Correll_Dohlmann

Elseline Marie KlemAge: 54 years18141868

Name
Elseline Marie Klem
Birth February 2, 1814 44 38
Alias
Else Line Marie Rodskjær f. Klem

Occupation
husjomfru i 1834

Hjemmedøbt February 2, 1814
Christening May 10, 1814 (Age 3 months)
MarriageWilhelm Augustin RodschierView this family
December 19, 1837 (Age 23 years)
Birth of a daughter
#1
Henriette Sørine Rodskjær
December 1, 1838 (Age 24 years)
Christening of a daughterHenriette Sørine Rodskjær
May 5, 1839 (Age 25 years)
Birth of a son
#2
Christian Anton Rodskjer
January 28, 1841 (Age 26 years)
Christening of a sonChristian Anton Rodskjer
May 16, 1841 (Age 27 years)
Birth of a daughter
#3
Wilhelmine Marie Rodskjer
April 2, 1843 (Age 29 years)
Christening of a daughterWilhelmine Marie Rodskjer
May 7, 1843 (Age 29 years)
Birth of a son
#4
Carl Julius Rodskjær
March 7, 1847 (Age 33 years)
Christening of a sonCarl Julius Rodskjær
May 23, 1847 (Age 33 years)
Birth of a son
#5
Peter Georg Severin Rodskjær
February 19, 1849 (Age 35 years)
Christening of a sonPeter Georg Severin Rodskjær
May 1, 1849 (Age 35 years)
Birth of a daughter
#6
Marie Johanne Rodskjær
May 20, 1851 (Age 37 years)
Christening of a daughterMarie Johanne Rodskjær
June 8, 1851 (Age 37 years)
Death of a fatherSøren Klem
September 7, 1851 (Age 37 years)
Death of a motherKirstine Marie Hasselbalch
October 17, 1862 (Age 48 years)
Death February 5, 1868 (Age 54 years)
Burial February 12, 1868 (7 days after death)
Birth of a son
#7
Niels Jakob Rodskjer
January 23, 1945 (76 years after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: August 14, 1799Viborg Sortebrødre kirke
15 years
herself
-14 years
elder brother
Niels Klem
Birth: May 18, 1800 30 24Viborg Sortebrødre sogn
Death: December 9, 1874Helsingør Skt. Mariæ sogn
Family with Wilhelm Augustin Rodschier - View this family
husband
herself
Marriage: December 19, 1837Asmild kirke
3 years
son
-2 years
daughter
4 years
daughter
102 years
son
-98 years
son
23 months
son
2 years
daughter

