Correll_Dohlmann

Niels Møller MølmarkAge: 4 years18601864

Name
Niels Møller Mølmark
Birth April 24, 1860 49 39
Alias
Niels Møller Møllmark

Christening June 29, 1860 (Age 2 months)
Birth of a brotherPreben Annæus Mølmark
July 10, 1861 (Age 14 months)
Christening of a brotherPreben Annæus Mølmark
August 18, 1861 (Age 15 months)
Death of a paternal grandmotherAnna Cathrine Henningia Volkersen
January 22, 1862 (Age 20 months)
Birth of a sisterAnna Møllmark
June 16, 1863 (Age 3 years)
Christening of a sisterAnna Møllmark
July 28, 1863 (Age 3 years)
Death September 17, 1864 (Age 4 years)
Burial September 23, 1864 (6 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: July 8, 1859Svendborg Sct. Nicolai kirke
10 months
himself
Niels Møller Mølmark
Birth: April 24, 1860 49 39Svendborg Vor Frue sogn
Death: September 17, 1864Svendborg Vor Frue sogn
15 months
younger brother
23 months
younger sister
Father’s family with Nielsine Caroline Hansen - View this family
father
step-mother
Marriage: May 31, 1842Vejle Sct. Nicolai kirke
9 months
half-sister
Pige Mølmark
Birth: March 2, 1843 32 23Svendborg Sct. Nicolai sogn
Death: March 2, 1843Svendborg Sct. Nicolai sogn
16 months
half-brother
2 years
half-brother
17 months
half-sister
2 years
half-brother
Carl Frederik Hedermann Mølmark
Birth: May 11, 1850 39 31Svendborg Sct. Nicolai sogn
Death: January 8, 1878Mentona, WI, USA
5 years
half-sister
3 years
half-sister

Shared note
Niels Møller Mølmark Ved dåben indskrevet som Niels Møller Møllmark Født: 24-04-1860 i Svendborg og døbt 29-06-1860 i Svendborg Vor Frue kirke - søn af praktiserende læge Frederik Møllmark og hustru Marie Møller. Kilde: KB-opslag 100, nr. 28, side 99. Svendborg Vor Frue. År 1847-1865. KB_O388_A_008_K04-16-A. Død 17-09-1864: Niels Møller Mølmark dør 17-09-1864 i Svendborg Vor Frue sogn, 4 år gl. og begravet 23-09-1864 på Svendborg kirkegård. Søn af praktiserende læge Mølmark, Møllergade, Svendborg. Kilde: KB-opslag 443, nr. 33, side 468. Svendborg Vor Frue sogn. År 1847-1865. KB_O388_A_008_K15-29-A.