Correll_Dohlmann

Povel OlesenAge: 63 years18361899

Name
Povel Olesen
Birth August 10, 1836 39 28
Alias
Poul Olsen

Occupation
Høker, Bogbinder

Hjemmedøbt August 15, 1836 (Age 5 days)
Christening September 11, 1839 (Age 3 years)
Death of a motherMaren Olesdatter
October 17, 1841 (Age 5 years)
Death of a fatherOle Hansen
January 30, 1846 (Age 9 years)
MarriageJohanne JensenView this family
about 1877 (Age 40 years)

Birth of a son
#1
Alfred Laurits Krolmark
April 27, 1882 (Age 45 years)
Christening of a sonAlfred Laurits Krolmark
June 18, 1882 (Age 45 years)
Death November 30, 1899 (Age 63 years)
Burial December 6, 1899 (6 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: March 23, 1828Døllefjelle kirke
8 years
himself
Family with Johanne Jensen - View this family
himself
wife
Marriage: about 1877
5 years
son

Shared note
Povel Olesen alias Poul Olsen Født: 10-08-1836 i Døllefjelde, Musse herred og hjemmedøbt 15. samme måned og fremstillet i Døllefjelde kirke den 11-09-1836 - søn af husmand Ole Hansen og hustru Maren Olesdatter, i Langet (læs: Døllefjelde-Langet). Kilde: KB-opslag 132, nr. 93. Side 174. Døllefjelde. Musse h. År 1814-1843. KB_608_2_001_K04-16-A. Erhverv: Høker, Bogbinder Gift: ca. 1877 Død 30-11-1899: Fhv. bogbinder Poul Olsen dør 30-11-1899 på Tømrergade 2, 2. sal, Kbh., 63 år gl. og bliver begravet 06-12-1899 fra Helligkorskirken, Kbh. Gift. Kilde: KB-opslag 184, nr. 276, side 183. Helligkors. År 1897-1902. KB_1892_005_3_035_0183a-DM. Folketællinger: Forældrene i 1834: FT-1834: Maribo, Musse, Døllefjelde, Langed Bye, et Huus No 2, 40, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, B9323 >> Ole Hansen, 38, Gift, Huusmd med Jord og (dagleier), f. ca. 1797 >> Maren Olesdatter, 24, Gift, hans Kone [Ole Hansen], f. ca. 1809 Sidsel Olesdatter, 5 år, deres Børn [Ole Hansen og Maren Olesdatter], Hans Olesen, 3 år, deres Børn [Ole Hansen og Maren Olesdatter], Et Pigebarn, 1 år, ikke døbt, deres Børn [Ole Hansen og Maren Olesdatter], FT-1840: Maribo, Musse, Døllefjelde, Langed, et Huus, 41-F2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, B9363: Ole Hansen, 44, Gift, Indsidder, Almisselemmer, Maren Olsdatter, 30, Gift, hans Kone, Almisselemmer [Ole Hansen], Hans Olsen, 9 år, deres Børn, Almisselemmer [Ole Hansen og Maren Olsdatter], Ane Olsdatter, 6 år, deres Børn, Almisselemmer [Ole Hansen og Maren Olsdatter], >> Povel Olsen, 4 år, deres Børn, Almisselemmer [Ole Hansen og Maren Olsdatter], FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn Udenbys Klædebo Kvarter, Elmegade 25, matr.1374 Kjælder, 2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, D4315: >> Poul Olsen, 48 , Gift, Husfader, Høkker, f. 10-08-1836 i Døllefjelde, Lolland - alias Povel Olesen Johanne Olsen, 45 , Gift, Husmoder, f. 04-09-1839 i Skævinge, Frederiksborg Ar?? Olsen, 6 , Ugift, Datter, f. ca. 1878 i Kjøbenhavn Alfred Olsen, 2 , Ugift, ikke oplyst - f. 27. apr 1882 i Kbh. Niels Hansen, 32 , Ugift, logerende, Wognmans Kudsk, Borup