Correll_Dohlmann

Anna Georgia MølmarkAge: 55 years18541909

Name
Anna Georgia Mølmark
Birth September 3, 1854 39 24
Alias
Anna Georgia Hallas f. Mølmark

Hjemmedøbt March 21, 1855 (Age 6 months)
Christening April 1, 1855 (Age 6 months)
Death of a paternal grandmotherAnna Cathrine Henningia Volkersen
January 22, 1862 (Age 7 years)
Birth of a brotherLudvig Qvist Mølmark
July 16, 1864 (Age 9 years)
Christening of a brotherLudvig Qvist Mølmark
September 11, 1864 (Age 10 years)
Death of a maternal grandfatherLudvig Qvist
March 9, 1869 (Age 14 years)

Death of a maternal grandmotherMaria Jacobine Chrestine Fogh
November 29, 1877 (Age 23 years)
MarriageWaldemar Ulrich Knezich Thomich HallasView this family
October 15, 1880 (Age 26 years)
Birth of a daughter
#1
Magdalene Georgia Knezich Hallas
September 9, 1881 (Age 27 years)
Christening of a daughterMagdalene Georgia Knezich Hallas
October 11, 1881 (Age 27 years)
Death of a fatherHerluf Heie Mølmark
October 16, 1881 (Age 27 years)
Birth of a daughter
#2
Olga Cathelka Hallas
February 15, 1883 (Age 28 years)
Christening of a daughterOlga Cathelka Hallas
June 9, 1883 (Age 28 years)
Birth of a son
#3
Herluf Mølmark Hallas
August 16, 1884 (Age 29 years)
Christening of a sonHerluf Mølmark Hallas
September 3, 1884 (Age 30 years)
Birth of a son
#4
Waldemar Holger Knezich Hallas
September 23, 1887 (Age 33 years)
Christening of a sonWaldemar Holger Knezich Hallas
November 20, 1887 (Age 33 years)
Birth of a son
#5
Frederik Ferdinand Georg Conrad Hallas
July 14, 1889 (Age 34 years)
Christening of a sonFrederik Ferdinand Georg Conrad Hallas
October 20, 1889 (Age 35 years)
Birth of a son
#6
Harald Mølmark Hallas
September 11, 1892 (Age 38 years)
Christening of a sonHarald Mølmark Hallas
September 22, 1893 (Age 39 years)
Death of a motherPetrine Nicoline Qvist
August 26, 1909 (Age 54 years)
Death September 6, 1909 (Age 55 years)
Burial September 11, 1909 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 29, 1848Svendborg Vor Frue kirke
22 months
elder sister
23 months
elder sister
23 months
herself
10 years
younger brother
Family with Waldemar Ulrich Knezich Thomich Hallas - View this family
husband
herself
Marriage: October 15, 1880Svendborg Vor Frue kirke
11 months
daughter
17 months
daughter
Olga Cathelka Hallas
Birth: February 15, 1883 30 28Sønderborg
Death: February 6, 1967Elbagade 67, Kbh.
18 months
son
3 years
son
22 months
son
3 years
son

Shared note
Anna Georgia Mølmark indskrevet i KB som Anna Georgia Møllmark alias Anna Georgia Hallas f. Mølmark Født: 03-09-1854 i Svendborg, hjemmedøbt 21-03-1855 i Svendborg og fremstillet i Svendborg Vor Frue kirke 01-04-1855 - datter af skipper Herluf Heie Møllmark og hustru Petrine Nicoline Qvist på 25 år. Kilde: KB-opslag 184, nr. 32. side 186. Svendborg Vor Frue. År 1847-1865. KB_O388_A_008_K07-10-A. Gift 15-10-1880: Ungkarl, materialist Valdemar Ulrik Knezich Thomich Hallas, 28 år, af Sønderborg og jomfru Anne Georgia Mølmark, 26 år, Mølmarks Mølle - datter af møller Mølmark her af sognet - gifter sig den 15-10-1880 i Svendborg Vor Frue kirke. Kilde: KB-opslag 10, nr. 21, side 9. Svendborg, Vor Frue. År 1879-1891. KB_O388_A_016_K01-10-A. Død 06-09-1909: Anna Georgia Hallas f. Mølmark dør 06-09-1909 på Hellerupvej 10, Hellerup, 55 år gl. og bliver begravet 11-09-1909 fra Hellerup kirke på Gentofte kirkegård. Fabrikant, cand. pharm. Valdemar Ulrich Knezich Thomich Hallas's hustru i Hellerup; hun er født 03-09-1854 i Svendborg, datter af mølleejer Herluf Heie Mølmark og hustru Petrine Nicoline f. Qvist. Kilde: KB-opslag 208, nr. 34, side 206. Hellerup. År 1901-1918. KB_1892_132_3_012_0206a-DK. Se også: Døde KB-opslag 172, side 174. Gentofte. År 1907-1919. KB_1892_131_3_026_0174a-DK. Folketællinger: FT-1855: Svendborg, Sunds, Svendborg Købstad, Svendborg, Møllegade, 411, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1855, C0514: Herluf Heie Mølmark, 40, Gift, Skipper, f. 21-06-1815 i Svendborg Petrine Nicoline Mølmark, 25, Gift, Hustru, f. 19-06-1830 i Svendborg Jacobine Cathrine Mølmark, 5 år, Ugift, Børn, f. 08-11-1850 i Svendborg Ludvig Mølmark, 3 år, Ugift, Børn, - alias Ludvigna Mølmark, f. 06-10-1852 i Svendborg >> Anna Georgia Mølmark, 1 år, Ugift, Børn, f. 03-09-1854 i Svendborg Trine Pedersen, 34, Ugift, Tjenende, f. i Wester Skjerninge, Svendborg Amt FT-1860: Svendborg, Sunds, Svendborg Købstad, Overgade, , 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, B7000 Herluf Heie Mølmark, 45, Gift, Møller og huusfader, f. i Svendborg Nicoline Petrine Qvist, 30, Gift, Hans kone, f. i Svendborg Ludvine Mølmark, 8 år, Ugift, Hans datter, f. 06-10-1852 i Svendborg >> Anne Georgia Mølmark, 6 år, Ugift, Hans datter, f. i Svendborg Niels Hansen Jørgensen, 30, Ugift, Møllersvend, f. på Ærøe Hans Pedersen, 30, Ugift, Tjenestekarl, f. i Tved sogn Johanne Henrichsen, 20, Ugift, Tjenestepige, f. i Svendborg Maren Bertelsen, 32, Ugift, Tjenestepige, f. i Skårup sogn FT-1880: Svendborg, Sunds, Svendborg Købstad, Kongevejen 630, forhus stuen, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, c3470: Herluf Heie Mølmark, 64, Gift, møller, husfader, Svendborg Nicoline Petrine Mølmark født Qvist, 49, Gift, husmoder, hans kone, Svendborg >> Anna Georgia Mølmark, 25, Ugift, datter, Svendborg Ludvig Qvist Mølmark, 15, Ugift, søn, Svendborg Frits Iversen Petersen, 27, Ugift, møllersvend, Snøde sogn, Svendborg Amt Maren Hansen, 25, Ugift, tjenestepige, Bjerreby sogn paa Thorseng, Svendborg Amt Rasmine Marie Pedersen, 24, Ugift, tjenestepige, Bjerreby sogn paa Thorseng, Svendborg Amt