Correll_Dohlmann

Maren OlesdatterAge: 34 years18071841

Name
Maren Olesdatter
Birth before October 1807

Alias
Maren Olesen f. Olesdatter

MarriageOle HansenView this family
March 23, 1828 (Age 20 years)
Birth of a son
#1
Povel Olesen
August 10, 1836 (Age 28 years)
Christening of a sonPovel Olesen
September 11, 1839 (Age 31 years)
Death October 17, 1841 (Age 34 years)
Burial October 24, 1841 (7 days after death)
Family with Ole Hansen - View this family
husband
herself
Marriage: March 23, 1828Døllefjelle kirke
8 years
son

Shared note
Maren Olesdatter alias Maren Olesen f. Olesdatter og Maren Olsdatter Født: Før oktober 1807. Kilde: Hendes død. Gift 23-03-1828: Ungkarl Ole Hansen i Langet, 30 år gl., gifter sig i 23-03-1828 Døllefjelde kirke med pigen Maren Olesdatter i Langet, 18 år gl. Kilde: KB-opslag 87, nr. 40, side 109. Døllefjelde. År 1814-1843. KB_608_2_001_K03-12-B. Død 17-10-1841: Maren Olesdatter dør 17-10-1841 og bliver begravet 24-10-1841 fra Døllefjelde kirke, 34 år gl. Fattiglem Ole Hansens kone i Langet. Kilde: KB-opslag 150, nr. 84. Døllefjelde. År 1814-1843. KB_608_2_001_K05-07-A. Folketællinger: FT-1834: Maribo, Musse, Døllefjelde, Langed Bye, et Huus No 2, 40, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, B9323 Ole Hansen, 38, Gift, Huusmd med Jord og (dagleier), f. ca. 1797 >> Maren Olesdatter, 24, Gift, hans Kone [Ole Hansen], f. ca. 1807 Sidsel Olesdatter, 5 år, deres Børn [Ole Hansen og Maren Olesdatter], Hans Olesen, 3 år, deres Børn [Ole Hansen og Maren Olesdatter], Et Pigebarn, 1 år, ikke døbt, deres Børn [Ole Hansen og Maren Olesdatter], FT-1840: Maribo, Musse, Døllefjelde, Langed, et Huus, 41-F2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, B9363: Ole Hansen, 44, Gift, Indsidder, Almisselemmer, >> Maren Olsdatter, 30, Gift, hans Kone, Almisselemmer [Ole Hansen], Hans Olsen, 9 år, deres Børn, Almisselemmer [Ole Hansen og Maren Olsdatter], Ane Olsdatter, 6 år, deres Børn, Almisselemmer [Ole Hansen og Maren Olsdatter], Povel Olsen, 4 år, deres Børn, Almisselemmer [Ole Hansen og Maren Olsdatter],