Correll_Dohlmann

Marie Koës HammerichAge: 57 years18421900

Name
Marie Koës Hammerich
Birth October 31, 1842 30 22
Alias
Marie Koës Richardt f. Hammerich

Birth of a brotherJohannes Hammerich
February 5, 1844 (Age 15 months)
Christening of a brotherJohannes Hammerich
May 9, 1844 (Age 18 months)
Birth of a brotherHolger Aagaard Hammerich
November 20, 1845 (Age 3 years)
Christening of a brotherHolger Aagaard Hammerich
April 12, 1846 (Age 3 years)
Birth of a sisterMeta Magdalene Hammerich
August 7, 1847 (Age 4 years)
Christening of a sisterMeta Magdalene Hammerich
October 14, 1847 (Age 4 years)
Death of a fatherMartin Johannes Hammerich
September 20, 1881 (Age 38 years)
Death March 25, 1900 (Age 57 years)
Burial April 2, 1900 (8 days after death)
Christening March 26, 1943 (43 years after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 3, 1841Vordingborg kirke
11 months
herself
Marie Koës Hammerich
Birth: October 31, 1842 30 22Vor Frue sogn, Kbh.
Death: March 25, 1900Iselingen, Vordingborg Landsogn, Bårse, Præstø amt
15 months
younger brother
21 months
younger brother
21 months
younger sister

Shared note
Marie Koës Hammerich alias Marie Koës Richardt f. Hammerich Født: 31-10-1842 i Vor Frue sogn, København og døbt 26-03-1943 i Vor Frue kirke, Kbh. - datter af magister Martin Johannes Hammerich og hustru Anna Mathea Hammerich f. Aagaard. Kilde: KB-opslag 132, nr. 74. Vor Frue sogn, Kbh. K.M. År 1842-1850 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158953#158953,26714353 Død 25-03-1900: Marie Koës Richardt f. Hammerich dør 25-03-1900, 57 år gl., i Iselingen, Vordingborg Landsogn, Bårse herred, Præstø amt og bliver begravet 02-04-1900 på Ørslev kirkegård, Ørslev sogn, Bårse herred. Enke efter pastor Christian Richardt (død 18-12-1892 som præst i Vemmetofte). Afdøde boede nu på Islingen, Vordingborg Landsogn. Hun var datter af afdøde professor Martin Hammerich og hustru Anna Mathea Aagaard. Kilde: KB-opslag 285, nr. 16. Vordingborg sogn. K.M. År 1897-1900. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=159035#159035,26735563 Folketællinger: FT-1845: København (Staden), Christianshavn Kvarter, Lille Kongensgade 60, 1. sal, 60, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C2161: Martin Johannes Hammerich, 33, Gift, Magister artium, København Anna Marthe Aagaard, 24, Gift, Hans kone, Iselingen pr. Vordingborg - alias Anna Mathea Aagaard >> Marie Koes Hammerich, 3 år, Deres børn, København Johannes Hammerich, 1 år, Deres børn, København John Benners Christmas, 18½ , Ugift, Pensionær, Kokkedal pr Helsingør Jens Christian Rudolph Frimodt, 16, Ugift, Pensionær, Værslev sogn, Holbæk amt Hans Nicolai Holten, 16, Ugift, Pensionær, Skuldelev, Frederiksborg amt Just Johan Holten, 14, Ugift, Pensionær, Skuldelev, Frederiksborg amt Axel Urne, 11½ , Ugift, Pensionær, København Napoleon Eugen Georg Otto Ibsen, 10, Ugift, Pensionær, Odense Carl Frederik Wilhelm Prangen, 8 år, Ugift, Pensionær, København Jens August Køie, 26, Ugift, , Student, huuslærer, Kildebrønde sogn, Kbh. amt Birgitte Elisabeth Gjertsen, 30, Ugift, Huusjomfru, Sengeløse sogn, København amt Peter Albrechtsen, 31, Ugift, Tjenestefolk, Langebæk sogn, Randers amt Stine Nielsen, 40, Ugift, Tjenestefolk, Rønne Trine Olsen, 28, Ugift, Tjenestefolk, Vinnertoft sogn, Sorø amt !! Caroline Andersdatter, 24, Ugift, Tjenestefolk, Skaane FT-1850: København (Staden), Christianshavn kvarter I, Lille Kongensgade 60 A., stuen, 426, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C1881: Martin Hammerich, 39, Gift, mag. art. skolebestÿrer, huusfader, Kjøbenhavn Anna Mathea Aagaard, 30, Gift, hans kone, Vordingborg Sogn, Præstøe Amt >> Marie Hammerich, 8 år, Ugift, deres börn, Kjøbenhavn Johannes Hammerich, 6 år, Ugift, deres börn, Do. Holger Hammerich, 5 , Ugift, deres börn, Do. Magdalene Hammerich, 3 år, Ugift, deres börn, Do. - alias Meta Magdalene Hammerich Nielsine Christensen, 34, Ugift, tjenestefolk, Do. Caroline Andersdatter, 31, Ugift, tjenestefolk, Sverrig Marie Jacobsdatter, 34, Ugift, tjenestefolk, Elmene Sogn, Præstøe Amt Margrethe Larsen, 34, Ugift, tjenestefolk, Kjøbenhavn Maren Hansdatter, 30, Ugift, tjenestefolk, Lÿngbÿ Sogn, Holbek Amt Niels Mikkelsen, 32, Ugift, tjenestefolk, Helstrup Sogn, Viborg Amt Jens Löie, 31, Ugift, student, huuslærer, Greve Sogn, Kjøbenhavns Amt Astley Vov Brecken, 21, Ugift, Søn af afdøde læge von Brecken skoledisciple og pensionairer, Westindien Vilhelm Rode, 18, Ugift, S. af canceliraad, birkedommer Rode, skoledisciple og pensionairer, Vallø Heinrich Valentiner, 16, Ugift, Søn af proprietair Valentiner, skoledisciple og pensionairer, Greve Sogn, Kjøbenhavns Amt Alphonse Aggerup, 19, Ugift, S. af justitsraad og birkedommer A., skoledisciple og pensionairer, Vesterborg Sogn, Maribo Amt Julius Knuth, 18, Ugift, S. af stiftsamtmand Grew K., skoledisciple, pensionairer, Kjøbenhavn Johannes Wilhjelm, 16, Ugift, S. af justitsraad, proprietair W. Skoledisciple og pensionairer, Gloslunde, Maribo Amt Philip Weilbach, 16, Ugift, S. af fabriksm. W., skoledisciple og pensionairer, Usserød