , Ugift, Tjenestepige, FT-1850: Svendborg, Sunds, Svendborg Købstad, Skattergade, 141, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, D2308: >> Erasmine Nikoline Fog, 30, Gift, hans Kone, f. 18-05-1820 i Kjøbenhavn Adam Mølmark, 32, Gift, Felt Apoteker Huusfader, f. 04-08-1817 i Svendborg Ane Catrine Mølmark, 5 år, Ugift, deres Datter, alias Anna Cathrine Henningia Mølmark, f. 14-08-1845 i Nysted Johanne Magreta Mølmark, 4 år, Ugift, ligeledes [deres Datter], - alias Johanna Marguerita Mølmark, f. 15-12-1846 i Nysted Stig Tousberg Waldemar Mølmark, 2 år, Ugift, Deres Søn, - alias Stig Tønsberg Waldemar Mølmark, f. 22-09-1848 i Troense, Bregninge Sogn, Svendborg Amt Ludevika Johansen, 17, Ugift, Tjenestepige, f. i Bogense