Correll_Dohlmann

Ida og Johannes Viale's bryllup 08-05-1908

Ida Eleonora RasmussenAge: 43 years18831927

Name
Ida Eleonora Rasmussen
Birth August 14, 1883
Alias
Ida Eleonora Viale f. Rasmussen

Christening September 30, 1883 (Age 47 days)
Birth of a daughter
#1
Vibeke Viale
November 4, 1909 (Age 26 years)
Christening of a daughterVibeke Viale
June 5, 1910 (Age 26 years)
Death June 5, 1927 (Age 43 years)
Burial June 9, 1927 (4 days after death)
Family with Johannes Viale - View this family
husband
herself
daughter
daughter
Bente Inger Viale

Shared note
Ida Eleonora Rasmussen alias Ida Eleonora Viale f. Rasmussen Født: 14-08-1883 på Vinstrupsvej 4, Frederiksberg og døbt 30-09-1883 i Frederiksberg kirke - datter af arbejdsmand Lars Peter Rasmussen og hustru Hanne Rasmussen f. Olsen, Vinstrupsvej 4, Frbg. Kilde: KB-opslag 185, nr. 287. Frederiksberg sogn. K.M. År 1883-1884. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=149648#149648,24759288 Gift 08-05-1908: Ungkarl, assistent Johannes Viale på 25 år, Nikolajvej 3 B, 1. sal (f. 08-08-1882 i Nykjøbing Falster. Søn af handelsagent Leopold Hans Peter Antoine Viale og hustru Laura Dorthea Engberg af Nykjøbing F.) gifter sig 08-05-1908 i Skt. Lukas kirke, Frbg. med ugift Ida Eleonora Rasmussen på 24 år, Sundevedsgade 1, 3. sal (f. 14-08-1883 på Frederiksberg, datter af arbejdsmand Lars Peter Rasmussen og hustru Hanne Rasmussen f. Olsen). Forlovere: Fr. Viale, sagfører i Grenaa og Leopold Viale, bogholder, boende Overgaden oven Vandet 4A, 3. sal ) Tillysning er sket i Kristkirken. Og vielsen sket i Skt. Lukas kirke ifølge tilladelse fra Kristkirkens pastorat. Kilde: KB-opslag 103, nr. 49, side 101, Skt. Lukas. År 1905-1917. KB_1892_068_3_010_0101a-V. Se også: KB-opslag 235. Kristkirke. År 1900-1908. KB_1892_055_3_012_0234a-V Bryllupsfesten foregik på Søpavillonen. Se foto. Død 05-06-1927: Ida Eleonora Viale f. Rasmussen (f. 14-08-1883 på Frederiksberg) dør 05-06-1927 på Diakonissestiftelsen, Solbjerg sogn, Frbg., 43 år gl. og bliver begravet 09-06-1927 på Garnisons kirkegård, Kbh. Gift med kontorchef Johannes Viale, Kastelsvej 5. (Frihavns sogn) Kilde: KB-opslag 105, nr. 48, side 401. Solbjerg sogn. Sokkelund h. År 1922-1932. KB_1892_071_3_024_0102a-DK se også døde: KB-opslag 223, side 252. Frihavns sogn. K.M. År 1919-1930. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=149900#149900,24823051 Folketællinger og bosteder: Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-11-1899 Særlige bemærkninger: Trv. Att. d. 27/4-1914 Hovedperson: Johannes Vinchel Viale, 08-08-1882, Nykøbing F. - Stillinger: Kontorist >> Ægtefælle: Ida Eleonora Viale, 14-08-1885, Frederiksberg Barn: Vibeke Viale, 4-11-1909 Adresser: 01-11-1899: Aaboulevard 14, 5. 01-05-1900: Vesterbrogade 47, 1. 0: Frederiksberg 01-04-1904: Melchiors Plads 7, 3. - hos Petersen 01-11-1913: Fra Frederiksberg til Jens Munks Gade 7, stuen Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 7 (Østerbro) - fejlrettes. Filmrulle 0046. Registerblad 1127 (unikt id: 2305143) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=2305143&searchname=polit_adv FT-1921: Jens Munksgade 7, st.th., Kbh.: Johannes Viale, f. 08-08-1882 i Nykjøbing Falster, gift, husfar, kontorchef >> Ida Eleonora Viale f. Rasmussen, f. 14-08-1883 på Frederiksberg, gift, husmor Vibeke Viale, f. 04-11-1909 på Frederiksberg, ugift, datter 1923: Fuldmægtig Johannes Viale, Jens Munksgade 7. Kilde: KRAK FT-1925 - 5. nov.: Kastelsvej 5, 3. sal, Kbh.: >Johannes Viale, f. 08-08-1882 i Nykjøbing Falster, gift, husfar, kontorchef i Det Danske Missionsselskab >> Ida Eleonora Viale f. Rasmussen, f. 14-08-1883 på Frederiksberg, gift, husmor Vibeke Viale, f. 04-11-1909 på Frederiksberg, ugift, datter Benthe Viale, f. 17-11-1924 i København, ugift, datter Anna Nielsine Krogh, f. 19-12-1905 i Klitmøller pr. Thisted, ugift, husassistent Kilde: FT-opslag 41. FT1925_0364_00105.
Media objectIda og Johannes Viale's bryllup 08-05-1908Ida og Johannes Viale's bryllup 08-05-1908
Format: image/jpeg
Image dimensions: 320 × 235 pixels
File size: 41 KB
Type: Photo