Correll_Dohlmann

Else Margueritha Seitzberg1915

Name
Else Margueritha Seitzberg
Birth September 24, 1915 32 22
Alias
Else Margueritha Andersen f. Seitzberg

Occupation
syerske i 1937

Christening of a half-sisterTove Kristine Seitzberg
September 26, 1915 (Age 2 days)
Hjemmedøbt October 12, 1916 (Age 12 months)
Death of a fatherRobert Christian Seitzberg
March 27, 1927 (Age 11 years)
MarriageVilly Johannes AndersenView this family
October 10, 1937 (Age 22 years)
Christening December 19, 1937 (Age 22 years)
Death of a half-sisterTove Kristine Seitzberg
August 30, 1988 (Age 72 years)

Burial of a half-sisterTove Kristine Seitzberg
about September 6, 1988 (Age 72 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
herself
sister
Alma Grethe Seitzberg
Father’s family with Karen Marie Kirstine Hansen - View this family
father
step-mother
Marriage: December 22, 1912Blågårds kirke, Kbh.
Divorce: December 14, 1917
-6 years
half-brother
13 months
half-brother
Hans Ove Seitzberg
Birth: July 10, 1908 25 26Vor Frue sogn, Kbh.
Death: September 8, 1913Kommunehospitalet, Kbh.
23 months
half-sister
18 months
half-brother
Dreng Seitzberg
Birth: December 17, 1911 28 30Baggesensgade 29, Kbh.
Death: February 28, 1912Baggesensgade 29, Kbh.
3 years
half-sister
Family with Villy Johannes Andersen - View this family
husband
herself
Marriage: October 10, 1937Taastrup sogn

Shared note
Else Margueritha Seitzberg alias Else Margueritha Andersen f. Seitzberg Født: 24-09-1915 på Rigshospitalet, Kbh. og navngivet 12-10-1916 samme sted og døbt i Taastrup Nykirke den 19-12-1937 - datter af skibsværftsarbejder Robert Christian Seitzberg og Anna Hansine Johanne f. Olsson, på 22 år, født 01-07-1893. Forældrene: Skibsværftsarbejder Robert Christian Seitzberg og Anna Hansine Johanne Olsson viet 30-11-1919 i Frederikskirken, Kbh. Kilde: KB-opslag 373, nr. 1036. Barn nr. 1129A og mor nr. 1158A. Rigshospitalet. År 1915-1916. KB_1892_076A_3_020_0375a-FK. Erhverv: Syerske Gift 10-10-1937: Ugift syerske, Else Margueritha Seitzberg, Gravervænget 1, 3. sal - født den 24-09-1915 på Rigshospitalet i Kbh., datter af afdøde skibsværfsarbejder Robert Christian Seitzberg og efterlevende hustru Anna Hansine Johanne Seitzberg f. Olsson, Gravervænget 1, 3. sal, Kbh. - gifter sig, efter lysning den 12-09-1937 i Grundtvigskirken, den 10-10-1937 i Taastrup sogn med ungkarl, murerarbejdsmand Villy Johannes Andersen, Sengeløsevej 25, Taastrup, født 10-04-1915 i Sundby sogn, Kbh., søn af murerarbejdsmand Ansgarius Johannes Albert Andersen (Andersson) og hustru Emma Emilie Andersen (Andersson) f. Jørgensen, boende Sengeløsevej 25, Taastrup. Anmærkning: Bruden var ved lysningen kun navngivet. Kilde: KB-opslag 137, nr. 0, side 149. Bispebjerg. År 1937-1941. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=148345#148345,24511605 Bopæl: I 1937: Ugift syerske, Else Margueritha Seitzberg bor på Gravervænget 1, 3. sal - hos sin mor, der er enke.