Correll_Dohlmann

Rigmor Elly LydersAge: 86 years19162002

Name
Rigmor Elly Lyders
Birth March 16, 1916
Alias
Rigmor Elly Krolmark f. Lyders

Christening June 25, 1916 (Age 3 months)
Death of a husbandArne Poul Krolmark
September 26, 1997 (Age 81 years)
Death August 23, 2002 (Age 86 years)
Family with Arne Poul Krolmark - View this family
husband
herself
son
Keld Ejnar Krolmark

Shared note
Rigmor Elly Lyders alias Rigmor Elly Krolmark f. Lyders Oprindelig døbt Rigmor Elly Hansen *) Født: 16-03-1916 på Rigshospitalet, Kbh. og døbt 25-06-1916 i Rigshospitalets kirke - datter af hustømrer Ejner Godtfred Frederik Lyders, f. 26-01-1890 og hustru Ida Juliane f. Hansen. Forældrene viet 16-10-1920 i Helligkorskirken, Kbh. *) Fadererklæring af 08-11-1920. Kilde: KB-opslag 267, nr. 315, barn nr. 339A. Mor nr. 350A. Rigshospitalets Præsteembede. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154677#154677,25802329 Konfirmeret 13-04-1930 i Søborggård kirke: Rigmor Elly Lyders, boende hos sine forældre: Tømrer Einer Gotfred Frederik Lyders og hustru Ida Juliane f. Hansen, Højmarksvej 19, Søborg (Søborggård sogn). Kilde: KB-opslag 48, nr. 27. Søborggårds sogn. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157197#157197,26366352 Gift 04-07-1936: Arne Poul Krolmark, ugift, ekspedient, f. 21-02-1912 i Kbh., boende Maglegaards Allé 46, Søborg, gifter sig borgerligt den 04-07-1936 på Københavns Rådhus med ugift pakkerske, Rigmor Elly Lyders, f. 16-03-1916 i Kbh., boende Højmarksvej 19, Søborg (Søborggård sogn). Kilder: Register til Ægteskabsbog. Kbh. - opslag 174, lb-nr. 2475. år 1936 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=51720#51720,11596587 samt Kilde: Ægteskabsbog, opslag 77, lb-nr. 2475, side 75, år 1936 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=51491#51491,11460683 Død 23-08-2002: Enke Rigmor Elly Krolmark f. Lyders dør 23-08- 2002, 86 år gl., i Søborg, Søborggårds sogn. Kilde: Keld Krolmark.