Correll_Dohlmann

Ebba Cecilie Christine ÅbergAge: 70 years18501921

Name
Ebba Cecilie Christine Åberg
Birth December 10, 1850
Alias
Ebba Cecilia Christine Hellmann f. Åberg og Ebba Cecilie ChristineSchwanenflügel f. Åberg

MarriageHr_HellmannView this family

DivorceHr_HellmannView this family
about 1876 (Age 25 years)
Birth of a daughter
#1
Ellen Mathilde Schwanenflügel
February 6, 1877 (Age 26 years)
Occupation
Kommandørinde

Christening of a daughterEllen Mathilde Schwanenflügel
May 27, 1877 (Age 26 years)
MarriageOscar Frederik Vilhelm v. SchwanenflügelView this family
October 31, 1879 (Age 28 years)
Birth of a son
#2
Gustav Vilhelm Lennart Schwanenflügel
September 7, 1881 (Age 30 years)
Christening of a sonGustav Vilhelm Lennart Schwanenflügel
November 6, 1881 (Age 30 years)
Birth of a son
#3
Sigurd Oscar Victor Schwanenflügel
January 6, 1888 (Age 37 years)
Christening of a sonSigurd Oscar Victor Schwanenflügel
April 22, 1888 (Age 37 years)
Death of a sonGustav Vilhelm Lennart Schwanenflügel
September 30, 1898 (Age 47 years)
Burial of a sonGustav Vilhelm Lennart Schwanenflügel
October 1898 (Age 47 years)
Marriage of a childClemmen Sørensen DavidsenEllen Mathilde SchwanenflügelView this family
February 1, 1906 (Age 55 years)
Death June 15, 1921 (Age 70 years)
Burial June 1921 (Age 70 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage:
herself
Family with Oscar Frederik Vilhelm v. Schwanenflügel - View this family
husband
herself
Marriage: October 31, 1879Halmstad, Sverige
-3 years
daughter
5 years
son
Gustav Vilhelm Lennart Schwanenflügel
Birth: September 7, 1881 33 30Gyldenløvesgade 10, Kbh.
Death: September 30, 1898Holmens sogn, Kbh.
6 years
son
Family with Hr_Hellmann - View this family
ex-husband
herself
Marriage:
Divorce: about 1876Skilt

