Correll_Dohlmann

Augusta Marie HammerichAge: 85 years18911977

Name
Augusta Marie Hammerich
Birth June 24, 1891 45 36
Alias
Augusta Marie Valentinus f. Hammerich

Birth of a brotherGunnar Hammerich
July 11, 1893 (Age 2 years)
Occupation
billedhugger

Christening of a brotherGunnar Hammerich
August 24, 1893 (Age 2 years)
Birth of a sisterKaja Hammerich
October 7, 1897 (Age 6 years)
Christening of a sisterKaja Hammerich
November 19, 1897 (Age 6 years)
Death of a paternal grandmotherAnna Mathea Aagaard
February 27, 1904 (Age 12 years)
Death of a fatherHolger Aagaard Hammerich
October 4, 1915 (Age 24 years)
Death of a motherPouline Christine Elisabeth Mølmark
November 25, 1927 (Age 36 years)
MarriageHr_ValentinusView this family
before 1928 (Age 36 years)

Death of a brotherMartin Johannes Hammerich
April 22, 1940 (Age 48 years)
Burial of a brotherMartin Johannes Hammerich
April 1940 (Age 48 years)
Death of a brotherSvend Hammerich
1965 (Age 73 years)

Death of a sisterMagdalene Hammerich
1967 (Age 75 years)

Death of a brotherHolger Halling Aagaard Hammerich
1971 (Age 79 years)

Burial of a brotherHolger Halling Aagaard Hammerich
1971 (Age 79 years)

Death of a brotherGunnar Hammerich
May 23, 1977 (Age 85 years)
Death 1977 (Age 85 years)

Burial 1977 (on the date of death)

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 12, 1876Vordingborg kirke
4 years
elder brother
3 years
elder brother
23 months
elder sister
5 years
elder brother
14 months
herself
2 years
younger brother
4 years
younger sister
Family with Hr_Valentinus - View this family
husband
herself
Marriage: before 1928

Shared note
Augusta Marie Hammerich alias Augusta Marie Valentinus f. Hammerich Født: 24-06-1891 på Strandpromenaden 15, Kbh. - datter af ingeniør Holger Aagaard Hammerich og hustru Pauline Christine Elisabeth Mølmark på 36 år, boende Strandpromenaden 15, Kbh. Kilde: KB-opslag 2, nr. 201, side 1. Skt. Jakob. År 1891-1891. KB_023_2_004_K01-02-A. Erhverv: Billedhugger Gift før 1928: Augusta Marie Hammerich gifter sig med hofjægermester Valentinus (før 1928). Kilde: Broderen Gunnar Hammerich's vielse 23-06-1928 i Gentofte kirke, Kbh. hvor Marie Augusta f. Hammerich er forlover/bryllupsvidne. Folketællinger: FT-1901: Kastelsvej 21, 4. sal, tv., Kbh.: Holger Aagaard Hammerich, f. 20-11-1845 i Kbh., gift, husfar, civilingeniør, tilflyttet i 1883 fra Nakskov, Pauline Christine Elisabeth Hammerich, f. 04-12-1854 i Svendborg, gift, tilflyttet i 1883 fra Nakskov, husmor Holger Halling Aagaard Hammerich, f. 11-02-1881 i Nakskov, ugift, tilflyttet i 1883 fra Nakskov, søn Martin Johannes Hammerich, f. 30-07-1883 i Kbh., ugift, søn Magdalene Hammerich, f. 02-07-1885 i Kbh., ugift, datter Svend Hammerich, f. 11-04-1890 i Kbh., ugift, søn >> Augusta Marie Hammerich, f. 24-06-1891 i Kbh., ugift, datter Gunnar Hammerich, f. 11-07-1893 i Kbh., ugift, søn Kaja Hammerich, f. 01-10-1897 i Kbh., ugift, datter Kilde: FT-1901, FT-opslag 40. Kastelsvej 21, Kbh. FT1901_0015_00134. FT-1906: Kastelsvej 21, 4. sal, tv., Kbh.: Holger Aagaard Hammerich, f. 20-11-1845 i Kbh., gift, husfar, ingeniør, folketingsmand, formue, tilflyttet i 1883 fra Nakskov, Pauline Christine Elisabeth Hammerich, f. 04-12-1854 i Svendborg, gift, tilflyttet i 1883 fra Nakskov, husmor Holger Halling Aagaard Hammerich, f. 11-02-1881 i Nakskov, ugift, søn, stud. polit., tilflyttet i 1883 fra Nakskov Martin Johannes Hammerich, f. 30-07-1883 i Kbh., ugift, søn, stud. jur. Magdalene Hammerich, f. 07-02-1885 i Kbh., ugift, datter >> Augusta Marie Hammerich, f. 24-06-1891 i Kbh., ugift, datter Gunnar Hammerich, f. 11-07-1893 i Kbh., ugift, søn Kaja Hammerich, f. 01-10-1897 i Kbh., ugift, datter Kilde: FT-1906, FT-opslag 39. Kastelsvej 21, Kbh. FT1906_0021_01718. FT-1911: Kastelsvej 21, 4. sal, tv., Kbh.: Pauline Christine Elisabeth Hammerich, f. 04-12-1854 i Svendborg, gift, tilflyttet i 1883 fra Nakskov, husmor Holger Halling Aagaard Hammerich, f. 11-02-1881 i Nakskov, ugift, søn, cand. polit. assistent i Arbejderulykkes Forsikringsselskabet, tilflyttet i 1883 fra Nakskov Magdalene Hammerich, f. 07-02-1885 i Kbh., ugift, datter Svend Hammerich, f. 11-04-1890 i Kbh., ugift, søn, officersaspirant >> Augusta Marie Hammerich, f. 24-06-1891 i Kbh., ugift, datter Gunnar Hammerich, f. 11-07-1893 i Kbh., ugift, søn, stud. art. Kaja Hammerich, f. 01-10-1897 i Kbh., ugift, datter Tillægsliste: Holger Aagaard Hammerich, f. 20-11-1845, gift, f. på Christianshavn, husfar, civilingeniør, folketingsmand, på hjemrejse fra Vestindien Kilde: FT-1911, FT-opslag 39-40. Kastelsvej 21, Kbh. FT1911_0026_00588-589.