Correll_Dohlmann

Anton Georg Immanuel MølmarkAge: 45 years18441889

Name
Anton Georg Immanuel Mølmark
Birth May 11, 1844 36 36
Alias
Anton Georg Emanuel Mølmark

Occupation
Læge i Ørslev ved Skælskør

Hjemmedøbt May 12, 1844 (Age 1 day)
Christening July 25, 1844 (Age 2 months)
Birth of a brotherDreng Mølmark
August 15, 1846 (Age 2 years)
Death of a brotherDreng Mølmark
August 15, 1846 (Age 2 years)
Death of a paternal grandfatherAbraham Georg Mølmark
May 13, 1847 (Age 3 years)
Birth of a sisterVilhelmine Christiane Mølmark
August 6, 1848 (Age 4 years)
Christening of a sisterVilhelmine Christiane Mølmark
August 27, 1848 (Age 4 years)
Death of a maternal grandfatherWilhelm August Uldall
January 29, 1852 (Age 7 years)
Death of a paternal grandmotherAnna Cathrine Henningia Volkersen
January 22, 1862 (Age 17 years)
Death of a motherPetrine Wilhelmine Uldall
January 6, 1864 (Age 19 years)

Death of a maternal grandmotherHanne Lovise Nellemann
July 8, 1865 (Age 21 years)
Death of a fatherChristian Abraham Mølmark
February 20, 1881 (Age 36 years)
Death October 20, 1889 (Age 45 years)
Burial October 26, 1889 (6 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: May 4, 1836Næstved Skt. Peder kirke
3 years
elder sister
Johanne Lovise Cathrine Mølmark
Birth: December 23, 1838 31 31Mou Præstegård, Mou
Death: August 22, 1927Allegade 24 B, Frederiksberg
19 months
elder sister
Anna Catharine Henningia Mølmark
Birth: July 10, 1840 33 32Mou Præstegård, Mou
Death: September 14, 1914Skt. Hans Hospital, Sømme herred, Roskilde
15 months
elder brother
Vilhelm August Mølmark
Birth: September 26, 1841 34 33Mou Præstegård, Mou
Death: November 29, 1841Mou Præstegård, Mou
3 years
himself
Anton Georg Immanuel Mølmark
Birth: May 11, 1844 36 36Mou Præstegård, Mou
Death: October 20, 1889Oringe hospital, Vordingborg
2 years
younger brother
Dreng Mølmark
Birth: August 15, 1846 39 38Dødfødt - Mou Præstegård, Mou
Death: August 15, 1846Dødfødt - Mou Præstegård, Mou
2 years
younger sister
Vilhelmine Christiane Mølmark
Birth: August 6, 1848 41 40Mou Præstegård, Mou
Death: January 31, 1928Peter Bangs Vej 8, Frbg.

Shared note
Anton Georg Immanuel Mølmark alias Anton Georg Emanuel Mølmark Født: 11-05-1844 i Mou Præstegård, Mou, Fleskum h., Ålborg amt og hjemmedøbt 12-05-1844 i Mou. Dåben publiceret 25-07-1844 i Mou kirke - søn af sognepræst Christian Abraham Mølmark og hustru Vilhelmine Petrine Uldall, begge af Mou. Kilde: KB-opslag 23, nr. 122. Mou. Fleskum h. Ålborg. År 1833-1856. KB_C159_A_004_K01-20-A. Konfirmeret: 17-04-1859 i Ørslev kirke, V. Flakkebjerg herred - søn af sognepræst Christian Abraham Mølmark og hustru Vilhelmine Petrine Uldall. Erhverv: 1862 Student fra Herlufsholm. 1870 cand. med. et chir. Praktiserede fra januar 1871 i Store-Heddinge. Fra november 1871 i Pedersborg. Læge i Ørslev ved Skælskør. Død 20-10-1889: Anton Georg Emanuel Mølmark, ugift læge i Ørslev i Skælskør, patient på Oringe hospital, Vordingborg, dør 20-10-1889 samme sted og bliver begravet 26-10-1889 fra Vordingborg kirke. KB-opslag 238, nr. 52. side 262. Vordingborg. År 1884-1890. KB_552_2_012_K09-08-A. Se også: Annonce indrykket i B 246: Mølmark, Anton, fhv. Læge, dør Oktbr. 89 p. Oringe. B 246 Kilde: rosekamp.dk Andre kilder: Fra 1872 sindssyg. Død 20. Okt. 1889 paa Oringe Sindssygeanstalt, ugift. Kilde: SLÆGTEN MØLMARK af Knud Bierfreund og E. Juel Hansen, Personalhistorisk Tidsskrift. 1964. Syvende Slægtled I, Nr. 53.d. Folketælling: FT-1850: Sorø, Vester Flakkebjerg, Sørbymagle, Præstegaarden, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, D3181: Christian Abraham Mølmark, 43, Gift, Sognepræst for Sørbymagle Sogn, f. 06-07-1807 i Svendborg Wilhelmine Petrine Uldall, 43, Gift, hans Hustru, f. 03-11-1807 i Assens Hanne Lovise Mølmark, 12, Ugift, deres Barn, alias Johanne Lovise Cathrine Mølmark, f. 23-12-1838 i Mou, Aalborg Amt Anne Cathrine Herminga Mølmark, 10, Ugift, deres Barn, alias Anna Catharine Henningia Mølmark, f. 10-07-1840 i Mou, Aalborg Amt >> Anton Georg Mølmark, 6, Ugift, deres Barn, alias Anton Georg Immanuel Mølmark, f. 11-05-1844 i Mou, Aalborg Amt Wilhelmine Mølmark, 2, Ugift, deres Barn, alias Vilhelmine Christiane Mølmark, f. 06-08-1848 i Mou, Aalborg Amt Peder Andersen, 29, Ugift, Tjenestekarl, Gimlinge, Sorø Amt Maren Christensdatter, 27, Ugift, Tjenestepige, Sørbymagle, Sorø Amt Ane Lisbeth Larsen, 17, Ugift, Tjenestepige, Liunge, Sorø Amt FT-1880: København (Staden), Frydendalsvej, Frydsvei, , 2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C5127: Christian Abraham Mølmark, Enkemand, f. i Svendborg Hanne Lovise Mølmark, Ugift, f. i Hou Sogn Aalborg Amt Anna Cathrine Henningine Mølmark, Ugift, f. i Hou Sogn Aalborg Amt Vilhelm Mølmark, Ugift, f. i Hou Sogn Aalborg Amt >> Anton Geoerg Emanuel Møllmark, Ugift, f. i Hou Sogn Aalborg Amt Wilhelmine Christiane Møllmark, Ugift, f. i Hou Sogn Aalborg Amt Note: Hou skulle have været Mou sogn, Fleskum herred, Ålborg amt