Correll_Dohlmann

Rigmor Elisabeth Lindegaard1894

Name
Rigmor Elisabeth Lindegaard
Birth May 8, 1894 27 27
Alias
Rigmor Elisabeth Nielsen Lindegaard og Rigmor Elisabeth Grave f.Lindegaard

Christening July 8, 1894 (Age 2 months)
Birth of a brotherSvend Fjeldberg Lindegaard
September 10, 1897 (Age 3 years)
Occupation
Assistent

Christening of a brotherSvend Fjeldberg Lindegaard
January 9, 1898 (Age 3 years)
Birth of a brotherKaren Fjeldberg Lindegaard
February 18, 1899 (Age 4 years)
Christening of a brotherKaren Fjeldberg Lindegaard
May 7, 1899 (Age 4 years)
Death of a maternal grandmotherHansine Petrine Lindegaard
November 24, 1906 (Age 12 years)
Death of a fatherHans Peter Jacob Jørgen Poul Vilhelm Lindegaard
April 12, 1915 (Age 20 years)
Death of a motherAurora Petrea Elisabeth Fjeldberg
1936 (Age 41 years)

Death of a brotherSvend Fjeldberg Lindegaard
September 12, 1956 (Age 62 years)
Burial of a brotherSvend Fjeldberg Lindegaard
September 16, 1956 (Age 62 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: March 17, 1893Sankt Johannes kirke, Kbh.
14 months
herself
3 years
younger brother
17 months
younger brother
Family with Hr_Grave - View this family
husband
herself
daughter
Hanna Lindegaard Grave

Shared note
Rigmor Elisabeth Lindegaard Ved dåben indskrevet som Rigmor Elisabeth Nielsen Lindegaard alias Rigmor Elisabeth Grave f. Lindegaard Født: 08-05-1894 i Nærum, Søllerød sogn og døbt 08-07-1894 i Søllerød kirke - uægtefødt datter af ugift pige Alma Nielsen (fra København) - opholdende sig hos maler Chr. Hansen i Nærum - og unævnt barnefader. Faddere: Kasserer Vilh. Lindegaard, Kbh. Postekspedient C. Hansen, Kbh. Musiker Hans Sørensen, Kbh. Fru Aurora Lindegaard, Kbh. Frk. Kiegstad. Anmærkninger. Sankt Jakobs sogn, Kbh. Moderen er 20½ år gl. - opholdt sig timdrs.dagen hos sin far i Holsteinsgade 30, Kbh. Hr. kasserer Lindegaard tillader at barnet døbes med hans navn (alias Hans Peter Jacob Jørgen Poul Vilhelm Lindegaard). Kilde: KB-opslag 116, nr. 21. Søllerød sogn. K.M. År 1892-1899. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157248#157248,26375900 Konfirmation: Rigmor Elisabeth Lindegaard bliver konfirmeret den 28-03-1909 i Sundby kirke, Kbh. Forældre: Hans Peter Jacob Jørgen Poul Vilhelm Lindegaard og hustru Aurora Petrea Elisabeth Lindegaard f. Fjeldberg. KB-opslag 214, nr. 32. Sundby sogn. Kbhvns. amt. K.M. År 1906-1911. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157041#157041,26336430 Erhverv: Assistent Gift ca. 1916: Rigmor Elisabeth Lindegaard gifter sig ca. 1916 med hr. Grave. Bopæl: New York, USA i 1921 Folketællinger: FT-1901: Sigbrits Alle, matr. 15 df, 1. sal, Kbh., Sundbyvester: Hans Peter Jacob Jørgen Poul Vilhelm Lindegaard, f. 11-08-1866 i Svendborg Vor Frue sogn, gift den 17-03-1893, husfar, kopist i Justitsministeriet, tilflyttet i 1898 Aurora Petrea Elisabeth Lindegaard, f. 11-10-1866 i Helligånds sogn, Kbh., gift den 17-03-1893, husmor, tilflyttet i 1898 >> Rigmor Elisabeth Lindegaard, f. 08-05-1894 i Nærum, Søllerød sogn, ugift, barn, tilflyttet i 1898 Svend Lindegaard, f. 10-09-1897 i Sankt Jakobs sogn, Kbh., ugift, barn, tilflyttet i 1898 Karen Lindegaard, f. 18-02-1899 i Sundby sogn, Kbh., ugift, barn Kilde: FT-husliste nr. 490, FT-opslag 6 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=24715#24715,2831158 FT-1911: Christianshavns Torv 1 C, 1. sal, Kbh.: Hans Peter Jacob Jørgen Poul Vilhelm Lindegaard, f. 11-08-1866 i Svendborg, gift, fængselsbogholder, tilflyttet Kbh. i 1886 fra Holstebro Aurora Petrea Elisabeth Lindegaard f. Fjeldberg, f. 11-10-1866 i Kbh., gift, hans hustru >> Rigmor Elisabeth Lindegaard, f. 08-05-1894 i Nærum, Søllerød sogn, ugift, datter Svend Fjeldberg Lindegaard, f. 10-09-1897 i Kbh., ugift, søn Karen Fjeldberg Lindegaard, f. 18-02-1899 i Sundby sogn, Kbh., ugift, datter Kilde: FT-opslag 11. FT1911_0028_00839. FT-1916: Gothersgade 161, 4.sal tv. Kbh.: Aurora Fjeldberg Lindegaard, f. 11-10-1866, enke, husmor >> Rigmor Elisabeth Lindegaard, f. 08-05-1894, ugift, datter, assistent Svend Fjeldberg Lindegaard, f. 10-09-1897, ugift, søn, stud.polyt. Karen Fjeldberg Lindegaard, f. 18-02-1899, ugift, datter, assistent Kilde: FT-opslag 328-329. FT1916_08027_01378 FT-1921: Gothersgade 161, 4.sal tv. Kbh.: Aurora Elisabeth Lindegaard, f. 11-10-1866 i Helligånds sogn, Kbh., enke, husmor, pensionist Svend Fjeldberg Lindegaard, f. 10-09-1897 i Sankt Jakobs sogn, Kbh., ugift, søn, assistent >> Rigmor Elisabeth Grave f. Lindegaard, f. 08-05-1894 i Nærum, Søllerød sogn, gift, datter, midlertidigt til stede, fast bopæl i New York, USA Hanna Lindegaard Grave, f. 10-12-1916 i Boston, USA, barn af Rigmor Elisabeth Grave f. Lindegaard, midlertidigt til stede, fast bopæl i New York, USA Kilde: FT-opslag 144. FT1921_00019_00568.