Correll_Dohlmann

Johanne Jensen1839

Name
Johanne Jensen
Birth September 4, 1839
Alias
Johanne Olesen f. Jensen og Johanne Olsen f. Jensen

Christening September 22, 1839 (Age 18 days)
MarriagePovel OlesenView this family
about 1877 (Age 37 years)

Birth of a son
#1
Alfred Laurits Krolmark
April 27, 1882 (Age 42 years)
Christening of a sonAlfred Laurits Krolmark
June 18, 1882 (Age 42 years)
Death of a husbandPovel Olesen
November 30, 1899 (Age 60 years)
Burial of a husbandPovel Olesen
December 6, 1899 (Age 60 years)
Marriage of a childAlfred Laurits KrolmarkAnna Sophie Caroline Doris KramerView this family
October 10, 1908 (Age 69 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1838
20 months
herself
Family with Povel Olesen - View this family
husband
herself
Marriage: about 1877
5 years
son

Shared note
Johanne Jensen alias Johanne Olesen f. Jensen og Johanne Olsen f. Jensen Født: 04-09-1839 i Skævinge, Strø herred og døbt 22-09-1839 i Skævinge kirke - datter af indsidder Jens Pedersen og hustru Inger Larsdatter af sognet. Kilde: KB-opslag 97, nr. 9, side 92. Skævinge, Strø h, Frederiksborg a. År 1815-1842. KB_236_2_001_K04-13-A. Gift: ca. 1877 Folketælling: FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn Udenbys Klædebo Kvarter, Elmegade 25, matr.1374 Kjælder, 2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, D4315: Poul Olsen, 48 , Gift, Husfader, Høkker, f. 10-08-1836 i Døllefjelde, Musse herred, Lolland Johanne Olsen, 45 , Gift, Husmoder, f. 04-09-1839 i Skævinge, Frederiksborg amt Ar?? Olsen, 6 , Ugift, Datter, f. ca. 1878 i Kjøbenhavn Alfred Olsen, 2 , Ugift, ikke oplyst - f. 27. apr 1882 i Kbh. Niels Hansen, 32 , Ugift, logerende, Wognmans Kudsk, Borup