Correll_Dohlmann

Frantz Emil HansenAge: 65 years18431909

Name
Frantz Emil Hansen
Birth March 19, 1843 44 32
Alias
Frands Emil Hansen og Frants Emil Hansen

Christening May 22, 1843 (Age 2 months)
MarriageLudvigna MølmarkView this family
May 8, 1873 (Age 30 years)
Birth of a son
#1
Herluf Mølmark
April 25, 1874 (Age 31 years)
Occupation
Cand.jur. amtsfuldmægtig. Højesteretsassessor

Christening of a sonHerluf Mølmark
June 14, 1874 (Age 31 years)
Birth of a daughter
#2
Nanna Birgitte Hansen
December 24, 1875 (Age 32 years)
Christening of a daughterNanna Birgitte Hansen
June 4, 1876 (Age 33 years)
Death of a daughterNanna Birgitte Hansen
January 10, 1877 (Age 33 years)
Burial of a daughterNanna Birgitte Hansen
January 13, 1877 (Age 33 years)
Birth of a son
#3
Mouritz Alexander Mølmark-Hansen
February 16, 1880 (Age 36 years)
Christening of a sonMouritz Alexander Mølmark-Hansen
May 23, 1880 (Age 37 years)
Birth of a daughter
#4
Marie Magdalene Hansen Mølmark
February 13, 1881 (Age 37 years)
Christening of a daughterMarie Magdalene Hansen Mølmark
August 14, 1881 (Age 38 years)
Birth of a daughter
#5
Anna Elisabeth Mølmark-Hansen
October 10, 1886 (Age 43 years)
Christening of a daughterAnna Elisabeth Mølmark-Hansen
December 6, 1886 (Age 43 years)
Death of a motherJensline Marie Frantzen
February 21, 1887 (Age 43 years)
Death of a fatherMouritz Hansen
August 31, 1887 (Age 44 years)
Death February 1, 1909 (Age 65 years)
Burial February 1909 (on the date of death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: April 30, 1840Hellerup kirke, Vindinge herred
3 years
himself
Family with Ludvigna Mølmark - View this family
himself
wife
Marriage: May 8, 1873Svendborg Vor Frue kirke
1 year
son
20 months
daughter
Nanna Birgitte Hansen
Birth: December 24, 1875 32 23Carlsminde, Svendborg Vor Frue sogn
Death: January 10, 1877Carlsminde, Svendborg Vor Frue sogn
4 years
son
Mouritz Alexander Mølmark-Hansen
Birth: February 16, 1880 36 27Carlsminde, Svendborg Vor Frue sogn
Death: May 14, 1942Middelfart
1 year
daughter
6 years
daughter

Shared note
Frantz Emil Hansen alias Frands Emil Hansen. NB! Ved sønnen Herluf Mølmarks død kaldes han Thomas Emil Hansen Født: 19-03-1843 på Sødingegaard i Ringe sogn og døbt 22-05-1843 i Ringe kirke - søn af amtsfuldmægtig (prokurator) Mouritz Hansen og Jensline Marie Frandsen (læs: Frantzen) af Sødinge, Ringe sogn. Faddere: Barnets fader og moder; jomfru Frandsen, proprietær Luun og Hildebrandt. Moderen introduceret den 30. april 1843. Forældrene viet 30-04-1840 i Hellerup, Vindinge herred. Kilde: KB-opslag 33, nr. 14. side 32. Ringe, Gudme herred. År 1833-1846. KB_O268_A_007_K02-04-A. Erhverv: Cand. jur. amtsfuldmægtig. Højesteretsassessor Gift 08-05-1873: Ungkarl, cand. jur. amtsfuldmægtig (senere højesteretsassessor) Frants Emil Hansen på 30 år, boende Møllergade, Svendborg gifter sig 08-05-1873 i Svendborg Vor Frue kirke med jomfru Ludvigna Mølmark på 20 år, datter af møller Mølmark her i sognet. Kilde: KB-opslag 30, nr. 10, side 29. Svendborg Vor Frue. År 1865-1878. KB_O388_A_011_K02-01-A. Død 01-02-1909: Den 30-01-1909 bliver Frands Emil Hansen ramt af et apoplektisk tilfælde i en sporvogn. Han dør 01-02-1909 på Kommunehospitalet i København og bliver begravet fra Kristkirken, Kbh. NB! Kirkebogen for Kommunehospitalet 1908-1910 mangler at blive lagt ind. Kilde: SLÆGTEN MØLMARK af Knud Bierfreund og E. Juel Hansen, Personalhistorisk Tidsskrift. 1964. Syvende Slægtled III, nr. 67. b. Andre kilder: Ludvigna Mølmark, f. 6. okt. 1852 i Svendborg (V. Frue) Gift med højesteretsassessor Frants Emil Hansen, f. 19. Marts 1843 paa Sødingegaard, Ringe Sogn, ramtes 30. Jan. 1909 i en Sporvogn af et apoplektisk Tilfælde, død 1. Febr. paa Kommunehospitalet i København (Kristk.) (S. af Prokurator Mouritz Hansen, f. 31. Juli 1798 i Røskebølle, dbt. 5. Aug. i Sørup kirke. Død 31. Aug. 1887 i Svendborg (V. Frue); Gift: 30. April 1840 i Hellerup, Vindinge Herred, m. Jensline Marie Frantzen, f. 6. Okt. 1810 i Odense, dbkf. 23. Nov, (V. Frue), død 21. Febr. 1887 i Svendborg (V. Frue). Kilde: SLÆGTEN MØLMARK af Knud Bierfreund og E. Juel Hansen, Personalhistorisk Tidsskrift. 1964. Syvende Slægtled III, nr. 67. b. Folketælling: FT-1880: Svendborg, Sunds, Svendborg Købstad, Kongevejen 628, forhus stuen, 1 F2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, c3470: >> Frantz Emil Hansen, 36, Gift, amtsfuldmægtig, husfader, Ringe sogn, Svendborg Amt Ludvigna Hansen født Mølmark, 27, Gift, husmoder, hans kone, Svendborg Herluf Mølmark Hansen, 5, Ugift, barn, f. 25. apr 1874 i Svendborg Claudine Sophie Bødker, 26, Ugift, tjenestetyende, Bregninge sogn paa Thorseng, Svendborg Amt Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-11-1903 >> Hovedperson: Frantz Emil Hansen, 19-03-1843, Ringe, Stillinger: Højesteretsassesor Ægtefælle: Ludvigne Hansen (født Mølmark), 6-10-1852 , Svendborg Adresser: 01-11-1903: Classensgade 57, 3. 01-11-1905: Frameldt Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 7 (Østerbro). Filmrulle 0012. Registerblad 1005 (unikt id: 2187035)