Correll_Dohlmann

Johanne Marie Dorthea Caroline KrullAge: 53 years18861940

Name
Johanne Marie Dorthea Caroline Krull
Birth February 3, 1886 26 27
Alias
Johanne Marie Dorthea Caroline Hansen f. Krull

Birth of a sisterFrida Sofie Lutzi Krull
February 4, 1890 (Age 4 years)
Birth of a sisterCarla Margaretha Doris Krull
December 1, 1893 (Age 7 years)
Birth of a daughter
#1
Elna Andrea Hansen
May 12, 1923 (Age 37 years)
Christening of a daughterElna Andrea Hansen
June 10, 1923 (Age 37 years)
Death of a fatherKarl Johann Wilhelm Krull
after November 5, 1930 (Age 44 years)
Death of a motherElisabeth Sophie Dorothea Marie Kramer
after November 5, 1930 (Age 44 years)
Death about 1940 (Age 53 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: 1885Tyskland
-14 months
elder sister
2 years
herself
4 years
younger sister
4 years
younger sister
Family with Anders Emil Hansen - View this family
husband
herself
daughter
daughter
Betty Hansen

Shared note
Johanne Marie Dorthea Caroline Krull alias Johanne Marie Dorthea Caroline Hansen f. Krull Født: 03-02-1886 i Grevesmühlen, Tyskland. Kilde: FT-1906. Andre kilder: Indvandret fra Tyskland til Danmark i 1899, Københavns amt og Frederiksberg. Fornavn: Karl Johann Wilhelm, efternavn: Krull. Bopæl: København. Kilde: DDD Indvandrerbasen, løbenr. 536. Lov af 03-03-1914. Tillæg: A. Erhverv: Væverske i 1906 Gift ca. 1906: Anders Emil Hansen gifter sig med Johanne Marie Dorthea Caroline Krull. Den 31-05-1914 står skovarbejder Emil Hansens hustru Johanne f. Krull fadder til: Arne Poul Krolmark Født: 21-02-1912 på Christiansberg Alle 1A, 3. sal, Kbh. og døbt 31-05-1914 i Brønshøj kirke - søn af målerkontrollør Alfred Laurits Krolmark (f. i København 27-04-1882) og hustru Anna Sophie Caroline Doris (Krolmark) f. Kramer, 28 år. Boende Christiansberg Alle 1A, 3. sal. Kopulerede 10-10-1908 på Københavns Rådhus. Anmærkning: Navngivet af faderen d. 27-03-1913. Faddere: Skovarbejder Emil Hansens hustru Johanne f. Krull, Frederiksdal; arbejdsmand Reimer Nielsens hustru Carla Nielsen f. Krull, Nannasgade 13, 4. sal. Kbh.; pige Emma Christiansen, Ø. Fasanvej 43, 4. sal. Kbh.; værkfører Carl Krull, Ny Aaboulevard 18, 1. sal. Kbh. Kilde: KB-opslag 67, nr. 10, side 64. Brønshøj. År 1909-1912. KB_1892_117_3_024_0064a-FM. Den 31-05-1914 står skovarbejder Emil Hansens hustru Johanne f. Krull fadder til: Denis Krolmark Født: 22-06-1913 på Christiansberg Alle 1A, 3. sal, Brønshøj og døbt 31-05-1914 i Brønshøj kirke - søn af målerkontrollør Alfred Laurits Krolmark (født i Kbh., 31 år) og hustru Anna Sophie Caroline Doris (Krolmark) f. Kramer, 29 år. Boende Christiansberg Alle 1A, 3. sal. Kopulerede 10-10-1908 på Københavns Rådhus. Faddere: Skovarbejder Emil Hansens hustru Johanne Hansen f. Krull, Frederiksdal (Lyngby Landdistrikt); arbejdsmand Reimer Nielsens hustru Carla Nielsen f. Krull, Nannasgade 13, 4. sal. Kbh. Pige Emma Christiansen, Ø. Fasanvej 43, 4. sal. Kbh. værkfører Carl Krull, Ny Aaboulevard 18, 