Correll_Dohlmann

Elna Andrea HansenAge: 68 years19231992

Name
Elna Andrea Hansen
Birth May 12, 1923 41 37
Alias
Elna Andrea Krolmark f. Hansen og Elna Andrea Jepsen f. Hansen

Christening June 10, 1923 (Age 29 days)
Death of a maternal grandfatherKarl Johann Wilhelm Krull
after November 5, 1930 (Age 7 years)
Death of a maternal grandmotherElisabeth Sophie Dorothea Marie Kramer
after November 5, 1930 (Age 7 years)
Death of a motherJohanne Marie Dorthea Caroline Krull
about 1940 (Age 16 years)

Death of a fatherAnders Emil Hansen
1964 (Age 40 years)
Death 1992 (Age 68 years)

Family with parents - View this family
father
mother
herself
sister
Betty Hansen
Family with Hans Conrad Krolmark - View this family
husband
herself
daughter
Jette Krolmark

Shared note
Elna Andrea Hansen alias Elna Andrea Krolmark f. Hansen og Elna Andrea Jepsen f. Hansen Født: 12-05-1923 på Skovgaard Mark, Øster Starup sogn, Brusk herred, Vejle amt og døbt 10-06-1923 i Ø. Starup kirke - datter af skovfoged Anders Emil Hansen, f. 26-11-1882, og hustru Johanne Marie Dorthea Caroline Krull, f. 03-02-1882 i Tyskland, Skovgaard Mark. Anm.: Faderen hører ikke til FK. Moderen gør. Kilde: KB-opslag 237, nr. 6. Øster Statup sogn, Brusk herred, Vejle amt. K.M. År 1892-1949 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=174142#174142,29298811 Gift 12-07-1947: Ugift Hans Conrad Krolmark, lagerekspedient, f. 04-01-1915 i Brønshøj sogn, boende Nørrebrogade 161, Kbh., gifter sig borgerligt den 12-07-1947 på Københavns Rådhus med ugift Elna Andrea Hansen, syerske, f. 12-05-1923 i (Øster) Starup sogn, boende Vestagervej 6, Kbh. Kilde: Register, opslag 187, lb-nr. 2865 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=51731#51731,11600941 samt Ægteskabsbog, Kbh. - opslag 469, ln-nr. 2865, side 465. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=51593#51593,11521473 Skilt 1953: Hans Conrad Krolmark bliver i 1953 skilt fra Elna Andrea Krolmark f. Hansen. Kilde: Keld Krolmark. 2 børn i ægteskabet. Gift 2. g. ca. 1954: Elna Andrea Krolmark f. Hansen gifter sig med Harry Jepsen, død 1990. 1 barn af 2. ægteskab. Harry Jepsen dør i 1990. Kilde: Keld Krolmark. Død 1992: Enke Elna Andrea Jepsen f. Hansen dør i 1992, 69 år gl. Kilde: Keld Krolmark.