Correll_Dohlmann

Maria Jacobine Chrestine FoghAge: 65 years18111877

Name
Maria Jacobine Chrestine Fogh
Birth about December 1811 21 21
Alias
Maria Jacobine Christine Qvist f. Fogh

MarriageLudvig QvistView this family
September 4, 1829 (Age 17 years)
Birth of a daughter
#1
Petrine Nicoline Qvist
June 19, 1830 (Age 18 years)
Christening of a daughterPetrine Nicoline Qvist
July 16, 1830 (Age 18 years)
Birth of a son
#2
Martin Svend Qvist
about 1833 (Age 21 years)
Marriage of a childHerluf Heie MølmarkPetrine Nicoline QvistView this family
December 29, 1848 (Age 37 years)
Death of a fatherNiels Peter Fogh
before February 1, 1855 (Age 43 years)
Death of a husbandLudvig Qvist
March 9, 1869 (Age 57 years)

Death November 29, 1877 (Age 65 years)
Burial December 7, 1877 (8 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1810Svendborg
2 years
herself
Family with Ludvig Qvist - View this family
husband
herself
Marriage: September 4, 1829Svendborg Sct. Nicolai Sogn
9 months
daughter
4 years
son

Shared note
Maria Jacobine Chrestine Fogh alias Bine Fogh, Maria Jacobine Christine Qvist f. Fogh, og Jacobine Marie Christine Qvist f. Fogh Født: 28-12-1811 i Svendborg Sct. Nicolai sogn og hjemmedøbt samme dag. Dåben konfirmeret i Svendborg Sct. Nicolai kirke den 31-01-1812 - datter af hr. maler Niels Peter Fogh og hustru Nicoline Margrethe Fogh f. Mouritz. Kilde: KB-opslag 169. Svendborg Sct. Nicolai. År 1773-1814. KB_O387_A_004_K03-26-A. Gift 04-09-1829: Ungkarl Ludvig Qvist, 25 år gl. gifter sig med jomfru Jacobine M. C. Fogh, 18 år gl. i huset, Svendborg Sct. Nicolai Sogn efter bevilling af 03-07-1829. Forlovere: M. Møller og H. Andersen. Kilde: KB-opslag 104, nr. 6. side 153. Svendborg Sct. Nicolai. År 1822-1835. KB_O387_A_006_K04-15-A. Død 29-11-1877: Marie Jacobine Christine Qvist født Fogh dør 29-11-1877, 65 år gl. og bliever begravet 07-12-1877 fra Svendborg Vor Frue kirke. Enke efter købmand Ludvig Qvist, Møllergade, Svendborg. Kilde: KB-opslag 81, nr. 52, side 82. Svendborg Vor Frue. År 1876-1891. KB_O388_A_017_K03-21-A. Se også - Annonce indrykket i Berlingske Tidende B 275: Qvist, Marie Jakobine, f. Fogh, E. e. Købmand L. Q., 29.11.77, 65 Aar. B275 http://www.rosekamp.dk/V_Richter_All/QR_text.htm Folketællinger: FT-1840: Svendborg, Sunds, Svendborg Købstad, Møllergade, , 415, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C5702: Ludvig Qvist, 36, Gift, Kjøbmand, f. 27-11-1804 i Svendborg Bine Voigt, 28, Gift, hans Kone - alias Maria Jacobine Chrestine Fogh Petine Qvist, 10, Ugift, deres Børn Mathias Qvist, 7, Ugift, deres Børn - alias Martin Svend Qvist Catharine Jensdatter, 20, Ugift, Tjenestepige FT-1845: Svendborg, Sunds, Svendborg Købstad, Udenfor Møllerport, 161, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, B7930: Ludvig Qvist, 40, Gift, kjøbmand, Svendborg Jacobine Fogh, 35, Gift, kone, do [Svendborg] - alias Maria Jacobine Chrestine Fogh Petrine Nicoline Qvist, 15, Ugift, børn, do [Svendborg] Martin Svend Qvist, 12, Ugift, børn, do [Svendborg] Svend Hansen, 74, Gift, stefader, do [Svendborg] Maren Hansen, 73, Gift, kone, do [Svendborg] Nicoline Mauritzen, 53, Enke, hans svigermoder, do [Svendborg] - alias Nicoline Margrethe Fogh f. Mouritz Gertrud Marie Fogh, 22, Ugift, hendes datter, do [Svendborg] Rasmus Hansen, 27, Ugift, tjenestefolk, Syrup, Svendborg Amt Anders Christesen, 29, Ugift, tjenestefolk, Brenneskov, do [Svendborg Amt] Maria Hansdatter, 24, Ugift, tjenestefolk,Tvede, do [Svendborg Amt] Sophie Rasmusdatter, 33, Ugift, tjenestefolk, Herring, do [Svendborg Amt] FT-1855: Svendborg, Sunds, Svendborg Købstad, Møllergade, 257, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1855, C0514: Ludvig Qvist, 51, Gift, Kjøbmand, Svendborg Marie Jacobine Christine Qvist, 44, Gift, Huustru, Svendborg Svend Martin Qvist, 23, Ugift, Handelsbetjent, Svendborg Nicoline Margrethe Fogh, 64, Enke, Konens Moder, Svendborg Birthe Marie Rasmusdatter, 34, Ugift, Tyende, Weistup, Svendborg Amt Gjertrud Marie Christoffersdatter, 31, Ugift, Tyende, Egense, Svendborg Amt Jens Carl Nielsen, 29, Ugift, Tyende, Langaae, Svendborg Amt Niels Hansen, 35, Ugift, Tyende, Langaae, Svendborg Amt Rasmus Hansen, 16, Ugift, Tyende, Svendborg Peer Jensen, 36, Ugift, Tyende, ?? Mads Jensen, 23, Ugift, Tyende, Tvede, Svendborg Amt Odamine Ditlevsine Nielsdatter, 77, Ugift, ??, Diernisse Ellen Cathrine Saabye, 49, Ugift, ??, Svendborg Chresten Andersen Ploug, 41, Gift, Dagleier, Sørup, Svendborg Amt Karen Pedersen Ploug, 34, Gift, Huustru, Bjerrebye, Svendborg Amt Arent Pedr Andersen Ploug, 4, Ugift, Faderens Børn, Svendborg Anders Frederik Andersen Ploug, 2, Ugift, Faderens Børn, Svendborg Hans Hansen, 81, Enkemand, Understøøtes af Fattigvæsnet, Wissenberg FT-1860: Svendborg, Sunds, Svendborg Købstad, Møllergade, 89, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, B7000: Ludvig Qvist, 56, Gift, Kjøbmand, huusfader, f. 27-11-1804 i Svendborg Maria Jacobine Chrestine Fogh, 49, Gift, Hans kone, f. 28-12-1811 i Svendborg Svend Marthin Qvist, 28, Ugift, Deres søn, f. i Svendborg Jacobine Chatharine Mølmark, 10, Ugift, Pleiedatter, - alias Jacobine Cathrina Mølmark, f. 08-11-1850 i Svendborg - datter af skipper Herluf Heie Mølmark og Petrine Nicoline Qvist. Nicoline Margareta Fogh f. Mouritz, 69, Enke, Hans svigermoder, f. i Svendborg Niels Hansen, 40 , Ugift, Tjenestekarle, Langaae, Svendb. amt Peder Iversen, 41 , Ugift, Tjenestekarle, Hesselager, Svendb. amt Jørgen Nielsen, 33 , Ugift, Tjenestekarle, Hornstrup, Weile amt Lars Hansen, 33 , Ugift, Tjenestekarle, Svendborg Erik Eriksen, 31 , Ugift, Tjenestekarle, Tveed sogn, Svendb. amt Helge Larsen, 18 , Ugift, Tjenestekarle, Skårup sogn, Svendb. amt Bodil Chatharine Petersen, 27 , Ugift, Tjenestepige, , Steenstrup, Svendb. amt Abelone Hansen, 29 , Ugift, Tjenestepige, ?? . . nerbølle?? sogn, Weile amt Johanne Erichsen, 27 , Ugift, Tjenestepige, Skårup sogn, Svendb. amt