Shared note
Ebba Cecilie Christine Åberg alias Ebba Cæcilia Christine Hellmann f. Åberg og Ebba Cecilie Christine Schwanenflügel f. Åberg Født: 10-12-1850 i Halmstad, Sverige. Kilde: FT-1911 samt hendes vielse. Gift 1.g.: Ebba Cecilia Christine Åberg gifter sig 1. gang med hr. Hellman. Skilt fra hr. Hellmann: ca. 1876. Gift 2.g. 31-10-1879: Premierløjtnant Oscar Frederik Vilhelm Schwanenflügel gifter sig 31-10-1879 i Halmstad, Sverige med fraskilt Ebba Cecilia Christine Hellmann f. Åberg, f. 10-12-1850. Kilde: Datteren Ellen Mathilde Schwanenflügel's fødsel og dåb samt FT-1880 og FT-1911. Død 15-06-1921: Kommandørinde, Ebba Cecilie Christine Schwanenflügel f. Åberg, f. 10-10-1850 i Halmstad (læs: 10-12-1850) dør den 15-06-1921 i hjemmet Frederiksberg Allé 7, 2. Frbg., 70 år gl. og bliver begravet 18-06-1821 på Holmens kirkegård, Kbh. Gift med fhv. kommandør i Flåden Oscar Frederik Wilhelm Schwanenflügel. Forældre: Rektor i Halmstad Lennart Åberg og Mathilde Åberg f. Karlsson. Adresse ved død: Frederiksberg Alle 7, Frbg. Kilder: KB-opslag 106, nr. 46, side 103. Holmens sogn, Kbh. År 1913-1926. KB_1892_021_3_131_0103a-DK. se også begravelsen: Kilde: Grave på Holmens kirkegård - oernen.dk http://www.oernen.dk/Krkgrd/holmen/holmen_svar_soeg.php?sort=bsd&soge= Se også: Ægtefælles død den 27-03-1922 på Marinehospitalet, Holmens sogn. Folketællinger: FT-1880: København (Staden), Gothersgade No. 150, 224, 194, FT-1880, D4091 Frederik Schvanenflügel, 32, Gift, Premierløjtnant i Marinen, f. Kjøbenhavn. Viet 1879. NB! Frederik er overstreget og ovenover er skrevet "Oluf". Skulle have været Oscar. >> Ebba Cecilie Oberg, 29, Gift, Hustru, Sverrige. tilflyttet 1879 - alias Ebba Cecilie Christine Schwanenflügel f. Åberg Sofie Marie Rosen, 22, Ugift, Tjenestepige, Nysted. Tilflyttet 1875. Kilde: FT-opslag 117. FT1880_10122_00872. FT-1880: København (Staden), Gothersgade (lige numre), No. 150, 224, 194, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D4091: Ole Schvanenflygel, 32, Gift, Premierleutnant i Marinen, Kjøbenhavn - alias Oscar Frederik Vilhelm Schwanenflügel >> Ebba Caroline Oberg, 29, Gift, Hustru, Sverrige - alias Ebba Cecilie Christine Schwanenflügel f. Åberg Sofie Marie Rosen, 22, Ugift, Tjenestepige, Nysted FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn Nørrevold Kvarter, Gyldenløvesgade 10, matr.302 4.Sal, 9, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, D3811: Oscar Fr.Vilh.Schwanenflugel, 36, Gift, Husfader, Kapitain i Flaaden, Kjøbenhavn >> Ebba Cæcilia Schwanenflugel, 34, Gift, Husmoder, Sverrig Gustav Vilh. Schwanenflugel, 3, Ugift, Barn, Kjøbenhavn Karen Marie Jørgensen, 27, Ugift, Tjenestetyende, Sandby Sogn, Maribo Amt FT-1901: Fredericiagade 54, 1. sal. Kbh.: Oskar Frederik Schwanenflügel, f. 14-05-1848 i Kbh., gift, husfar, kommandør >> Ebba Cecilia Schwanenflügel, f. 10-12-1850 i Halmstad, Sverige, gift, hans hustru, husmor, tilflyttet i 1876 fra Halmstad Sigurd Oskar Victor Schwanenflügel, f. 06-01-1888 i Kbh., ugift, barn Kilde: FT-opslag 189. FT1901_0020_01174 FT-1911: Frederiksberg Alle 7, matr. nr. 282., Frederiksberg, Kbhvns. amt: Oscar Fred. Vilh. Schwanenflügel, f. 15-05-1848 i Kbh., gift, husfar, kommandør >> Ebba Cæcilia Christine Schwanenflügel, f. 10-12-1850 i Sverige, gift, hans hustru, husmor, tilflyttet i 1879 Sigurd Oscar Victor Schwanenflügel, f. 06-01-1888 i Kbh., ugift, søn, bankassistent i Handelsbanken Kilde: FT-opslag 8. FT1911_0014_00840. FT-1916: Frederiksberg Alle 7, 1., tv. matr. nr. 282., Frederiksberg, Kbhvns. amt: Oscar Schwanenflügel, f. 14-05-1848 i Kbh., gift, husfar, bibliotekar v. Marinens Bibliotek, pensioneret kommandør >> Ebba Schwanenflügel, f. 10-12-1850 i Sverige, gift, hans hustru, husmor, tilflyttet i 1879 Kilde: FT-opslag 16. FT1916_08021_01325 FT-1921: Frederiksberg Alle 7, 1., tv. matr. nr. 282., Frederiksberg, Kbhvns. amt: Oscar F.V. Schwanenflügel, f. 14-05-1848 i Kbh., gift, husfar, pensioneret kommandør >> Ebba C. Schwanenflügel, f. 10-12-1850 i Sverige, gift, hans hustru, husmor, tilflyttet i 1879 Kilde: FT-opslag 7. FT1921_00015_01020