Shared note
Elseline Marie Klem alias Else Line Marie Rodskjær f. Klem Født: 02-02-1814 i Viborg Sortebrødre sogn og hjemmedøbt samme dag. Dåben publiceret i Viborg Sortebrødre kirke den 10-05-1814. Datter af hr. Søren Klem, kjøbmand og hustru Kirstine Marie Hasselbalch. Kilde: KB-opslag 8. Viborg Sortebrødre sogn, Nørlyng h, Viborg a. År 1813-1826. Erhverv: I 1834 - husjomfru hos Johannes Bruun,fabriksejer og bestyrer af Bruunshaab Klædefabrik Gift 19-12-1837: Wilhelm August Rodskjer på 32 år, fabrikmester gifter sig 19-12-1837 i Asmild kirke med Else Line Klem på 24 år (læs: Elseline Marie Klem). Kilde: KB-opslag 97, nr. 3, side 61. Asmild sogn, Nørlyng h, Viborg a. År 1827-1843. KB_C234C_B_027_K02-40-A. Død 05-02-1868: Else Line Marie Rodskjær født Klem dør 05-02-1868 i Ålborg Budolfi sogn, 54 år gl. og bliver begravet 12-02-1868 fra Ålborg Budolfi kirke. Gift med fabrikant Rodskjær, Kjærs Mølle. Kilde: KB-opslag 441, nr. 11. Ålborg Budolfi, Fleskum h. År 1832-1884. KB_C150_A_039_K08-13-A. Folketællinger: FT-1834: Viborg, Nørlyng, Asmild, Asmild Sogn, Bruunshaab, 5, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C0448: Johannes Bruun, 39, Gift, Fabrik-Eier og Bestyrer Marie Bruun, 30, Gift, Hans Kone >> Elsine Klem, 21, Ugift, Huusjomfrue - alias Elseline Marie Klem Magdalene Bruun, 7, Ugift, Her Bruuns Børn Kirstine Bruun, 6, Ugift, Her Bruuns Børn Berthel Bruun, 4, Ugift, Her Bruuns Børn Christiane Bruun, 2, Ugift, Her Bruuns Børn Frederich Vilhelm Kyhle, 32, Ugift, Fuldmægtig Frederich Vinthal, 39, Gift, Overskjærer Johanne Lovise Vinthal, 34, Gift, Hans Kone Frederich Edvard Vinthal, 4, Ugift, Deres Barn Marie Deleuran, 16, Ugift, Deres Tjenestepige Vilhelm August Roskier, 29, Ugift, Spindemester FT-1845: Viborg, Nørlyng, Asmild, Bruunshaab klædefabrik, Et huus, 75, ddd.dda.dk, FT-1845, B7518: Wilhelm August Rodskjær, 40, Gift, Fabrikmester, Middelfart >> Elseline Marie Klem, 31, Gift, Hans hustru, Viborg Henriette Sørine, 6, Ugift, Deres børn, Heri sognet Christian Anton, 4, Ugift, Deres børn, Heri sognet Wilhelmine Marie, 2, Ugift, Deres børn, Heri sognet Ikke døbt ??, 1, Ugift, Deres børn, Heri sognet Helene Mathiasen, 21, Ugift, Tjenestefolk, Heri sognet Ane Kirstine Sørensen, 17, Ugift, Tjenestefolk, Viborg FT-1850: Viborg, Nørlyng, Asmild, Bruunshaab Klædefabrik, , 58, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C8017: Mads Pagh Bruun, 41, Gift, Fabrikeier, fraværende, Frederitz Magdalene Bruun, 29, Gift, hans Kone, Assens Vilhelm August Rodskjær, 45, Gift, Fabriksmester, Middelfart >> Elseline Marie Klem, 36, Gift, hans Kone, Viborg Henriette Sørine Rodskjær, 12, Deres Børn, født 01-12-1838, Asmild sogn, Nørlyng h. Kilde: KB-opslag 40, nr. 5. Asmild. År 1828-1843. Christian Anthon Rodskjær, 10, Deres Børn, f. 28-01-1841 i Asmild sogn Vilhelmine Marie Rodskjær, 7 år, alias Wilhelmine Marie Rodskjær født 02-04-1843, Asmild sogn, Nørlyng h. Niels Jacob Rodskjær, 6 år, Deres Børn, født 23-01-1845, Asmild sogn, Nørlyng h. Carl Julius, 3 år, Deres Børn, alias Carl Julius Rodskjær født 07-03-1847 i Asmild sogn, Nørlyng herred, Viborg amt og døbt 23-05-1847 i Asmild kirke. Kilde: KB-opslag 11, nr. 2. Asmild sogn. År 1843-1863. Peter Georg, 1 år, Deres Børn, alias Peter Georg Severin Rodskjær født 19-02-1849, Asmild sogn, Nørlyng h. og døbt 06-05-1849 i Asmild kirke. Kilde: KB-opslag 6, nr. 1. Asmild. År 1849-1875. Jacobine Nielsen, 17, Ugift, Tjenestepige, f. i Kjøbenhavn Nicoline Jacobsen, 24, Ugift, Tjenestepige, Her i Sognet [Asmild, Viborg]