Correll_Dohlmann

Johanna Marguerita MølmarkAge: 23 years18461870

Name
Johanna Marguerita Mølmark
Birth December 15, 1846 29 26
Alias
Johanne Margrethe Pontoppidan f. Mølmark

Christening May 10, 1847 (Age 4 months)
Death of a paternal grandfatherAbraham Georg Mølmark
May 13, 1847 (Age 4 months)
Birth of a brotherStig Tønsberg Waldemar Mølmark
September 22, 1848 (Age 21 months)
Christening of a brotherStig Tønsberg Waldemar Mølmark
December 4, 1848 (Age 23 months)
Birth of a sisterChristiane Petrine Mølmark
March 7, 1850 (Age 3 years)
Death of a sisterChristiane Petrine Mølmark
March 28, 1851 (Age 4 years)
Burial of a sisterChristiane Petrine Mølmark
April 3, 1851 (Age 4 years)
Birth of a brotherGeorg Hugo Mølmark
May 10, 1853 (Age 6 years)
Death of a motherErasmine Nicoline Fog
May 17, 1853 (Age 6 years)
Death of a brotherGeorg Hugo Mølmark
September 22, 1853 (Age 6 years)
Death of a maternal grandmotherMarie Frantzen
September 21, 1855 (Age 8 years)
Death of a maternal grandfatherStie Tønsberg Fog
October 8, 1855 (Age 8 years)
Death of a paternal grandmotherAnna Cathrine Henningia Volkersen
January 22, 1862 (Age 15 years)
Birth of a son
#1
Stig Tønsberg Valdemar Pontoppidan
October 1, 1869 (Age 22 years)
Death of a sonStig Tønsberg Valdemar Pontoppidan
about 1870 (Age 23 years)
Death October 15, 1870 (Age 23 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: April 28, 1843Vor Frue kirke, Kbh.
10 months
elder sister
17 months
elder sister
16 months
herself
21 months
younger brother
17 months
younger sister
3 years
younger brother
Georg Hugo Mølmark
Birth: May 10, 1853 35 32Frederiksstad, Slesvig
Death: September 22, 1853Frederiksstad, Slesvig
Family with Carl Frederik Pontoppidan - View this family
husband
herself
son

Shared note
Johanna Marguerita Mølmark alias Johanne Margrethe Pontoppidan f. Mølmark Født: 15-12-1846 i Nysted, Herritslev sogn, Maribo amt og døbt 10-05-1847 i Nysted kirke - datter af apoteker Adam Mølmark og hustru Erasmine Nicoline Mølmark f. Fog, i Nysted. Kilde: KB-opslag 115, nr. 28, side 221. (Nysted) Herritslev, Musse herred. År 1842-1867. KB_617_2a_003_K05-02-A. Gift 06-04-1866: Ungkarl, købmand i Præstø, Carl Frederik Pontoppidan på 25½ år (f. 14-09-1840 i Korsør, vac. 22-08-1841, søn af postskipper Jeremias Pontoppidan og hustru Thrine Jansen) gifter sig 06-04-1866 i Nørre Alslev kirke med jfr. Johanne Margrethe Møllmark på 19½ år, boende i Nr. Alslev, f. 15-12-1846 i Nysted, vac. af praktiserende læge Møllmark ifølge attest af 12-05-1861. Kilde: KB-opslag 151, nr. 67, side 165. Nørre Alslev. Falster Nørre h. Maribo amt. År 1855-1888. KB_634_2_003_K06-12-A. Ægteparret Pontoppidan udvandrer til USA efter maj 1866. Død 15-10-1870: Johanne Margrethe Pontoppidan f. Mølmark dør 15-10-1870 i Pascha Gounty, Mississippi, USA. Kilde: SLÆGTEN MØLMARK af Knud Bierfreund og E. Juel Hansen, Personalhistorisk Tidsskrift. 1964. Syvende Slægtled IV, 72. c. Anden kilde: Johanne Margrethe Mølmark, f. 15. Dec. 1846 i Nysted, død 15. Okt. 1870 i Pascha Gounty, Mississippi, U.S.A.; g. 6. April 1866 i Nørre Alslev kirke m. Carl Frederik Pontoppidan, f. 14. Sept. 1840 i Korsør, var Købmand i Præstø, udvandrede til USA, hvor han døde 1873 (S. af Postskipper Jeremias Pontoppidan, f. 8. Dec. 1798 i Idestrup Præstegaard, dbkf. 28. s. M. i Idestrup, død 28. Jan. 1845 i Nyborg; g. 3. Maj 1839 i Korsør m. Thrine Jansen, f. 4. Dec. 1807 i Aalborg, død 23. Juli. 1891 i Stubbekøbing). Kilde: SLÆGTEN MØLMARK af Knud Bierfreund og E. Juel Hansen, Personalhistorisk Tidsskrift. 1964. Syvende Slægtled IV, 72. c. Folketællinger: FT-1850: Svendborg, Sunds, Svendborg Købstad, Skattergade, 141, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, D2308: Erasmine Nikoline Fog, 30, Gift, hans Kone, f. 18-05-1820 i Kjøbenhavn Adam Mølmark, 32, Gift, Felt Apoteker Huusfader, f. 04-08-1817 i Svendborg Ane Catrine Mølmark, 5 år, Ugift, deres Datter, alias Anna Cathrine Henningia Mølmark, f. 14-08-1845 i Nysted >> Johanne Magreta Mølmark, 4 år, Ugift, ligeledes [deres Datter], - alias Johanna Marguerita Mølmark, f. 15-12-1846 i Nysted Stig Tousberg Waldemar Mølmark, 2 år, Ugift, Deres Søn, - alias Stig Tønsberg Waldemar Mølmark, f. 22-09-1848 i Troense, Bregninge Sogn, Svendborg Amt Ludevika Johansen, 17, Ugift, Tjenestepige, f. i Bogense FT-1860: Svendborg, Sunds, Bregninge (Taasinge), Troense, 139F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, B1551: Lars Fr. Kjellerup, 66 , Gift, Husfader, forvalter, , Bregninge sogn, Svendborg amt Anne Troensegaard, 59 , Gift, Hans kone [Lars Fr. Kjellerup], , Bregninge sogn, Svendborg amt Mathilde Kjellerup, 23 , Ugift, Deres døttre [Lars Fr. Kjellerup og Anne Troensegaard], , Bregninge sogn, Svendborg amt Sophie Kjellerup, 21 , Ugift, Deres døttre [Lars Fr. Kjellerup og Anne Troensegaard], , Bregninge sogn, Svendborg amt >> Johanne Mølmark, 14 , Ugift, Plejebarn [[Lars Fr. Kjellerup og Anne Troensegaard], - alias Johanna Marguerita Mølmark, f. 15-12-1846 i Nysted, Maribo amt Maren Rasmussen, 17 , Ugift, Tjenestepige, , Landet sogn, Svendborg amt