1. sal. Kilde: KB-opslag 19, nr. 28, side 17. Brønshøj. År 1912-1919. KB_1892_117_3_025_0017a-FM. Død ca. 1940 Johanne Marie Dorthea Caroline Hansen f. Krull dør i 1940. Kilde: Keld Krolmark Folketællinger og bosteder: Bopæl meldt i Kbh. - Udfærdiget 08-11-1899: >> Johanna Marie Dorothea Caroline Krull, f. 03-02-1886 i Tyskland, Grevesmühlen Stillinger: T Adresser: 08-11-1899: Fra Carolinevej 14 til Nørrebrogade 166, 2, sal Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 8 (Ydre Nørrebro og Brønshøj-Husum). Filmrulle 0017. Registerblad 944 (unikt id: 2424667) FT-1901: Carolinesvej 14, 2. sal, forhuset, Brønshøj sogn, Kbh.: Carl Johan Wilhelm Krull, f. 26-10-1859 i (Petersdorf) Tyskland, Metalarbejder i Metelvarerfabrikken, Mariedalsvej, gift i 1885, tilflyttet fra Lübeck i 1899, 4 levende børn i ægteskabet Elisabeth Sovie (Sofie) Dorotea f. Kramer, f. 08-10-1858 i (Grevesmühlen) Tyskland, gift i 1885, husmor, tilflyttet fra Lübeck i 1899, 4 levende børn i ægteskabet Anna Caroline Dorotea Krull, f. 16-11-1883 i (Grevemühlen) Tyskland, ugift, datter, tilflyttet fra Lübeck i 1899 Frida Sovie (Sofie) Lutzi Krull, f. 04-02-1890 i Tyskland, ugift, datter, tilflyttet fra Lübeck i 1899 Carla Margaretha Doris Krull, f. 01-12-1893 (Lübeck) Tyskland, ugift, datter, tilflyttet fra Lübeck i 1899 Tillægsliste: >> Johanne Marie Krull, f. 03-02-1886 i Tyskland, ugift, datter, midlertidigt fraværende i Diakonissestiftelsen, Frbg. (Kbhvns. amt) Kilde: FT-opslag 52-53 og 55. FT1901_0036_00338. FT-1906: Øster Fasanvej 103, 4. sal, Frbg., Matr. 12 ik. Frederiksberg kommune. Kbhvns. amt. Carl Johan Vilhelm Krull, f. 26-10-1859 i Tyskland, gift, kirkesogn: Mariendals. husfader, Metalarbejder. Tilflyttet stedet 1903 Elisabeth Sovi. Marie Krull, f. 03-06-1858 i Tyskland, gift, do. husmoder. Tilflyttet stedet 1903 >> Johanne Marie Krull, f. 03-02-1886 i Tyskland, ugift, do. Datter. Væverske. Tilflyttet stedet 1903 Frida Sofie Luse (læs: Lutzi) Krull, f. 04-02-1890 i Tyskland, ugift, do. Datter. Væverske. Tilflyttet stedet 1903 Karla Dartro Sofie Krull, f. 01-12-1893 i Tyskland, - , kirkesogn: Mariendals. Datter. Tilflyttet stedet 1903 - alias Carla Margaretha Doris Krull Anna Sovie Caroline Krull, f. 16-11-1883 i Tyskland, ugift, do. Datter. Tilflyttet stedet 1903 - alias Anna Sophie Caroline Doris Kramer Carl Sofus Emil Frederik Krull, f. 10-05-1905 i København, - , kirkesogn: Mariendals. Slægtning. Kilde: FT-1906, FT-opslag 137. Skema 2641. Øster Fasanvej 103, 4. sal, Frbg. FT1906_0048_01770. Forældrene i FT-1911: FT-1911: Ny Aaboulevard 18, 1. sal, th. Kbh.: >> Carl Johan Wilhelm Krull, gift, f. 26-10-1859 i Tyskland, værkfører, Metalvarefabrik, Nitivej 10. >> Elisabeth Sofie Dorothea Marie Krull, gift, hustru, f. 03-06-1858 i Tyskland Carla Margrethe Doris Krull, ugift, deres datter, f. 01-12-1893 i Lübech, Tyskland Note: Alle 3 tilflyttet kommunen i 1899 fra Tyskland Kilde: FT-1911, FT-opslag 37. Ny Aaboulevard 18. Kbh. FT1911_0034_01480.