Correll_Dohlmann

Denis KrolmarkAge: 82 years19131996

Name
Denis Krolmark
Birth June 22, 1913 31 29
Alias
Dennis Krolmark

Christening May 31, 1914 (Age 11 months)
Christening of a brotherEgon Karl Konrad Krolmark
May 31, 1914 (Age 11 months)
Christening of a brotherArne Poul Krolmark
May 31, 1914 (Age 11 months)
Birth of a brotherHans Conrad Krolmark
January 4, 1915 (Age 18 months)
Christening of a brotherHans Conrad Krolmark
October 3, 1915 (Age 2 years)
Birth of a brotherBenno Frode Krolmark
August 14, 1916 (Age 3 years)
Christening of a brotherBenno Frode Krolmark
December 26, 1916 (Age 3 years)
Death of a brotherBenno Frode Krolmark
April 7, 1917 (Age 3 years)
Burial of a brotherBenno Frode Krolmark
April 13, 1917 (Age 3 years)
Death of a maternal grandfatherKarl Johann Wilhelm Krull
after November 5, 1930 (Age 17 years)
Death of a maternal grandmotherElisabeth Sophie Dorothea Marie Kramer
after November 5, 1930 (Age 17 years)
Death of a motherAnna Sophie Caroline Doris Kramer
July 30, 1942 (Age 29 years)
Death of a fatherAlfred Laurits Krolmark
after April 27, 1968 (Age 54 years)
Death of a brotherEgon Karl Konrad Krolmark
about 1970 (Age 56 years)

Death of a sisterCora Marie Johanne Lutzi Krolmark
March 2, 1991 (Age 77 years)
Death of a brotherHans Conrad Krolmark
1994 (Age 80 years)

Death 1996 (Age 82 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 10, 1908Københavns Rådhus
-3 years
elder brother
5 years
elder sister
13 months
elder brother
13 months
elder brother
16 months
himself
18 months
younger brother
19 months
younger brother
Benno Frode Krolmark
Birth: August 14, 1916 34 32Nannasgade 13, Kbh.
Death: April 7, 1917Børnehospitalet Fuglebakken, Frbg.
Father’s family with Inger Krolmark - View this family
father
step-mother
Family with Fru_Annie Krolmark - View this family
himself
wife
Fru_Annie Krolmark
daughter
Susanne Krolmark

Shared note
Denis Krolmark alias Dennis Krolmark Født: 22-06-1913 på Christiansberg Alle 1A, 3. sal, Brønshøj og døbt 31-05-1914 i Brønshøj kirke - søn af målerkontrollør Alfred Laurits Krolmark (født i Kbh., 31 år) og hustru Anna Sophie Caroline Doris (Krolmark) f. Kramer, 29 år. Boende Christiansberg Alle 1A, 3. sal. Kopulerede 10-10-1908 på Københavns Rådhus. Faddere: Skovarbejder Emil Hansens hustru Johanne Hansen f. Krull, Frederiksdal; arbejdsmand Reimer Nielsens hustru Carla Nielsen f. Krull, Nannasgade 13, 4. sal. Kbh. Pige Emma Christiansen, Ø. Fasanvej 43, 4. sal. Kbh. værkfører Carl Krull, Ny Aaboulevard 18, 1. sal. Kilde: KB-opslag 19, nr. 28, side 17. Brønshøj. År 1912-1919. KB_1892_117_3_025_0017a-FM. Konfirmeret 13-10-1929: Dennis Krolmark bliver konfirmeret 13-10-1929 i Kingos kirke, Kbh. Søn af målerkontrollør Alfred Laurits Krolmark og hustru Anna Sophie Caroline Doris f. Kramer, Nannasgade 13, 3. sal. Født 22-06-1913 i Brønshøj sogn og døbt 31-05-1914 i Brønshøj sogn og kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 36, nr. 29. Kingos sogn, Kbh.. År 1926-1945. KB_1892_030_3_005_0033a-CD. Gift 1961: Denis Krolmark gifter sig i 1961 med Annie (?). Folketælling: FT-1916: Nannasgade 13, Kbh. Balders rode: Caroline Krolmark, f. 16-11-1883 i Tyskland, gift, husmor Anders-Carl Krolmark, f. 10-05-1905 i Kbh., barn - Note: oprindelig døbt Carl Sofus Emil Frederik Krull Cora Krolmark, f. 19-12-1909 i Kbh., barn Egon Krolmark, f. 21-01-1911 i Kbh., barn Arne Krolmark, f. 21-02-1912 i Kbh., barn >> Denis Krolmark, f. 22-08-1913 i Kbh., barn - læs: f. 22-06-1913 Hans Conrad Krolmark, f. 04-01-1915 i Kbh., barn Alfred Laurits Krolmark, f. 27-04-1882 i Kbh., gift, husfar, lygtetænder i Københavns kommune Kilde: FT-opslag 42-43. FT1916_08050_00416-417. FT-1921: Nannasgade 13, Kbh.: Alfred Krollmark (læs: Krolmark), f. 27-04-1882 i Kbh., gift, husfar, lygtetænder i Københavns kommune Anna do. f. 16-11-1883 i Mecklenburg, Tyskland, gift, husmor Cora do. f. 19-12-1909 i Kbh., datter Egon do. f. 21-01-1911 i Kbh., søn Arne do. f. 21-02-1912 i Kbh., søn >> Denis do. f. 22-06-1913 i Kbh., søn Conrad do. f. 04-01-1915 i Kbh., søn Kilde: FT-opslag 19 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=80720#80720,13646168